REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy

Tomasz Korniejew
Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy
Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy
Volvo

REKLAMA

REKLAMA

Volvo, dzięki najnowszemu modelowi S90 zrobi nie małe zamieszanie w segmencie E. Nowa konstrukcja oparta na platformie modułowej SPA jest naszpikowana najnowszymi zdobyczami techniki. Sprawdziliśmy, jak jeździ.

Nowe Volvo S90 robi piorunujące wrażenie. Klasyczna linia długiego na 496,3 cm sedana została ozdobiona nowocześnie wyglądającymi lampami tylnymi i (od wersji Momentum) reflektorami LED z listwą świetlną w kształcie młota Thora. Najnowsze S90 jest o 5,6 cm dłuższe od BMW 5 i o 3 cm dłuższe od Audi A6. Dostojności nadwoziu dodaje też spora szerokość – 189 cm (o 3 cm więcej niż w BMW i o 1,6 cm więcej niż w Audi). Standardowo w najuboższej wersji Kinetic, S90 jest osadzone na siedemnastocalowych kołach. Jednak każdy kto chce jeszcze bardziej zadać szyku powinien się zdecydować na dostępne za 7840 zł koła o średnicy dwudziestu cali – wyglądają obłędnie. Konstrukcja została oparta o najnowszą platformę SPA, na której powstało dobrze przyjęte przez rynek Volvo XC90.

REKLAMA

Zobacz też: Volvo V90 2016 - nowa odsłona szwedzkiego kombi

Nowe Volvo S90

Volvo

Nowe Volvo S90 – wnętrze

Przedział pasażerski nowego S90 jest obszerny, a kokpit zaprojektowany ze smakiem. Głównym motywem konsoli centralnej jest duży kolorowy wyświetlacz (w podstawowej wersji o przekątnej 6,5 cala, w bogatszych o przekątnej 9 cali). Podczas pierwszych jazd nowym modelem Volvo mieliśmy okazję zapoznać się z wersją Inscription, której standardowym wyposażeniem jest skórzana tapicerka Nappa, a wnętrze jest wykończone większą ilością ozdobników. Dodatkowo, w odmianie Inscription zamiast klasycznych „zegarów” zastosowano kolorowy wyświetlacz o przekątnej 12,3 cala. Jakość zastosowanych materiałów wykończeniowych jest bardzo wysoka, podobnie do staranności wykończenia i łączenia poszczególnych elementów.

Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy

Nowe Volvo S90 – deska rozdzielcza

Volvo

Volvo

REKLAMA

Oczywiście mnogość zastosowanych systemów wspomagających kierowcę łączy się z rozbudowanym systemem pokładowym, co na początku kontaktu z pojazdem jest nieco przytłaczające. Jednak po zapoznaniu się z poszczególnymi funkcjami i przyzwyczajeniu się do menu, obsługa interfejsu staje się łatwiejsza.

Wersja Inscription została wyposażona w fotele zapewniające wyższy komfort podróżowania. Trzeba przyznać, że ich szeroki zakres regulacji, w połączeniu z odpowiednim wyprofilowaniem uprzyjemniają nawet najdłuższe podróże.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Najnowsze Volvo S90 z detektorem dużych zwierząt!

Nowe Volvo S90 – napęd/układ jezdny

Spośród dostępnej gamy silnikowej Volvo S90, mieliśmy okazję sprawdzić jak jeździ egzemplarz oznaczony emblematem D4, napędzany przez dwulitrowy, wysokoprężny silnik o pojemności 2 l, który rozwija moc maksymalną 190 KM przy 4250 obr./min oraz maksymalny moment obrotowy aż 400 Nm dostępny w zakresie od 1750 do 2500 obr./min.

Według danych producenta 190 konne Volvo przyspiesza od 0 do 100 km/h w 8,2 s i może pojechać z maksymalną prędkością 230 km/h.

Po pierwszych kilometrach przejechanych wysokoprężnym Volvo mieliśmy wrażenie, że auto jest jeszcze lepiej wyciszone niż większy brat XC90. Charakterystyczny odgłos pracy jednostki wysokoprężnej był słyszalny tuż po uruchomieniu silnika, ale nie. Jednak, gdy silnik osiągnął optymalną temperaturę, charakterystyczny odgłos pracy zniknął.

Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy

Nowe Volvo S90 – charakterystyczne tylne lampy

Volvo

Volvo


Mimo sporych gabarytów zewnętrznych, kierowca nowego Volvo nie ma problemów z wyczuciem rozmiaru pojazdu podczas jazdy w gęstym ruchu miejskim.

Pojazd chętnie nabiera prędkości już od dolnych zakresów obrotów i płynnie się rozpędza, bez nerwowych zrywów. Dwulitrowy, 190 konny diesel sprawdza się również podczas szybkiej jazdy po autostradzie. Nie dostaje „zadyszki” nawet, gdy każemy mu przyspieszać od bardzo wysokich prędkości. Warto zaznaczyć, że poruszając się z maksymalną prędkością autostradową, we wnętrzu wciąż jest cicho, a auto zachowuje stabilność. Kierowca wersji Inscription ma możliwość ustawiania trybów jazdy od Eco po Sport, co zmienia charakterystykę pracy układu kierowniczego, skrzyni biegów, czy zawieszenia, ale w tym ostatnim przypadku regulowana jest sztywność jedynie tylnej osi. W praktyce sprawdza się to dobrze, a w trybie Sport, S90 przyjemnie się usztywnia dodając kierowcy pewności podczas dynamicznej jazdy.

Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy

Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy

Volvo

Volvo

Zobacz też: Test Volvo XC90 D5 225 KM: styl i nowoczesność

Nowe Volvo S90 – podsumowanie pierwszego wrażenia z jazdy

Najnowsze Volvo S90 zrobiło na nas bardzo pozytywne wrażenie. Ze świetnie wyglądającym nadwoziem współgra wysoka jakość wykończenia i stylizacja wnętrza. Efektowni są wszelkiego rodzaju nowocześni asystenci kierowcy, o których można napisać osobny tekst. 190 konny silnik Diesla wydaje się być optymalnym źródłem napędu na nowego S90. Zapewnia zadowalającą dynamikę przy akceptowanym poziomie zużycia paliwa (na krótkim odcinku w ruchu miejskim uzyskaliśmy wynik spalania na poziomie 10,8 l, dokładniej zużycie paliwa sprawdzimy podczas testu). Wysokiej jakości układ jezdny sprawdza się zarówno na autostradzie, jak i na nierównych drogach. To wszystko w połączeniu z pozytywnym image marki na polskim rynku prowadzi do jednego wniosku – niemieckim markom Premium wyrósł groźny konkurent.

Cennik najnowszego Volvo S90 znajdziesz tutaj

Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy

Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy

Volvo

Volvo

Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy
Volvo
Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy
Volvo
Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy
Volvo
Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy
Volvo
Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy
Volvo
Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy
Volvo
Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy
Volvo
Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy
Volvo
Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy
Volvo
Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy
Volvo
Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy
Volvo
Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy
Volvo
Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy
Volvo
Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy
Volvo
Nowe Volvo S90 – wrażenia z jazdy
Volvo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA