REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

obwodnica Pułtuska, jest ZRID, na obwodnicę Pułtuska, rusza budowa obwodnicy Pułtuska, kiedy zostanie oddana do użytkowania obwodnica Pułtuska
Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.
rozwiń >

Obwodnica Pułtuska wyprowadzi z miasta DK61 i DK57

Pułtusk jest blisko 20-tysięcznym miastem w województwie mazowieckim. Położony na ziemi zakroczymskiej uzyskał prawa miejskie w 1257 roku. Nie jego historia jest jednak kluczowa z punktu widzenia tego materiału, a fakt, że leży na szlaku drogi krajowej 61 łączącej Warszawę z Ostrołęką i Łomżą oraz drogi krajowej 57 poprowadzonej do Przasnysza, Szczytna, Biskupca czy przejścia granicznego z Królewcem. Takie położenie sprawia, że przez miasto od lat każdego dnia przejeżdżają ciągi samochodów ciężarowych i osobowych. Pojawił się zatem pomysł wyprowadzenia ruchu i budowy obwodnicy.

REKLAMA

Ważne

Obwodnica Pułtuska nie jest jedynym elementem przebudowy na odcinku DK61. W realizacji jest m.in. odcinek Legionowo – Zegrze.

Kiedy ZRID na obwodnicę Pułtuska?

REKLAMA

Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, czyli tzw. ZRID, już zostało wydane. Decyzję w tej sprawie podpisał wojewoda mazowiecki. To niezwykle ważne wydarzenie w historii tej obwodnicy. Sprawia bowiem, że możliwe jest rozpoczęcie robót, a do tego istnieje możliwość formalnego wszczęcia procedur odszkodowawczych dla właścicieli nieruchomości, przez które przebiegać ma trasa.

Właściciele nieruchomości położonych na terenie planowanej inwestycji dostaną teraz zawiadomienie o wydaniu decyzji ZRID. To de facto informacja o... wywłaszczeniu nieruchomości! Oczywiście wywłaszczenie nie jest bezpłatne. Właściciel dostanie odszkodowanie. Wysokość odszkodowania powinna być równa co najmniej wartości rynkowej nieruchomości. Każdą z nieruchomości należy zatem wycenić indywidualnie.

Jak będzie przebiegać obwodnica Pułtuska?

W sumie obwodnica Pułtuska będzie liczyć niespełna 20 km. Powstanie 16,8 km dwujezdniowego fragmentu drogi w ciągu DK61 oraz blisko 3 km jednojezdniowej DK57. DK61 idąca nowym śladem ominie Pułtusk, a DK57 Kleszewo oraz Przemiarowo. Na trasie powstaną cztery węzły: Kacice, Pułtusk Południe, Pułtusk Północ i Lipa. Obwodnica Pułtuska pozwoli na "objechanie" miasta od zachodniej strony. Będzie poprowadzona przez lub w pobliżu takich miejscowości, jak Kacice, Koziegłowy, Nowe Lipniki czy Nowe Kleszewo.

Ile będzie kosztować budowa obwodnicy Pułtuska?

REKLAMA

Kontrakt na budowę obwodnicy Pułtuska został podpisany w czerwcu 2021 roku. W charakterze wykonawcy wyłoniona została firma Strabag. W ramach kontraktu opartego na formule projektuj i buduj, przewidziana została inwestycja o zakontraktowanej wartości na poziomie prawie 442 mln zł. Trasa wyprowadzająca ruch z centrum Pułtuska zostanie zbudowana w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic. To jedna z dziewięciu obwodnic w województwie mazowieckim ujęta w planie na lata 2020 – 2030.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpływ na wysokość wyceny inwestycji miały dwa dodatkowe fakty. Pierwszym jest konieczność budowy czterech węzłów komunikacyjnych. Drugim fakt, że wraz z obwodnicą wykonawca zbuduje drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, a do tego ustawi urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Co daje obwodnica Pułtuska?

Zbudowanie obwodnicy Pułtuska oraz nadanie DK61 i DK57 nowego kształtu przyniesie skutki przede wszystkim dla mieszkańców miasta. Pozwoli na wyprowadzenie ciężkiego transportu z ulic. To poprawi przejezdność arterii, ale także zwiększy bezpieczeństwo m.in. pieszych czy ograniczy emisję spalin. Ostatni z czynników będzie miał wpływ na zdrowie i życie mieszkańców, ale także pozwoli na spełnienie wyższych wymogów ochrony środowiska. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego.

Obwodnica Pułtuska: kiedy otwarcie szlaku?

Kontrakt z wykonawcą jest podpisany. Jest projekt przebiegu trasy. Pozostało zatem tylko przekazanie placu budowy. Strabag zobowiązał się do zakończenia wszystkich prac w I kwartale 2025 r. Przy czym do czasu realizacji obwodnicy nie wlicza się przerw zimowych w okresie liczonym od 16 grudnia do 15 marca.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA