Pieszy nie będzie mieć bezwzględnego pierwszeństwa na przejściu - tak zadecydował Sejm i Senat
REKLAMA
REKLAMA
Sejm i Senat nie chcą bezwzględnego pierwszeństwa pieszych na pasach
W głosowaniu dotyczącym odrzucenia uchwały Senatu (która mówiła o rezygnacja z postulatu bezwzględnego pierwszeństwa pieszego na pasach) za było 197 posłów, przeciw 217 a 24 wstrzymało się od głosu. Za odrzuceniem uchwały Senatu była niemal cała PO - 178 posłów (choć 6 było przeciw, a 4 wstrzymało się), jeden poseł PiS, 3 posłów z PSL, 8 z SLD oraz kilku niezrzeszonych.
REKLAMA
Sejm odrzuca stanowisko Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Posłom Platformy Obywatelskiej nie udało się jednak odrzucić uchwały Senatu, przez co pieszy nie będzie posiadać bezwzględnego pierwszeństwa na pasach.
Zobacz też: Koniec z kat. A prawa jazdy dla młodych strażaków
Nowelizacja przygotowana przez PO została skrytykowana przez niektórych członków PO
REKLAMA
Zdania ekspertów w tym temacie sa mocno podzielone. Z jednej strony podkreśla się fakt, że tego typu zapis prawny mógłby ograniczyć liczbę wypadków drogowych na przejściach dla pieszych, bo zmusiłby kierowców do zachowania większej ostrożności w ich pobliżu.
Z drugiej strony, przeciwnicy tego projektu, w tym m.in. senator PO Aleksander Pociej uważają, że nowe regulacje prawne zwolniłyby pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przy wchodzeniu na przejścia, przez co paradoksalnie mogłoby spowodować wzrost liczby wypadków z udziałem pieszych, w tym zwłaszcza tych śmiertelnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.