REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM - (R)ewolucja!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM
Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Ford Mustang szóstej generacji poczynił ogromny postęp względem poprzednika. Wśród nowości wymienić warto wprowadzenie silnika z turbodoładowaniem, użycie dużo nowocześniejszego zawieszenia tylnego czy zastosowanie lepszych materiałów wykończeniowych. Kogo powinien przekonać do siebie nowy Mustang?

Nowy Ford Mustang - (R)ewolucja!

Najnowszy Mustang przestał być autem, którego Ford mógłby się wstydzić. Pierwszy raz w historii trafił on do oficjalnej sieci w sprzedaży. Dlaczego? Bo dzięki gruntownej przebudowie, stał się wyraźną alternatywą dla europejskiej i japońskiej konkurencji. Tylne zawieszenie oparte na resorach ustąpiło miejsca konstrukcji wielowahaczowej, gama silnikowa została zbudowana w oparciu nie tylko o typowo amerykańską jednostkę V8, ale i o downsizingowy motor 2.3 EcoBoost, a prowadzenie auta odmieniło się nie do poznania. Mustang stał się tak dobry, że skradł serca nie tylko dziennikarzy motoryzacyjnych, ale i klientów bijąc w 2015 roku rekordy sprzedaży w swoim segmencie.

REKLAMA

Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM

Kamil Fraszkiewicz

Z zewnątrz nowy Ford Mustang zmienił się dość wyraźnie  na tle poprzednika. Zupełnie inny jest przede wszystkim przedni pas z niewielkimi, ostro zadartymi reflektorami. Z tyłu wrażenie robią przestrzenne reflektory 3D skierowane ku górze. Wyjątkowo ciekawe są również tylne błotniki, które są wyraźnie poszerzone przez co nadają autu drapieżności i dynamiki. Co więcej, są one doskonale widoczne w czasie jazdy w bocznych lusterkach. Długa maska, 19-calowe alufelgi polakierowane na czarno i sporych rozmiarów układ hamulcowych są dopełnienie sportowego wizerunku nowego Mustanga.

Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM

Kamil Fraszkiewicz

Wnętrze

We wnętrzu Forda Mustanga także sporo się dzieje! Podwójne daszki na górze deski rozdzielczej, przyciski sterowania kontrolą trakcji i trybem jazdy rodem z kabiny myśliwca, potężny tunel środkowy z lewarkiem skrzyni biegów i hamulcem postojowym umieszczonym tuż obok kierowcy oraz zegary o ciekawej grafice tworzą specyficzny, sportowy klimat w kabinie Mustanga.

Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM

Kamil Fraszkiewicz

nieznane

Materiały wykończeniowe na tle tych z poprzedniego modelu Mustanga prezentują się bardzo dobrze, choć pomiędzy skórzanymi elementami ukryto wiele twardego plastiku, a spasowanie niektórych elementów jest miejscami bardzo przeciętne. Postęp w tym zakresie jest jednak ogromny, a co istotniejsze nawet po kilkunastu tysiącach kilometrów deska rozdzielcza nie wydaje z siebie żadnych irytujących dźwięków.

Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM

Kamil Fraszkiewicz

Mustang cieszy kierowcę i pasażera wygodną pozycja za kierownicą, kapitalnymi fotelami z wentylacją (które świetnie podtrzymują ciało w zakrętach) oraz zaskakującym komfortem jazdy. Zachwyca przestronnością i świetnym wybieraniem nierówności (lepszym w mojej opinii niż w większości kompaktów czy średniej klasy sedanów poruszających na podobnych ogumieniu). Na co dzień niezwykle praktyczny okazuje się aż 408-litrowy bagażnik pozbawiony wnikających do jego wnętrza zawiasów, który swoją pojemnością może zawstydzić nawet niektóre limuzyny średniej klasy (Volvo S60 ma np. kufer o kubaturze 380 l). Co więcej, tylne fotele można złożyć uzyskując naprawdę sporą przestrzeń. Wadą przedziału bagażowego jest za to nieduży otwór załadunkowy. Jak na auto sportowe i tak jest jednak kapitalnie!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Test Audi A7 Sportback 3.0 TFSI facelifting: kropka nad i!

Wśród wielu ciekawych rozwiązań zastosowanych w nowym Mustangu warto wymienić chociażby specjalny zestaw czujników pomiarowych rejestrujących wiele parametrów pracy auta. Kierowca może obserwować ich wskazania na kolorowym wyświetlaczu komputera pokładowego, umieszczonego pomiędzy zegarami. Oprócz danych dotyczących m.in. temperatury oleju silnikowego czy ciśnienia w oponach, może on skorzystać także z akcelerometru czy systemu mierzącego osiągi auta (przyspieszenie 0-100 km/h, 0-200 km/h; droga hamowania 100-0 km/h itp.).

Na wyświetlaczu komputera pokładowego kierowca może sprawadzić szereg parametrów pracy auta, a nawet zmierzyć jego osiągi!

Kamil Fraszkiewicz

Mocną stroną Forda Mustanga 2.3 EB jest świetne wyciszenie kabiny. W trakcie jednostajnej jazdy autostradą motoru prawie nie słychać. Dopiero mocniejsze wciśnięcie gazu w podłogę powoduje, że z głośników emitowany jest syntetyczny dźwięk silnika V8, który wyjątkowo przekonująco wypełnia kabinę przyjemną melodią. Nie jest ona może tak fantastyczna jak w wersji V8, ale wierzcie mi – jeśli ktoś nie wie, co za silnik pracuje pod maską danego egzemplarza, to będzie miał poważne kłopoty by to określić. Tym bardziej, że zaledwie 4-cylindorwy, turbodoładowany silnik naszego egzemplarza to niesłychanie elastyczny motor, przypominający swoją charakterystyką wolnossącą V8-mkę!

Silnik 2.3 EcoBoost

Silnik 2.3 EcoBoost to pierwszy silnik Forda, w którym  jego inżynierowie zastosowali turbosprężarkę twin scroll o obniżonym momencie bezwładności.  Wrażenie robi nie tyle jego ogromna moc motoru sięgająca 317 KM, ale przede wszystkim płynność i łatwość z jaką nabiera on obrotów. Wierzcie lub nie, ale silnik ten spokojnie napędza nielekkiego Mustanga od zaledwie 1000 obr./min! Turbodziura praktycznie nie występuję a wraz z nabieraniem obrotów, silnik jeszcze chętniej zabiera się do pracy!

Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM

Kamil Fraszkiewicz

nieznane

Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu (432 Nm) i niemałej mocy, oraz tylnemu napędowi z mechanizmem o ograniczonym poślizgu, Mustang przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,8 sekundy, a jego prędkość maksymalna sięga 250 km/h. Co jeszcze bardziej zaskakujące, wersja ta okazuje się szalenie oszczędna. W zależności od wielkości miasta, ruchu na drodze i gęstości skrzyżowań średnie zużycie paliwa kształtowało się na poziomie od 7,7 l do 10,5 l na 100 km! Przy dużo bardziej agresywnym stylu jazdy dochodziło ono do 13-14,0 litrów co nadal jest kapitalnym rezultatem jak na tak mocne i ciężkie auto! Dla porównania Mercedes GLA 4Motion z silnikiem 2.0 Turbo o mocy 218 KM potrzebował na przejechanie tej samej trasy od 8,8 do nawet 16,0 l na 100 km przy dynamicznej jeździe. Koncepcja 4-cylindrowego motoru w Mustangu ma jednak też  inne zalety.

Prowadzenie

Niska masa silnika 2.3 EcoBoost oraz dużo mniejsze jego gabaryty powodują, że wersja ta prowadzi się dużo lżej niż odmiana 5.0 V8 GT. Chętniej reaguje na zmiany kierunku jazdy i dużo lepiej zachowuje się w slalomie. Mustang prowadzi się jak po sznurku i zapewnia ogromną frajdę z jazdy po zakrętach. Jak to możliwe, skoro poprzednie Mustangi miały tak złe opinie na temat właściwości jezdnych?

Nowy Ford Mustang posiada na tylnej osi w pełni niezależną, wielodrążkową konstrukcję, ze sprężynami śrubowymi i dwurorowymi amortyzatorami

Kamil Fraszkiewicz

Aby przekonać do Mustanga Europejczyków, Ford zrezygnował ze sztywnej tylnej osi z drążkiem Panharda, za to zaadaptował w pełni niezależną, wielodrążkową konstrukcję, ze sprężynami i śrubowymi i dwurorowymi amortyzatorami. Efekt prac jest zdumiewający! Według mnie jeszcze nikt nie połączył tak dobrze pewnego prowadzenia z zaskakująco wysokim komfortem jazdy (biorąc pod uwagę typ zawieszenia i cenę pojazdu)! Nawet na zniszczonych nawierzchniach Ford zachowywał się lepiej niż BMW M4 z aktywnymi amortyzatorami! Zawieszenie dobrze wybiera nierówności, nie wydając przy tym nieprzyjemnych dźwięków i to mimo zastosowania 19-calowych kół z oponami 255/40/R19 ! Auto lekko podskakuje jedynie na mocno zniszczonych nawierzchniach, ale ze względu na duży rozstaw osi, dyskomfort jest naprawdę niewielki. Jeśli zamierzacie użytkować to auto na co dzień, będziecie zdziwieni jak dobrze ono się do tego nadaje.

Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM

Kamil Fraszkiewicz

W szybko pokonywanych zakrętach Mustang delikatnie przechyla się w pierwszej fazie łuku, tak jakby układał się do zakrętu. Osiąga rewelacyjne prędkości na wirażach, pozwalając kierowcy z łatwością ocenić poziom przyczepności do nawierzchni. Dzięki tylnej szperze i bardzo dobremu rozkładowi mas pomiędzy osiami pozwala także na zaskakujące płynne utrzymywanie auta z w nadsterownym poślizgu. Duża w tym zasługa także opon Pirelli P Zero, w przypadku których granica przyczepności jest łatwa do wyczucia.

Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM

Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

Jedyne co można by zmienić w zachowaniu Mustanga to działanie jego układu kierowniczego. Choć daje większe czucie niż w nowym BMW M4, to jednak pracuje nie do końca naturalnie. Jest jednak bezpośredni (choć nie tak jak w Focusie ST) i pozwala na łatwe panowanie nad autem.

Hamulce oparte z przodu na 352-, a z tyłu na 330-milimetrowych tarczach wentylowanych bardzo dobrze wywiązują się ze swojej roli. Reagują szybko i stanowczo na każde wciśnięcie pedału hamulca. Opcjonalne hamulce Brembo z 380-milimetrowymi tarczami są jednak jeszcze ostrzejsze, a przy tym zwiększają swoją skuteczność w miarę wzrostu ich temperatury.

Cena i wyposażenie

Przy tych wszystkich zaletach Mustang przerasta konkurencję jeszcze jedną cechą – ceną. Za podstawowy, ale bardzo dobrze wyposażony egzemplarza trzeba zapłacić 159 tys. zł. W cenie klient otrzymuje właściwie wszystko co niezbędne – automatyczną klimatyzację dwustrefową, kamerę cofania, 9-głośnikowy system multimedialny Sync2 z dotykowym, 8-calowym  ekranem, reflektory ksenonowe (dość przeciętne, z manualną regulacją), skórzaną tapicerkę, komplet 7 poduszek powietrznych (w tym kolanową) itd. Dopłacając można otrzymać jeszcze fotele kubełkowe RECARO, nawigację czy czujniki parkowania z tyłu (zbędne bo jest kamera w standardzie).

Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM

Kamil Fraszkiewicz

Opinia

Ford stworzył niesamowite auto. Mustang to sportowe coupe z krwi i kości, będące zaskakująco funkcjonalne na co dzień. Świetne osiągi, niskie zużycie paliwa (w wersji 2.3 EB), kapitalne prowadzenie i wysoki komfort jazdy to jedne z najważniejszych jego zalet. Jeśli dodać do tego niską cenę to otrzymujemy auto, które jest fantastyczną alternatywą dla zdecydowanie mniej spektakularnych, przednionapędowych hot-hatchy pokroju Golfa GTI czy Peugeota 308 GTi czyli funkcjonalnych aut na co dzień o świetnych osiągach. W mojej prywatnej opinii Mustang to obecnie najlepsze auto sportowe biorąc pod uwagę jego cenę, osiągi, frajdę z jazdy i funkcjonalność. Absolutnie godny polecenia!

Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM
Kamil Fraszkiewicz
Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM
Kamil Fraszkiewicz
Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM
Kamil Fraszkiewicz
Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM
Kamil Fraszkiewicz
Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM
Kamil Fraszkiewicz
Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM
Kamil Fraszkiewicz
Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM
Kamil Fraszkiewicz
Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM
Kamil Fraszkiewicz
Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM
Kamil Fraszkiewicz
Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM
Kamil Fraszkiewicz
Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM
Kamil Fraszkiewicz
Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM
Kamil Fraszkiewicz
Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM
Kamil Fraszkiewicz
Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM
Kamil Fraszkiewicz
Ford Mustang 2.3 EcoBoost 317 KM
Kamil Fraszkiewicz
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 zł kary za przejazd autostradą. Ty też możesz dostać wezwanie

Choć system e-TOLL przeszedł już do historii, konsekwencje jego działania wciąż odczuwają tysiące kierowców. Od miesięcy z Izby Administracji Skarbowej w Łodzi wysyłane są pisma wzywające do zapłaty 500 zł kary za przejazd autostradą bez opłaty. Nie są to oszustwa, to realne działania urzędów skarbowych. Kogo dotyczą wezwania? Jak się odwołać? Sprawdź, zanim będzie za późno.

Wakacje 2025. Czerwiec i sierpień to najtragiczniejsze miesiące na drogach – sprawdź dlaczego

Latem rośnie liczba wypadków drogowych. Jazda na zderzaku, zajeżdżanie drogi i pośpiech to wciąż najczęstsze błędy kierowców. Kampania społeczna "Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie" przypomina, jak ich unikać i dlaczego warto jeździć z głową.

KGP: 121 594 interwencji, 527 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 121 594 interwencji. Byli wzywani do 527 wypadków drogowych.

Badanie techniczne pojazdu w 2025 roku – nowe kary, podwyżki i zmiany. Sprawdź, co się zmieni

Rząd szykuje rewolucję w badaniach technicznych pojazdów. Choć ceny formalnie się nie zmieniły, kierowcy muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami: za spóźnienie zapłacisz nawet trzykrotność standardowej stawki, a diagnosta może elektronicznie zatrzymać Ci dowód rejestracyjny. Na horyzoncie natomiast pojawiają się wysokie podwyżki cen badań technicznych. Sprawdzamy, ile kosztuje przegląd techniczny w 2025 roku i jakie zmiany są planowane.

REKLAMA

Auto dla seniora: hybryda czy benzyna? Sprawdź, jak zaoszczędzić nawet 35 tys. zł

Samochody hybrydowe reklamowane są jako oszczędne, ciche i przyjazne środowisku. Wydają się idealne dla kierowców 50+, którzy szukają wygodnego i ekonomicznego auta na co dzień. Ale uwaga: mimo niższej akcyzy i korzyści dla producentów, to klient – często senior – musi dopłacić nawet 10 tysięcy złotych. Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Uwaga! Zaoszczędź nawet 1000 zł na paliwie rocznie – wystarczy 1 klik w Google Maps

Czy wiesz, że możesz oszczędzać paliwo bez zmiany stylu jazdy, samochodu ani stacji benzynowej? Wystarczy jedno kliknięcie w aplikacji Google Maps. Tryb oszczędzania paliwa, czyli tzw. eco routing, to niedoceniana funkcja, która w Polsce działa już od dłuższego czasu. Dzięki niej możesz zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 7%, co w praktyce oznacza nawet 1000 zł rocznie mniej za tankowanie.

Gigantyczne kary dla firm przewozowych podczas kontroli granicznych. Jak ich uniknąć

Kontrole na granicach mają Niemcy, Włochy, Austria, Holandia czy Szwecja. Państwa te przywróciły je głównie z obawy przed nielegalną imigracją. Co sprawdza się na granicach? Co trzeba wiedzieć, aby nie narazić się na gigantyczne kary? Najbardziej zagrożeni są przewoźnicy.

Drogie OC? Będzie jeszcze drożej. Nawet 1000 zł za polisę

Składki OC w 2025 roku nadal rosną, a to dopiero początek. Wzrost kosztów napraw, inflacja oraz większa liczba szkód sprawiają, że kierowcy muszą liczyć się z kolejnymi podwyżkami. Sprawdź, kto zapłaci najwięcej i jak ograniczyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia.

REKLAMA

Bat na pijanych kierowców! 2500 zł mandatu i przepadek auta za jazdę po alkoholu

Chociaż nowe przepisy działają od marca 2024 roku, nadal wielu kierowców ryzykuje jazdę pod wpływem alkoholu. To poważny błąd – w 2025 roku sądy nie mają litości. Wystarczy 1,5 promila, by stracić samochód albo zapłacić jego równowartość. Dowiedz się, co grozi za jazdę po alkoholu w 2025 roku, w tym mandat w wysokości co najmniej 2500 zł i wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów. Sprawdź, jak nowe przepisy uderzają w nietrzeźwych kierowców.

Samochód elektryczny: czy jest sposób na wydłużenie żywotności baterii takiego auta

Sceptycy elektromobilności często wskazują na ograniczony zasięg aut elektrycznych oraz obawy dotyczące trwałości ich akumulatorów. Kluczową rolę w dobrym funkcjonowaniu baterii odgrywa sposób, w jaki kierowcy użytkują swoje pojazdy.

REKLAMA