REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować motocykl do długiego postoju w garażu?

Łukasz Kuźmiuk
Jak przygotować motocykl do długiego postoju w garażu? / fot. Proline
Jak przygotować motocykl do długiego postoju w garażu? / fot. Proline
Proline

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się koniec sezonu motocyklowego, a to oznacza, że już niebawem będzie trzeba przygotować jednoślady do zimowania. Jak przygotować motocykl do długiego postoju w garażu? Co zrobić, by przyszły sezon zacząć wcześniej i bezproblemowo?

1. Dokładnie umyj motocykl

REKLAMA

Proces przygotowania motocykla do zimowania powinniśmy zacząć od dokładnego umycia jednośladu. Pozostałości po smarze, błocie, owadach, asfalcie i osady powinny zostać usunięte, a im bardziej się przyłożymy do mycia, tym lepiej dla motocykla. Pozostawienie zanieczyszczeń na kilka miesięcy może sprawić, że brud wejdzie w reakcje chemiczne z powierzchniami jednośladu, a tego przecież chcielibyśmy uniknąć. Ponadto wyciągnięcie czystej maszyny z garażu w przyszłym sezonie od razu wywoła uśmiech na twarzy. Podczas mycia warto pamiętać o tym, by robić to z głową. Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika: Jak prawidłowo umyć motocykl? 

REKLAMA

Przy okazji mycia motocykla warto od razu umyć i nasmarować łańcuch, naoliwić linki, zabezpieczyć elementy gumowe przed starzeniem, a także sprawdzić, które elementy pojazdu są uszkodzone i wymagają naprawy lub wymiany. Zima to dobry czas na wymianę elementów w spokoju i bez pośpiechu, a ponadto poza sezonem można liczyć na niższe ceny w sklepach.

2. Olej do wymiany

Po sezonie motocyklowym olej w jednostce napędowej zawiera m.in. drobne opiłki metalu i szkodliwe substancje, będące efektem spalania benzyny. Z tego powodu podczas przygotowywania motocykla do zimowania warto spuścić stary olej i zastąpić go nowym. Ponadto warto wymienić filtr olejowy - jest tani, a właściciel jednośladu ma spokój na jakiś czas. Warto też pamiętać, że dzięki wymianie oleju przed zimowaniem maszyny nie będzie trzeba tego robić na wiosnę, dzięki czemu gdy nadejdą ciepłe dni to szybciej wypuścimy motocykl z garażu. Kolejny plus to niższe ceny u mechaników w związku z końcem sezonu.

3. Zadbaj o płyny

W przypadku motocykla z metalowym zbiornikiem paliwa dobrą zasadą jest zalewanie go benzyną do pełna, co ma za zadanie uniemożliwić korodowanie baku od wewnątrz. Jeśli pojazd będzie zimował pod chmurką to warto wymienić płyn chłodniczy na zimowy, by nie doszło do rozszczelnienia układu chłodzenia przy niskich temperaturach.

4. Zatroszcz się o układ hamulcowy

Przed zimowaniem warto sprawdzić stan klocków i tarcz hamulcowych oraz wymienić płyn hamulcowy, który jest higroskopijny. Dzięki temu nie będzie trzeba się tym zajmować na wiosnę i szybciej wyjedziemy z garażu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5. Pamiętaj o oponach

Kilka miesięcy w bezruchu motocykla może odkształcić opony, dlatego warto co dwa, trzy tygodnie przestawić maszynę o około 1/4 obrotu koła, a także zwiększyć ciśnienie w oponach o nawet jeden bar więcej niż zaleca producent jednośladu. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie motocykla na podstawce centralnej lub specjalnych stojakach. 

6. Elektryka

Na czas zimowania warto wyciągnąć akumulator z motocykla i podpiąć go do automatycznego prostownika. W razie konieczności urządzenie podładuje baterię, utrzymując ją w dobrej kondycji. Akumulator należy przechowywać w suchym i ciepłym pomieszczeniu. W trakcie przygotowywania jednośladu do zimowania warto także sprawdzić stan przewodów elektrycznych i przeczyścić styki.

7. W garażu czy pod chmurką?

Motocykl najlepiej zimować w ciepłym garażu - jeśli nie takiego nie mamy, to wspólnie z kilkoma innymi motocyklistami możemy się pokusić o wspólny wynajem garażu lub skorzystać z usług firm zajmujących się przechowywaniem pojazdów. Na jednoślad warto nałożyć specjalny pokrowiec, który zapobiegnie zakurzeniu się pojazdu. Jeśli motocykl będzie trzymany pod chmurką to w tej sytuacji także warto zaopatrzyć się w pokrowiec, który zabezpieczy maszynę przed opadami deszczu i śniegu.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA