REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Seat Ibiza 1.2 TSI Style: narwany Hiszpan!

Sztywno zestrojone zawieszenie i bezpośredni układ kierowniczy zachęcają do dynamicznej jazdy nową Ibizą. Pomaga w tym także elastyczny silnik 1.2 TSI o mocy 105KM.
Sztywno zestrojone zawieszenie i bezpośredni układ kierowniczy zachęcają do dynamicznej jazdy nową Ibizą. Pomaga w tym także elastyczny silnik 1.2 TSI o mocy 105KM.
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Tegoroczny lifting odmienił nieco IV-generację Seata Ibizy. Aby sprawdzić jak spisuje się ona po kuracji odmładzającej zabrałem auto w podróż po mazowieckich "duktach".

W drodze po odbiór nowego Seata Ibizy po liftingu, zastanawiałem się, czy odnajdę w nim choćby cień podobieństwa do jego arystokratycznych kuzynów z wytatuowanymi na maskach czarnymi bykami i setkami koni mechanicznych drzemiącymi pod każdą z nich.

REKLAMA

Dobre korzenie

Mało kto zdaje sobie sprawę, że przy tworzeniu IV-generacji Seata Ibizy (ozn. fabr. 6J) brał udział Luc Donckerwolke, belgijski projektant będący głową zespołu odpowiedzialnego za zaprojektowanie takich samochodów jak Lamborghini Diablo VT 6.0, Murcielago czy Gallardo. Umiejętność tworzenia wyrazistych aut ze sportowym charakterem przełożyła się na bardzo dynamiczną sylwetkę nowej Ibizy. Po modernizacji auto zyskało nowe przednie reflektory (w testowanej przeze ze mnie wersji wykonane w technice LED i wyposażone dodatkowo w lampy bi-ksenonowe), przeprojektowaną przednią atrapę chłodnicy, nieco zmodernizowane zderzaki i odświeżone tylne lampy, które również mogą być wyposażone w diody LED. Uwagę obserwatorów zwracają dynamiczne przetłoczenia po obu stronach nadwozia, nadające autu  sportowy charakter. Co ciekawe, zarówno one jak i linia bocznych szyb, są prawie identyczne jak w większym Seacie Leonie. Dopełnieniem całości jest żywy odcień lakieru (LIMA GREEN), w którym nie trudno dostrzec odwołanie do palety lakierów koncernu Lamborghini. Końcowy sznyt nadają Ibizie 16-calowe alufelgi z wyjątkowo szerokimi jak na tą klasę aut oponami Pirelli P7 w rozmiarze 215/45.

Zobacz też: Fiat Panda III: kręty test na Sardynii

Wnętrze Seata

REKLAMA

Po zajęciu miejsca za kierownicą spora ulga – projektanci zrezygnowali z kiczowatych połaci błyszczącego plastiku, spotykanego coraz częściej w autach z grupy VW czy Forda. Materiał ten może i ożywia wnętrze pojazdu, ale wygląda tanio i po kilku miesiącach nosi wyraźne ślady zużycia. Błyszczący plastik w niewielkiej ilości pokrywa jedynie panel od klimatyzacji i pokładowego systemu audio. Muszę przyznać, że ten drugi robi kiepskie wrażenie -  dysponuje sporą mocą i wyraźnie podkreśla niskie tony, za to bardzo słabo radzi sobie w średnim i wysokim paśmie dźwięku. Brakuje mu także odrębnych przycisków do sterowania odtwarzaczem CD oraz programujących kilka ulubionych stacji radiowych.

Poważnie zawiodłem się także na nawigacji satelitarnej Garmina, która ma nieaktualne mapy i potrafi „zafundować” nam dodatkowe kilometry drogi. Na dodatek uchwyt ją mocujący trzeszczy nawet w trakcie pokonywania niedużych nierówności. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozytywnie zaskoczyło mnie jednak znacznie więcej rzeczy. W samych superlatywach ocenić muszę projekt i czytelność cyferblatów, dostęp do poszczególnych przycisków i pokręteł na desce rozdzielczej, świetną kierownicę pokrytą podobnie jak lewarek biegów skórą czy tworzywa użyte do wykończenia wnętrza (kokpit pokrywają trzy materiały o odmiennej barwie i fakturze). Nisko położony fotel zapewnia przyjemniejszą jazdę na szybko pokonywanych zakrętach. Kabina jest przestronna, ale z tyłu osoby powyżej 180cm mogą spodziewać się nieprzyjemnego kontaktu z bocznymi słupkami. Bagażnik ma regularne kształty i przy odrobinie samozaparcia z naszej strony powinien zmieścić ekwipunek 4-osobowej rodziny.

Silnik

REKLAMA

Bardzo dynamiczna linia nadwozia, z wyraźnym przetłoczeniem po obu bokach karoserii , duże aluminiowe felgi z niskoprofilowanymi oponami oraz agresywnie stylizowane przednie reflektory sprawiają, że mały Seat postrzegany jest jako typowy hot-hatch. Niestety, już pobieżna lektura jego dowodu rejestracyjnego pozbawia nas jakichkolwiek złudzeń co do sportowych możliwości tego auta. Ale czy na pewno?

Silnik ma co prawda „skromną” bo 1,2-litrową pojemność skokową i tylko 8-zaworową głowicę, ale dzięki turbosprężarce i bezpośredniemu wtryskowi paliwa generuje rozsądne 105KM przy 5000 obr./min. Co bardziej istotne, spory moment obrotowy, wynoszący 175Nm, uzyskiwany jest w zakresie 1550-4100 obr./min. W rezultacie osiągi auta są naprawdę dobre. Wysoka elastyczność silnika sprawia, że  samochód wyjątkowo ochoczo  przyspiesza w przedziale 70-110km/h. Pozwala to na bezstresowe wyprzedzanie ciężarówek i wolniej jadących aut bez konieczności redukowania przełożeń do 3 biegu. Tak naprawdę, dynamika auta spada wyraźniej dopiero powyżej 140km/h. Do tej prędkości, Ibiza zachowuje się jakby pod maską miała jednostkę o pojemności co najmniej 1,8-litra. Nie jest to jednak jednostka tak ekonomiczna jak podaje producent. Nie udało mi się ograniczyć spalania na trasie poniżej 5,8-litra. W mieście należy liczyć się ze spalaniem oscylującym w przedziale 6,5-8,5l/100km. Z silnikiem świetnie współpracuje ręczna skrzynia biegów o pięciu przełożeniach. Biegi wybiera się bardzo szybko i pewnie.

Twardo choć pewnie, czyli zawieszenie Seata Ibizy

O tym jak poważne w skutkach są cięcia budżetu i ograniczenie wydatków na rozbudowę sieci dróg wyraźnie odczułem, gdy sprawdzałem możliwości nowej Ibizy w trakcie jazdy nią na obszarze Mazowsza. Sposób w jaki pracowało jej zawieszenie podczas pokonywania kolejnych szybkich zakrętów, umacniał mnie coraz bardziej w  przekonaniu, że Seat pragnął zaszczepić odrobinę sportowego ducha w samochodzie należącym do popularnej klasy B, nie podejrzewając, że mogą być w Unii Europejskiej tak zniszczone drogi jak w Polsce. Ale po kolei.

Nadwozie Ibizy praktycznie w ogóle się nie przechyla w trakcie jazdy po zakrętach i nawet gwałtowne manewry omijania czy wyprzedzania, nie wytracają pojazdu z równowagi. Samochód pewnie trzyma się obranego przez kierowcę kierunku jazdy i niczym niewzruszony brnie do przodu, pewnie omijając wszelkie przeszkody na drodze. Godna odnotowania jest także wysoka stabilność pojazdu podczas jazdy na autostradzie czy drodze ekspresowej. Typowe w autach tej klasy kołysanie nadwozia towarzyszące zmianie pasa ruchu przez auto jadące ze znaczną prędkością jest w przypadku Ibizy nieodczuwalne.

Problemem dla hiszpańskiego auta jest natomiast jazda po słabej jakości nawierzchni. Jeśli zabraknie nam precyzji za kierownicą lub będziemy po prostu zmuszeni do najechania na jakąś dziurę czy drobną, poprzeczną nierówność ,wtedy wyraźnie to odczujemy na swoich kręgosłupach. Sytuacji tej nie poprawiają opcjonalnie, 16-calowe felgi Stratos. Nie dość, że niski profil nałożonych na nie opon (45) wyraźnie zmniejsza ich możliwości do efektywnego amortyzowania wybojów, to dodatkowo sprawę pogarsza bardzo duża ich szerokość (215mm). W rezultacie jazda na podziurawionej drodze, z wyjeżdżonymi przez ciężarówki koleinami, potrafi być bardzo męcząca. Kierowca musi cały czas pewnie trzymać kierownicę, by ta nie wyrwała mu się z rąk i nie sprowadziła auta na manowce.

Napięty niczym struna

A o tym, że w Seacie kierownicę trzeba trzymać „po męsku”, przekonamy się zaraz po tym, gdy tylko ruszmy nim w drogę. Drobny ruch kierownicą przekłada się na błyskawiczną zmianę kierunku poruszania się auta. Taka charakterystyka układu kierowniczego idzie w parze z pracą zawieszenia odświeżonej Ibizy i wyraźnie ułatwia poruszanie się tym samochodem w zatłoczonym mieście. Sportowy temperament samochodu będzie natomiast nie po drodze osobom, przyzwyczajonym do nonszalanckiego stylu prowadzenia auta. Ibiza, niczym napięta struna, zdaje się tylko czekać na najdelikatniejszy sygnał ze strony kierowcy by błyskawicznie przełożyć ruch jego dłoni na konkretny manewr.

Wyposażenie Seata Ibizy

Dynamiczna jazda Seatem Ibizą daje sporo przyjemności w trakcie jazdy, ale pozytywne wrażenia umniejszają przeciętne przednie fotele. Są słabo wyprofilowane i nie podtrzymują należycie ciała w zakrętach. Nie pasują one do charakteru auta, dlatego warto zamówić te występujące w wersji FR.  Zamawiając Ibizę warto rozważyć wybór wersji Style z uwagi na bardzo dobre wyposażenie standardowe. Nie trzeba dopłacać m.in. za automatyczną klimatyzację Climatronic, wykończone skórą kierownicę i lewarek skrzyni biegów, 4 poduszki powietrzne, system audio z odtw. CD i MP3, elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka, elektr. sterowane szyby z przodu i z tyłu,  ABS z EBV i MSR. Poza tym w przeciwieństwie do podstawowej odmiany REFERENCE, w tej wersji istnieje możliwość dokupienia bi-ksenonowych przednich lamp z diodami LED i funkcją doświetlania zakrętów. Wersja Ekomotive to dodatkowy pakiet, w skład którego wchodzą system Start&Stop wraz z układem odzyskiwania energii podczas hamowania oraz system kontroli stabilności pojazdu ESC (oraz XDS). Kwota jaką należy przeznaczyć na Seata Ibizę 1.2 TSI Ecomotive zbliża się niebezpiecznie blisko bariery 60 tys. zł. To całkiem dużo jak na auto tego segmentu, ale nie ma szans kupić za takie pieniądze żadnego auta kompaktowego o takich osiągach i wyposażeniu.

Podsumowanie

Czy odnalazłem w nowej Ibizie jakiekolwiek podobieństwo do samochodów Lamborghini? Jedną na pewno tak. Ibiza jest bowiem samochodem, w którym odnajdą się wszyscy Ci, którym zależy by stali się widoczni. Piękne i ostre linie nadwozia oraz cukierkowy odcień lakieru, przykuwają do niego wzrok ja magnes. Opcjonalne, LED-owe reflektory nadają mu jeszcze więcej świeżości i wyrazistości, a przy tym poprawiają bezpieczeństwo jazdy. Za sprawą bardzo elastycznej jednostki napędowej manewry wyprzedzania nie są mu straszne, a jego wigor może zaskoczyć nawet znacznie mocniejsze pojazdy. Zawieszenie auta pozwala na szybką jazdę także w zakręcie, ale nie zapominajmy, że komfort jazdy wyraźnie na tym cierpi, gdy poruszamy się po dziurawych drogach. Ostry niczym brzytwa układ kierowniczy bez chwili zwłoki wykonuje nasze polecenia i zapewnia poczucie pełnego panowania nad samochodem. I choć nie jest to auto stricte rodzinne, a jego wnętrze ma kilka irytujących niedociągnięć ogólne wrażenia z jazdy Seatem Ibizą 6J są bardzo pozytywne.

Dane techniczne Seat Ibiza 1.2 TSI Ecomotive 5d 2012/13

Seat Ibiza 1.2 TSI 105KM Ecomotive Style
Typ silnika benzynowy, turbodoładowany
Pojemność 1197 cm3
Układ cylindrów/zawory R4/8
Maksymalna moc 105 KM/5000 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 175Nm/1550-4100 obr./min.
Napęd przedni
Skrzynia biegów 5+1
Pojemność bagażnika 292 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 406,1/169,3/144,5 cm
Rozstaw osi 246,9 cm
V-max 190
Przyspieszenie 0-100 km/h 9,8
Zużycie paliwa* 5,9/4,3/4,9
Cena od 44 790
Cena prezent.wersji (bez dod.wypos.) 53 312
*miasto/trasa/cykl mieszany

Seat Ibiza bok
Kamil Fraszkiewicz
Seat Ibiza tył
Kamil Fraszkiewicz
Seat Ibiza tylna klapa
Kamil Fraszkiewicz
Bagażnik Seacie Ibizie IV ma pojemność 291 litrów.
Kamil Fraszkiewicz
Wnętrze Ibizy zaprojektowane jest prosto i czytelnie. Materiały użyte do jego wykończenia sprawiają dobre wrażenie.
Kamil Fraszkiewicz
Seat Ibiza kierownica
Kamil Fraszkiewicz
Seat Ibiza 1
Kamil Fraszkiewicz
Seat Ibiza 2
Kamil Fraszkiewicz
Seat Ibiza 3
Kamil Fraszkiewicz
Seat Ibiza 4
Kamil Fraszkiewicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA