REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wymienić olej w motocyklu? Instrukcja krok po kroku

Hubert Krawczyk
Jak wymienić olej w motocyklu? Instrukcja krok po kroku/ fot. Fotolia
Jak wymienić olej w motocyklu? Instrukcja krok po kroku/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana oleju jest podstawową czynnością w czasie eksploatacji naszego motocykla. O wymianie oleju należy bezwzględnie pamiętać aby motocykl służył nam jak najdłużej i odwdzięczał się bezawaryjną jazdą.

Wymianę oleju powinno się przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta, które to znajdziemy w instrukcji lub książce serwisowej motocykla. Olej jest elementem, który zużywa się stosunkowo szybko i ulega starzeniu, na skutek tego traci swoje właściwości i nie zapewnia optymalnego smarowania podzespołom silnika. Z uwagi na to warto jest zadbać o wymianę oleju we właściwym czasie.

REKLAMA

Jaki olej wybrać?

Przed przystąpienie do wymiany oleju należy zorientować się w tematyce oleju tzn. jaki, o jakich parametrach oraz w jakiej ilości olej jest przystosowany do naszego motocykla. Podczas wymiany oleju, nieodzownym elementem, który obowiązkowo trzeba wymienić jest filtr oleju. Informacje odnośnie oleju oraz filtra zawarte są w książce serwisowej, a w przypadku jej braku, należy skontaktować się z  autoryzowanym serwisem z prośbą o udzielenie wiedzy na ten temat.

O czym warto pamiętać przy wymianie oleju?

REKLAMA

Wymianę oleju powinno rozpocząć się od skompletowania niezbędnych narzędzi. Chodzi tu głównie o klucze nasadowe z przedłużkami do wykręcania śruby spustowej z silnika oraz specjalnego klucza do wykręcenia filtra oleju. Kolejną rzeczą jaką należy nabyć to kuweta - miska do której zużyty olej trafi. Pojemnik taki można nabyć w niemal każdym sklepie motoryzacyjnym lub też opcja dla bardziej oszczędnych, zrobić samemu po przez zaadaptowanie baniaka po płynie do spryskiwaczy i wycięciu w nim szerokiego otworu. Ważną kwestią jest także przygotowanie miejsca gdzie zamierzamy dokonać wymiany oleju oraz stabilne ustawienie motocykla, w sposób taki aby olej silnikowy mógł swobodnie spłynąć.

Podczas wymiany należy zadbać także o czystość. Miejsca  w obrębie filtra oraz śruby spustowej oleju, należy wyczyścić, aby do silnika nie dostał się żaden bród. Po dokonaniu wyżej wymienionych czynności możemy przystąpić do wymiany oleju. Należy pamiętać, że silnik przed wymianą oleju powinien być rozgrzany, aby olej nabrał temperatury i stał się rzadszy, a co za tym idzie łatwiej opuścił silnik motocykla.

Wymiana oleju – krok po kroku

REKLAMA

Po przygotowaniu wyżej wymienionych elementów, z powodzeniem możemy rozpocząć wymianę oleju. W tym celu należy motocykl ustawić stabilnie i zabrać się za odkręcenie odpowiednich osłon aby mięć swobodny dostęp do filtra oleju oraz śruby spustowej. Po dokonaniu tych czynności pod motocyklem na wysokości śruby spustowej, należy podłożyć kuwetę i odpowiednim kluczem z przedłużką rozpocząć wykręcanie śruby. Podczas tej czynności należy szczególnie uważać, ponieważ po rozgrzaniu silnika olej będzie miał wysoką temperaturę i nie trudno o bolesne poparzenie. Gdy bezpiecznie uda nam się odkręcić śrubę spustową, należy zaczekać aż  cały olej ścieknie do kuwety i przystąpić do wykręcenia filtra oleju. Następnie śrubę spustową należy wkręcić z powrotem w blok silnika z odpowiednią siłą ,a nowy filtr przed montażem zalać świeżym olejem i z nową uszczelką wkręcić na swoje miejsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnią czynnością jest nalanie odpowiedniej ilości do silnika nowego oleju. Gdy mamy już pewność, że wszystko zostało wkręcone na swoje miejsce a olej jest w silniku, to można przystąpić do uruchomienia silnika. Na początku po jego rozruchu na zegarach migać będzie kontrolka ciśnienia oleju ale po chwili powinna zgasnąć. Wtedy wyłączamy silnik i sprawdzamy czy poziom oleju jest poprawny. Gwoli przypomnienia: poziom oleju na wzierniku jak lub na bagnecie (w zależności od motocykla) powinien znajdywać się w przedziale pomiędzy minimum a maksimum. W chwili sprawdzenia oczywistym jest fakt, że motocykl powinien stać na kołach, na równej płaszczyźnie, tak aby pomiar był wiarygodny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

REKLAMA