REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Lancia Thema 3,6 V6 Executive: Pięć metrów luksusu

Jakub Tujaka
Lancia Thema -przód
Lancia Thema -przód
Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Szukasz luksusu przez duże S, a niemieckie limuzyny są dla Ciebie zbyt opatrzone? Idź do dilera Lancii, gdzie znajdziesz Themę -oryginalne auto ze świetnym silnikiem, w korzystnie skalkulowanej cenie.

Od kilkunastu lat Lancia nie buduje urządzeń do wygrywania rajdów, a siły produkcyjne skierowano do projektowania wyrafinowanych aut, przeznaczonych dla ludzi ceniących oryginalny wygląd, który wyróżnia włoskie auta. Mieliśmy już przyjemność przeprowadzić jazdy testowe modelami Ypsilon, Delta i Voyager. Nadszedł czas na wisienkę na torcie Lancii, czyli Themę z benzynowym silnikiem V6 w wersji Executive.

REKLAMA

Nadwozie

Thema powstała w wyniku wchłonięcia Chryslera przez Fiata. Włosi zafundowali operację plastyczną modelowi 300C, po którym pozostały jedynie kontury karoserii.

Masywne nadwozie włoskiej limuzyny ozdobiono biżuterią w postaci chromowanych dodatków, jak np. olbrzymi grill, obudowy lusterek, klamki, listwy na zderzakach i obramowanie szyb.

Dwudziestocalowe felgi, które kosztują TYLKO 4 tys, zł z niskoprofilowymi oponami wypełniają napompowane nadkola i przyciągają wzrok przechodniów i zazdrosnych kierowców.

Lakier, którym pokryto testowany egzemplarz również wymagał dopłaty, jednak 5 tysięcy złotych za tak oryginalny kolor to nie jest wygórowana cena (w porównaniu do cen opcjonalnych dodatków u konkurencji).

Wysoko poprowadzona linia szyb i ogromne połacie blachy sprawiają wrażenie, że Thema waży tyle, co autobus. Jednak zastosowanie lekkich i wytrzymałych materiałów pozwoliło osiągnąć masę własną dwóch ton.

Zobacz też: Test Lancia Ypsilon: Maluchem do Premium

Wnętrze i wyposażenie

Wewnątrz Lancii Themy dobrze poczują się osoby ceniące luksus w klasycznym wydaniu. Wszystkie większe powierzchnie w zasięgu wzroku pokryto wysokogatunkową skórą, która została ozdobiona starannie wykonanymi szwami. Gustowne dodatki takie jak np. analogowy zegar umieszczony na szczycie deski rozdzielczej czy prawdziwe drewno są bardzo miłe dla oka.

O tym że siedzimy w nowoczesnym aucie przypomina duży centralny wyświetlacz i ekran komputera pokładowego umieszczony pomiędzy stylowymi zegarami (prędkościomierz i obrotomierz).

REKLAMA

Grube koło multifunkcyjnej kierownicy również pokryto przyjemną w dotyku skórą, jednak przyciski zainstalowane pod kciukami kierowcy przypominają te z tańszych aut koncernu. Ale nie wszyscy będą mieli takie skojarzenia, bo nie wszyscy je widzieli np. w Freemoncie.

Fotele i tylna kanapa są ogromne i zapewniają doskonały komfort nawet w najdłuższej podróży. Szerokie nadwozie zapewnia wystarczającą ilość miejsca dla każdego z piątki pasażerów.

Poziom wyposażenia Executive obejmuje m.in. elektryczne sterowanie przednich foteli, automatyczna klimatyzację z panelem sterowania temperaturą i nawiewami drugiego rzędu siedzeń, dotykowy wyświetlacz systemu multimedialnego, panoramiczne okno dachowe, chłodzone i ogrzewane schowki na napoje, elektryczną regulację koła kierownicy.

Dodatkiem, za który warto dopłacić jest także znakomity system audio sygnowany przez Harman Kardon za 7 tys. zł.

Ciekawostką techniczną w wyposażeniu Themy jest np. system, który suszy tarcze hamulcowe, w przypadku ich zamoczenia, zbliżając do nich klocki. Dzięki temu hamulce mają cały czas taką samą skuteczność.

Ogromnym udogodnieniem jest także automat przełączający światła długie na mijania, jak tylko wykryje oświetlony fragment drogi (najczęściej teren zabudowany), lub zauważy, że z przeciwka nadjeżdża auto.

Podsumowując wnętrze Themy, jest bardzo ładnie wykończone i funkcjonalne. Warto dodać, że za kanapą znajduje się całkiem pojemny kufer. Standardowe 462 litry można znacznie powiększyć dzięki rozkładanym siedzeniom.

Zobacz też: Test Lancia Voyager: Shuttle bus z pierwszej ligi

Silnik i zawieszenie

REKLAMA

Testowaną Themę napędzał benzynowy silnik V6 o pojemności 3,6 litra, który zdradzał swój potencjał za sprawą dźwięku wydobywającego się z dwóch końcówek układu wydechowego. Moc 286 KM i maksymalny moment obrotowy 340 Nm były przenoszone na tylne koła za sprawą ośmiobiegowej skrzyni automatycznej.

Jednostka napędowa w każdej chwili była w stanie żwawo przyspieszać wydając przy okazji bardzo przyjemny pomruk. Dobre wyciszenie kabiny pasażerskiej pozwalało się nim delektować jedynie w górnym zakresie obrotów.

Skrzynia płynnie zmieniała przełożenia i bez marudzenia redukowała biegi w razie potrzeby.

Przyspieszenie od 0 do 100 km/h według producenta to 7,7 sekundy, jednak po pierwszej setce Lancia wcale nie traci wigoru. Podróżowanie z prędkościami około 180-200 km/h nie wywołuje niepokoju u pasażerów.

Zobacz też: Test BMW 125d: skrojony na miarę

Silnik idealnie sprawdzał się zarówno podczas leniwego toczenia się od świateł do świateł, kiedy nie było go słychać, a także w czasie pokonywania kilkuset kilometrów dróg krajowych. Wyprzedzanie nawet najdłuższego TIRa trwało tylko chwilę.

Zaskakująco niskie okazało się zużycie paliwa, ponieważ na dystansie około 1100 kilometrów bez gorliwego oszczędzania, osiągnęliśmy średnią około 11 litrów na każde 100 km.  

Zawieszenie utrzymuje auto w ryzach nawet podczas dynamicznej jazdy. Auto niemal nie przechyla się w zakrętach i pozwala czerpać frajdę z tylnego napędu.

Nawet na najbardziej dziurawej drodze do wnętrza nie docierają żadne hałasy.

Zobacz też: Test Hyundai i40 Wagon: z europejskim paszportem

Cena

Podsumowując relację z jazd testowych Lancią Themą trudno nie pozostawać pod wrażeniem doskonałego stosunku jakości i komfortu do ceny auta. Tak bogato wyposażony egzemplarz kosztuje niewiele ponad 200 tysięcy złotych. To prawdziwa okazja, ponieważ konkurencja z Niemiec jest grubo ponad 100 tysięcy złotych droższa.

Dane techniczne

Lancia Thema 3,6 V6 286 KM Executive
Typ silnika benzynowy
Pojemność  3604 cm3
Układ cylindrów/zawory V6
Maksymalna moc 286 KM/6350 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 340 Nm/4650 obr./min.
Napęd tylny
Skrzynia biegów automat 8-bieg
Pojemność bagażnika 462 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 506,6/190,2/148,8 cm
Rozstaw osi 305,2 cm
V-max 240 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 7,7 s.
Zużycie paliwa (średnio) 11l/100 km
Cena od 173 520 zł

Lancia Thema -tył
Fot. Moto.wieszjak.pl
Lancia Thema -przód/bok
Fot. Moto.wieszjak.pl
Lancia Thema -tył/bok
Fot. Moto.wieszjak.pl
Lancia Thema -przód
Fot. Moto.wieszjak.pl
Lancia Thema -przód
Fot. Moto.wieszjak.pl
Lancia Thema -bok
Fot. Moto.wieszjak.pl
Lancia Thema -przód/bok
Fot. Moto.wieszjak.pl
Lancia Thema -przód/bok
Fot. Moto.wieszjak.pl
Lancia Thema -przód
Fot. Moto.wieszjak.pl
Lancia Thema -tył/bok
Fot. Moto.wieszjak.pl
Lancia Thema -deska rozdzielcza
Fot. Moto.wieszjak.pl
Lancia Thema -kierownica
Fot. Moto.wieszjak.pl
Lancia Thema -wnętrze
Fot. Moto.wieszjak.pl
Lancia Thema -zegary
Fot. Moto.wieszjak.pl
Lancia Thema -wnętrze
Fot. Moto.wieszjak.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    REKLAMA

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    Typy ładowarek samochodowych. Moc ważniejsza od liczby punktów! Przynajmniej dla ciężarówek

    Elektryfikacja oznacza konieczność rozbudowy sieci stacji ładowania. Dziś jednak coraz jaśniejsze staje się to, że do tej pory Europa szła w złym kierunku. Bo na mapie nie liczy się wcale ilość punktów, a oferowania przez nie moc.

    Kto musi odśnieżać drogi? Czasami to obowiązek... kierowcy. Inaczej zapłaci odszkodowanie

    Kierowcy też muszą odśnieżać drogi. Co prawda nie publiczne, ale mimo wszystko obowiązek taki mają. I warto o nim pamiętać. Zwłaszcza że w razie jego zaniedbania, mandat dochodzący do 1500 zł to naprawdę najmniejszy z problemów.

    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    REKLAMA

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    REKLAMA