REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować motocykl do długiego postoju w garażu?

Łukasz Kuźmiuk
Jak przygotować motocykl do długiego postoju w garażu? / fot. Proline
Jak przygotować motocykl do długiego postoju w garażu? / fot. Proline
Proline

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się koniec sezonu motocyklowego, a to oznacza, że już niebawem będzie trzeba przygotować jednoślady do zimowania. Jak przygotować motocykl do długiego postoju w garażu? Co zrobić, by przyszły sezon zacząć wcześniej i bezproblemowo?

1. Dokładnie umyj motocykl

REKLAMA

Proces przygotowania motocykla do zimowania powinniśmy zacząć od dokładnego umycia jednośladu. Pozostałości po smarze, błocie, owadach, asfalcie i osady powinny zostać usunięte, a im bardziej się przyłożymy do mycia, tym lepiej dla motocykla. Pozostawienie zanieczyszczeń na kilka miesięcy może sprawić, że brud wejdzie w reakcje chemiczne z powierzchniami jednośladu, a tego przecież chcielibyśmy uniknąć. Ponadto wyciągnięcie czystej maszyny z garażu w przyszłym sezonie od razu wywoła uśmiech na twarzy. Podczas mycia warto pamiętać o tym, by robić to z głową. Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika: Jak prawidłowo umyć motocykl? 

REKLAMA

Przy okazji mycia motocykla warto od razu umyć i nasmarować łańcuch, naoliwić linki, zabezpieczyć elementy gumowe przed starzeniem, a także sprawdzić, które elementy pojazdu są uszkodzone i wymagają naprawy lub wymiany. Zima to dobry czas na wymianę elementów w spokoju i bez pośpiechu, a ponadto poza sezonem można liczyć na niższe ceny w sklepach.

2. Olej do wymiany

Po sezonie motocyklowym olej w jednostce napędowej zawiera m.in. drobne opiłki metalu i szkodliwe substancje, będące efektem spalania benzyny. Z tego powodu podczas przygotowywania motocykla do zimowania warto spuścić stary olej i zastąpić go nowym. Ponadto warto wymienić filtr olejowy - jest tani, a właściciel jednośladu ma spokój na jakiś czas. Warto też pamiętać, że dzięki wymianie oleju przed zimowaniem maszyny nie będzie trzeba tego robić na wiosnę, dzięki czemu gdy nadejdą ciepłe dni to szybciej wypuścimy motocykl z garażu. Kolejny plus to niższe ceny u mechaników w związku z końcem sezonu.

3. Zadbaj o płyny

W przypadku motocykla z metalowym zbiornikiem paliwa dobrą zasadą jest zalewanie go benzyną do pełna, co ma za zadanie uniemożliwić korodowanie baku od wewnątrz. Jeśli pojazd będzie zimował pod chmurką to warto wymienić płyn chłodniczy na zimowy, by nie doszło do rozszczelnienia układu chłodzenia przy niskich temperaturach.

4. Zatroszcz się o układ hamulcowy

Przed zimowaniem warto sprawdzić stan klocków i tarcz hamulcowych oraz wymienić płyn hamulcowy, który jest higroskopijny. Dzięki temu nie będzie trzeba się tym zajmować na wiosnę i szybciej wyjedziemy z garażu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5. Pamiętaj o oponach

Kilka miesięcy w bezruchu motocykla może odkształcić opony, dlatego warto co dwa, trzy tygodnie przestawić maszynę o około 1/4 obrotu koła, a także zwiększyć ciśnienie w oponach o nawet jeden bar więcej niż zaleca producent jednośladu. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie motocykla na podstawce centralnej lub specjalnych stojakach. 

6. Elektryka

Na czas zimowania warto wyciągnąć akumulator z motocykla i podpiąć go do automatycznego prostownika. W razie konieczności urządzenie podładuje baterię, utrzymując ją w dobrej kondycji. Akumulator należy przechowywać w suchym i ciepłym pomieszczeniu. W trakcie przygotowywania jednośladu do zimowania warto także sprawdzić stan przewodów elektrycznych i przeczyścić styki.

7. W garażu czy pod chmurką?

Motocykl najlepiej zimować w ciepłym garażu - jeśli nie takiego nie mamy, to wspólnie z kilkoma innymi motocyklistami możemy się pokusić o wspólny wynajem garażu lub skorzystać z usług firm zajmujących się przechowywaniem pojazdów. Na jednoślad warto nałożyć specjalny pokrowiec, który zapobiegnie zakurzeniu się pojazdu. Jeśli motocykl będzie trzymany pod chmurką to w tej sytuacji także warto zaopatrzyć się w pokrowiec, który zabezpieczy maszynę przed opadami deszczu i śniegu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA