REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można żądać zadośćuczynienia za zanieczyszczone powietrze w mieście?

Problem smogu w wielu miastach urósł do takiego stopnia, że coraz częściej ich mieszkańcy chcą żądać od władz odszkodowania. Jakie są ich szanse na uzyskanie stosownego zadośćuczynienia?

Rzecznik Praw Obywatelskich o opłacie za wymianę prawa jazdy

Rzecznik Praw Obywatelskich chce przekazać do rozpatrzenia Trybunałowi Konstytucyjnemu zasadność pobierania opłaty za wymianę prawa jazdy jeśli nazwa ulicy, przy której mieszka właściciel dokumentu zostanie zmieniona.

Trybunał Konstytucyjny zbada czy można pobierać opłatę za wymianę prawa jazdy

Osoby, które chcą pozyskać nowy blankiet prawa jazdy praktycznie w każdym przypadku, niezależnie od przyczyny, muszą za niego zapłacić. Czy jest to zgodne z konstytucją?

Radom wprowadza gigantyczne zniżki na parkowanie dla aut z alternatywnym napędem

Właściciele samochodów hybrydowych, elektrycznych lub z napędem wodorowym będą mogli parkować w radomskich strefach płatnego parkowania za 15 zł rocznie.

REKLAMA

Samorządy chcą opóźnić wejście w życie systemu CEPIK 2.0

Samorządy obawiają się, że projekt CEPIK 2.0 nie jest dobrze przygotowany i w imieniu Związku Powiatów Polskich chcą by przepisy dotyczącej nowego systemu weszły w życie z półrocznym opóźnieniem.

Czy wejście w życie CEPIK 2.0 będzie opóźnione?

Związek Powiatów Polskich chce przesunięcia o 6 miesięcy wejścia w życie przepisów dotyczących systemu CEPIK 2.0. Samorządy mają wątpliwości odnośnie poprawności przygotowania projektu, w myśl którego kierowcy będą mogli sprawdzić przez internet m.in. liczbę zgromadzonych punktów karnych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewnia, że obawy są bezpodstawne.

Decyzje środowiskowe będą dłużej ważne - podpisana nowelizacja

Prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku. Zakłada ona m.in. wydłużenie ważności ocen oddziaływania inwestycji na środowisko i przedłużenie czasu konsultacji społecznych przy inwestycjach.

Krajowa Polityka Miejska: transport ekologiczny, nowe ścieżki rowerowe, przygotowanie do zmian klimatu

Rząd przyjął we wtorek uchwałę dotyczącą krajowej polityku miejskiej. Zakłada ona na rozwój w miastach ekologicznych środków transportu, zwiększanie zasięgu komunikacji rowerowej i pieszej i dostosowanie miast do zmian klimatycznych. Samochody mają mieć zatem coraz mniejszy dostęp do centrów miast, a ich rolę zastąpić ma transport zbiorowy.

REKLAMA

Kontrole trzeźwości niezgodne z prawem?

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich przepisy dotyczące przeprowadzania prewencyjnych badań na zawartość alkoholu u kierowców nie określają w sposób dostatecznie precyzyjny obowiązków obywateli i uprawnień funkcjonariuszy. Czy to oznacza, że kontrole trzeźwości mogą być niezgodne z prawem?

Nowe przepisy dotyczące OC: rozprawy w sądach w całym kraju

Rozprawy z tytułu odszkodowań komunikacyjnych z polis OC będą odbywać się w całym kraju. Takie są założenia nowelizacji ustawy, którą w zeszłym tygodniu podpisał Prezydent Duda.

Pieszy nie będzie mieć bezwzględnego pierwszeństwa na przejściu - tak zadecydował Sejm i Senat

Sejm zdecydował w piątek, że kierujący pojazdem nie będzie musiał ustępować pierwszeństwa pieszemu, który zbliża się przejścia. Tego samego zdania byli wcześniej senatorzy, który odrzucili projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierując ją do ponownego głosowania w sejmie.

Czy piesi powinni mieć bezwzględne pierwszeństwo na pasach?

Zdania na temat bezwzględnego pierwszeństwa pieszych na pasach są mocno podzielone. Senat był przeciwko niemu, a dziś swój punkt widzenia przedstawił nam były policjant Wojciech Pasieczny. A jakie jest Wasze zdanie drodzy czytelnicy?

Nowe uprawnienia Państwowej Komisji Badań Wypadków Kolejowych

Senat nadał Państwowej Komisji Badań Wypadków Kolejowych nowe kompetencje w tym wyłączne prowadzenie postępowań w sprawie poważnych wypadków. Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym ma na celu dostosowanie polskiego prawa do przepisów dyrektyw unijnych dotyczących m.in. bezpieczeństwa i interoperacyjności systemu kolejowego.

Senat nie zgodził się na bezwzględne pierwszeństwo pieszego na pasach

Senatorzy nie zaakceptowali nowelizacji Prawa o ruchu drogowym dotyczącej nadania pieszym bezwzględnego pierwszeństwa na pasach. Teraz aby nowelizacji weszła w życie Sejm musiałby przegłosować ustawę bezwzględną większością głosów.

Karanie właściciela pojazdu za niewskazanie kierującego - konstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny uznał, że karanie właściciela za niewskazanie kierującego pojazdem jest zgodne z polską konstytucją. W rezultacie organy ścigania mogą nałożyć na niego karę finansową. Dlaczego?

Koniec z kat. A prawa jazdy dla młodych strażaków

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami zlikwiduje strażakom możliwość ubiegania się o prawo jazdy kategorii A od 18 roku życia.

Nowelizacja przepisów dotyczących prowadzenia Stacji kontroli Pojazdów

Prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym zezwalającą na dalsze prowadzenie stacji kontroli pojazdów m.in. przez szkoły, centra kształcenia praktycznego, jednostki Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Przepisy dotyczące szkolenia kierowców w służbach zostaną uproszczone

Od 4 stycznia 2016 roku szkolenia kierowców służb mundurowych i OSP zostaną uproszczone. To efekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Nowelizacja ustawy o monitorowaniu i kontroli jakości paliw

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Ma ona pozwolić kontrolować jakość lekkiego i ciężkiego oleju opałowego, co do tej pory nie było możliwe w świetle prawa.

Polisy komunikacyjne najczęściej zaskarżane do Rzecznika Ubezpieczonych

Czy pobieranie opłat za parkowanie w soboty, w Augustowie jest nielegalne?

Prokuratura w Augustowie zaskarżyła uchwałę radnych w sprawie pobierania opłat za parkowanie w soboty w Augustowie.

Legalna rejestracja samochodów z kierownicą po prawej stronie

Od soboty 15 sierpnia właściciele aut z kierownicą po prawej stronie mogą legalnie zarejestrować je na terytorium Polski.

Katowice wprowadziły strefę ograniczenia prędkości do 30 km/h

Władze miasta Katowice wprowadziły w śródmieściu strefę "Tempo 30". Oznacza to, że na ulicach zlokalizowanych w centrum nie można poruszać się z większą prędkością niż 30 km/h. Ograniczenie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nagrody za przepisową jazdę - nowe fotoradary

Polskie radary tylko karzą kierowców, w Szwecji jest radar, który nagradza przepisowo jeżdżących kierowców. Czy nie warto przenieść ten pomysł na polską ziemię?

Od 2016 r. sprawdzisz punkty karne przez internet

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym na mocy której m.in. od 2016 r. kierowcy będą mogli sprawdzić przez internet ilość punktów karnych na swoim koncie.

Płock wprowadza ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych

Już od 08 sierpnia 2015 r. w Płocku zaczną obowiązywać ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych. Wjazd do miasta będzie uwarunkowany uzyskaniem zezwolenia.

Uber, BlaBlaCar, ekonomia dzielenia się - będą regulacje?

KE zastanawia się, czy są potrzebne regulacje dotyczące coraz popularniejszych usług opartych na tzw. ekonomii dzielenia. Chodzi o regulację dot. usług świadczonych np. przez użytkowników Ubera, czy BlaBlaCar.

Będzie można karać właściciela pojazdu za niewskazanie kierującego?

30 września 2015 r. Trybunał Konstytucyjny wypowie się w sprawie karania właściciela samochodu za niewskazanie sprawcy wykroczenia drogowego. Według przeciwników przepisu, nikt nie może być zmuszany przez państwo do dostarczenia dowodów własnej winy.

Straż Miejska nie może używać fotoradarów

Zgodnie z zaleceniem Najwyższej Izby Kontroli Sejm odebrał strażom miejskim prawo do używania fotoradarów. Zdaniem NIK narzędzia te były bowiem wykorzystywane w dużym stopniu jako urządzenia do pozyskiwania pieniędzy dla gminnych kas.

Zmiany prawne dotyczące reklamacji m.in. usług ubezpieczeniowych

Sejm przyjął ustawę o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Nowe przepisy regulują m.in. sposoby reklamacji składanych przez osoby fizyczne w zakresie usług ubezpieczeniowych czy bankowych.

Wysokość mandatu będzie zależała od średniej pensji

Posłowie uchwalili przepisy zaostrzające kary za przekroczenie prędkości oraz za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Wysokość mandatu będzie uzależniona od średniej pensji.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw

Komisja do spraw energetyki oceni projekt zgłoszony przez sejm dotyczący nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Celem zmian jest lepsza kontrola nad szkodliwymi dla środowiska ciężkimi olejami opałowymi.

Pieszy oczekujący przed przejściem będzie miał pierwszeństwo?

PO zgłosiła projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym zakładający, że pieszy oczekujący przed przejściem, będzie mieć pierwszeństwo przed pojazdem na drodze. Przepis budzący poważne kontrowersje nie tylko wśród kierowców, ale i części pieszych, został oprotestowany przez PiS. Obrady sejmu były burzliwe.

Policja zatrzymuje prawa jazdy piratom drogowym

Przez siedem tygodniu obowiązywania nowych przepisów odnośnie karania kierowców, policja zatrzymała już 4 885 praw jazdy osobom, które przekroczyły dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Przez niemiecką płacę minimalną wzrosną ceny przewozów

Podniesienie płacy minimalnej w Niemczech to działanie sprzeczne prawem UE. Co więcej jest ono niezgodne z zasadami wolnego rynku i dlatego zdaniem przedstawicieli polskiej branży spedycyjnej płaca minimalna powinna być zniesiona.

Rejestracja aut z kierownicą po prawej stronie będzie możliwa

Samochody z kierownicą po prawej stronie będzie można zarejestrować w Polsce. Decyzja ta budzi spore kontrowersje, głównie dotyczących bezpieczeństwa jazdy. Nie wiadomo też, jak będą traktowane tego typu auta przez ubezpieczycieli.

Zmiany dotyczące wypożyczania samochodów w UE

Komisja Europejska wpłynęła na 5 największych wypożyczalni aut by zmienili praktyki dotyczące obsługi klientów. Na czym by polegały zmiany i co zyskałby klient?

Nowe usługi w bazie CEPiK

System CEPik uruchomił w czerwcu 2014 roku pierwsze usługi dostępne dla kierowców, a od 4 stycznia 2016 roku pojawią się kolejne. Wśród nich długo wyczekiwana możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych przez internet. To jednak nie koniec nowych funkcji bazy CEPiK.

Posłowie będą płacić mandaty?

Sej zagłosuje nad projektem nowelizacji przepisów, które umożliwią karanie mandatami parlamentarzystów i prokuratorów.

Szkoły i centra kształcenia praktycznego mogą dalej prowadzić stacje kontroli pojazdów

Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, zakładającą m.in. możliwość dalszego prowadzenia stacji kontroli pojazdów przez m.in. szkoły, centra kształcenia praktycznego.

Komisja sejmowa za wprowadzeniem możliwości sprawdzania punktów karnych przez internet

Sejmowa komisja spraw wewnętrznych poparła projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który wprowadza m.in. możliwość sprawdzenia stanu przyznanych punktów karnych przez internet. PiS był przeciwko.

Kara za spóźniony przegląd techniczny

Rząd chce wprowadzić kary dla kierowców którzy spóźnią się ze zrobieniem przeglądu technicznego choćby o 1 dzień. Kontrowersyjny pomysł jest elementem nowelizacji prawa o ruchu drogowym, która ma wejść w życie w najbliższym czasie.

Projekt nowelizacji Prawa lotniczego przyjęty

Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa lotniczego. Co się zmieni?

Przewóz osób - w jakich przypadkach jest legalny?

Od 2014 roku zmieniły się zasady dotyczące odpłatnego przewozu osób. Na jakich zasadach można wykonywać tę usługę legalnie?

Projekt nowych e-usług dla kierowców

Sejm zajął się projektem zmian w Prawie o ruchu drogowym. Chodzi o zwiększenie zakresu e-usług dla kierowców, w tym m.in. możliwość sprawdzenia aktualnego stanu puntów karnych przez internet.

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na odcinku A2

Na odcinku autostrady A2 od węzła Konotopa - Wiskitki, wprowadzono zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych.

Projekt ustawy o pracy na morzu

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt ustawy o pracy na morzu. Zakłada on poprawę warunków pracy i życia marynarzy. Co konkretnie?

Nawet 1/3 tachografów w UE może być celowo zmanipulowana

Komisja Europejska szacuje, że nawet 1/3 danych z tachografów może być sfałszowana, dlatego zaproponowała zmiany mające obowiązywać od marca 2016 roku. Czego powinni się bać nieuczciwi przewoźnicy?

Mandat za pozostawienie walizki na lotnisku

Straż Graniczna przypomina podróżującym, by pilnowali swoich bagaży. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pozostawiony na lotnisku bez opieki bagaż może być przyczyną kłopotów jego właściciela.

Płaca minimalna dla kierowców w Norwegii

Od 1 lipca mają wejść w życie nowe przepisy dot. płacy minimalnej dla kierowców zawodowych przejeżdżających przez terytorium Norwegii. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zaproponuje Norwegom spotkanie bilateralne w tej sprawie.

REKLAMA