REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpalanie diesla po długim postoju. Czy silnik zaskoczy?

Odpalanie diesla po długim postoju
Odpalanie diesla po długim postoju
Autotesto
Autotesto

REKLAMA

REKLAMA

Odpalanie diesla po długim postoju? Nie zawsze motor będzie chciał zacząć pracować po pierwszym przekręceniu kluczyka w stacyjce. Co wtedy?

Odpalanie diesla po długim postoju: najpierw kontrola!

Zanim kierowca zdecyduje się na odpalanie diesla po długim postoju powinien skontrolować stan motoru. Co się przez to rozumie? Podstawą jest zajrzenie pod maskę. Warto sprawdzić czy nie uwiło sobie tam gniazda żadne zwierzę oraz jaki jest stan podstawowych płynów eksploatacyjnych. To ważne, bo podczas postoju mógł pęknąć np. przewód układu chłodzenia. I lepiej żeby kierowca dowiedział się o tej awarii zanim spod maski zacznie wydobywać się para wodna, a silnik się przegrzeje.

REKLAMA

Odpalanie diesla po długim postoju: po pierwsze akumulator

REKLAMA

Odpalanie diesla po długim postoju może nie być możliwe z uwagi na akumulator - szczególnie jeżeli auto stało na mrozie lub upale. Jak się upewnić czy w układzie jest prąd? Najlepiej przekręcić kluczyć w stacyjce. W tym momencie warto zaznaczyć, aby dokładnie nagrzać świece żarowe - procedurę można powtórzyć nawet dwukrotnie. Gdy silnik odpali, można dać mu popracować kilkanaście sekund na wolnych obrotach, a następnie należy zabrać go na przejażdżkę.

Do osiągnięcia temperatury roboczej nie należy wkręcać silnika na wysokie obroty. Niech pracuje przy prędkości wynoszącej maksymalnie 2000 obr./min. W ten sposób układ smarowania dobrze rozprowadzi olej po magistralach i nie dojdzie do uszkodzenia np. turbosprężarki.

Odpalanie diesla po długim postoju: po drugie co z paliwem?

Oczywiście może się okazać, że odpalanie diesla po długim postoju nie będzie możliwe. Leniwe kręcenie rozrusznikiem wskazuje na brak prądu. Jak go uzupełnić? Albo ładując akumulator w domu, albo podłączając go do innego auta, ewentualnie boostera. Co gdy silnik kręci, ale nie odpala? Być może podczas zimowego postoju doszło do rozwarstwienia oleju napędowego, a wytrącona z niego parafina zatkała układ paliwowy. W takim przypadku auto powinno trafić do warsztatu, ewentualnie ogrzewanego garażu.

Odpalanie diesla po długim postoju: po trzecie hamulec ręczny

Odpalanie diesla po długim postoju to jedno. Drugą kwestią jest ruszenie z miejsca. Jeżeli kierowca stawiając pojazd zaciągnął hamulec ręczny, to może nie być wcale takie łatwe. Mogło bowiem dojś do zapieczenia linki, ewentualnie zacisków. Hamulec ręczny powinien samoczynnie puścić po ruszeniu z miejsca. Alternatywnie kierowca może spróbować metodę siłową - czasami kopie się felgę w okolicy piasty, aby wymusić zwolnienie zacisku. Niestety w przypadku zablokowanego ręcznego może być też konieczna interwencja mechanika. Warto pamiętać o tym, że po dłuższym postoju dziwne dźwięki mogą wydawać hamulce - wynika to z korozji zebranej na powierzchni tarcz hamulcowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA