Jak odblokować hamulec ręczny elektryczny?
REKLAMA
REKLAMA
Hamulec ręczny elektryczny miał przynieść kierowcom wygodę. Jako że samodzielnie blokuje się w czasie jazdy, prowadzący nie mógł np. zapomnieć o jego zablokowaniu podczas postoju i odblokowaniu przed ruszeniem samochodem z miejsca (robi to automatycznie). Niestety dość szybko okazało się, że układ jest też podatny na uszkodzenie. I choć początkowo auta z zablokowanym hamulcem ręcznym elektrycznym na lawecie trafiały do warsztatów, zmotoryzowani dość szybko znaleźli sposób na odblokowanie tylnych kół.
REKLAMA
Co jest do tego potrzebne? Przede wszystkim chociaż minimum wiedzy motoryzacyjnej oraz podstawowe narzędzia. Zatem jak odblokować hamulec ręczny elektryczny? Oto kilka przykładów:
- BMW serii 5 GT i Renault Scenic II - hamulec ręczny można awaryjnie odblokować za sprawą cięgna, które jest umieszczone pod podłogą bagażnika.
- Citroen C4 Picasso - Francuzi dołączają do auta specjalne narzędzie. To trzeba włożyć do otworu umieszczonego przy fotelu (chroni go zaślepka) i obracać do oporu zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
- Ford C-Max - hamulec ręczny można awaryjnie odblokować za sprawą cięgna, które jest umieszczone między siedzeniami.
- Peugeot 508 - hamulec ręczny można awaryjnie odblokować za sprawą cięgna, które jest umieszczone pod osłoną mechanizmu zmiany biegów.
- Audi A5 - aby odblokować hamulec ręczny elektryczny należy odpiąć wtyczkę z silnika hamulca przy tylnym kole, podłączyć zasilanie (np. z akumulatora), a wtedy hamulec zostanie odblokowany. Ta metoda pasuje do większości aut Grupy Volkswagena, niestety jest też najbardziej inwazyjną.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.