Czy pobieranie opłat za parkowanie w soboty, w Augustowie jest nielegalne?
REKLAMA
REKLAMA
Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym (WSA) w Białymstoku odbyło w czwartek postępowanie dotyczące pobierania opłat za parkowanie w soboty w Augustowie (Podlaskie). Uchwałę radnych zaskarżyła w tym zakresie prokuratura. Publikacja orzeczenia - we wrześniu.
REKLAMA
Augustów to miasto turystyczne, gdzie przede wszystkim w okresie letnim ruch w weekendy jest wzmożony. Opłaty za parkowanie w mieście obowiązują od maja ub. roku, w płatnej strefie jest ponad 460 miejsc. Opłaty pobierane są przez sześć dni w tygodniu. Godzina parkowania kosztuje 1 zł, przy czym w okresie wakacyjnym - od czerwca do końca września - opłata jest dwa razy wyższa.
Na początku maja tego roku do augustowskiej rady miejskiej wpłynęła skarga miejscowej prokuratury na uchwałę o płatnym parkowaniu. Prokuratura zwróciła uwagę, że w ustawie o drogach publicznych jest zapis o tym, iż opłaty pobierane są za postój w strefie płatnego parkowania "w określone dni robocze".
Zobacz też: Nagrody za przepisową jazdę - nowe fotoradary
REKLAMA
A - w ocenie prokuratury - sobota dniem roboczym nie jest. Uzasadniając swoje stanowisko, powołuje się ona m.in. na wyrok WSA w Krakowie z października 2013 roku, który to sąd orzekł, iż sobota nie jest uznawana za dzień roboczy, w świetle przepisów ustawy o drogach publicznych.
Prokurator przywołał też uchwałę NSA z czerwca 2011 roku, który w 7-osobowym składzie przyjął, iż sobota jest dniem równorzędnym z dniem ustawowo wolnym od pracy, w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego.
Rada Miasta Augustów pod koniec maja uznała skargę prokuratury za bezpodstawną, wobec czego sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. W odpowiedzi na skargę rada argumentowała m.in., że sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy i wobec tego uznaje ją za dzień roboczy, na gruncie przepisów ustawy o drogach publicznych.
Występujący w czwartek przed sądem radca prawny augustowskiego magistratu Sebastian Piekarski mówił, że uchwała rady to akt prawa miejscowego i sytuację należy odnieść do obszaru, na którym owa uchwała będzie obowiązywała.
Zobacz też: Będzie można karać właściciela pojazdu za niewskazanie kierującego?
I tłumaczył, że w przypadku Augustowa sobota tam, gdzie obowiązuje strefa płatnego parkowania, jest "absolutnie dniem roboczym". Chodzi o to, że w tym dniu ruch samochodowy mieszkańców i turystów generują sklepy zlokalizowane na tym terenie. Powiedział też, że intencją powstania strefy nie było pobieranie opłat przez miasto, ale zapewnienie rotacji na miejscach parkingowych.
Mówił też, że w sobotę opłaty w strefie obowiązują krócej, niż w dniach poniedziałek-piątek, co jest dostosowane do czasu otwarcia zlokalizowanych tam sklepów.
Po wystąpieniach stron, WSA w Białymstoku zdecydował o odroczeniu o dwa tygodnie publikacji swego wyroku.
Ustawa o prokuraturze daje prokuratorom prawo do występowania ze skargami dotyczącymi uchwał samorządów lub rozporządzeń wojewody. Jeśli uważa ona, że są niezgodne z prawem, może zwracać się o ich zmianę lub uchylenie, a także występować o stwierdzenie nieważności do sądu administracyjnego. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA