REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Korniejew
Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM
Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM
Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Hyundai i20 Active sprawia wrażenia samochodu, którym można bez obaw zjechać z asfaltowego szlaku. Można, o ile ten szlak nie będzie zbyt grząski.

Choć wersja Active wizualnie znacznie różni się od pozostałych odmian modelu i20, konstrukcyjnie jest niemal z nimi identyczna. Różnice w długości i szerokości nadwozia wynikają m.in. z zastosowania innych zderzaków i osłon błotników, natomiast w wysokości – z faktu, że i20 Active ma zwiększony o 2 cm prześwit (do 16 cm) oraz standardowo jest wyposażony w relingi dachowe. Całość utrzymana jest w modnym crossoverowym stylu i trzeba przyznać, że prezentuje się świetnie.

REKLAMA

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM

Tomasz Korniejew

Więcej informacji na temat Hyundaia znajdziesz tutaj

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM – wnętrze

Kokpit wersji Active został wykonany z materiałów dobrej jakości, a poszczególne elementy zostały spasowane z dokładnością. Tablica przyrządów jest przejrzysta i zaprojektowana ergonomicznie.

Cieszą wygoda foteli i ilość dostępnej przestrzeni (zarówno z przodu, jak i z tyłu), choć podczas dłuższych podróży przydałby się lepszy podłokietnik (taki, który zapewnia odpowiednie podparcie dla łokcia kierowcy).

Względem pozostałych pięciodrzwiowych odmian i20, nie zmieniła się objętość bagażnika. W wersji Active ma on wciąż pojemność 326 l ale jego wykorzystanie utrudnia stosunkowo wysoki próg załadunku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wyposażeniu standardowym najuboższej wersji opisywanej odmiany Hyundaia znajdziemy m.in. klimatyzację manualną, elektrycznie sterowane szyby czterech drzwi, dwupłaszczyznową regulację kierownicy, tempomat, czy tylne czujniki parkowania, które ułatwiają manewry na ciasnych parkingach.

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM

Tomasz Korniejew

Zobacz też: Test Hyundai Genesis 3.8 V6 GDi HTRAC

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM – napęd/układ jezdny

REKLAMA

Egzemplarz, który trafił do redakcyjnej recenzji został wyposażony w stosunkowo nową jednostkę napędową w gamie Hyundaia – trzycylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 1 l, który rozwija moc maksymalną 100 KM przy 4500 obr./min. oraz maksymalny moment obrotowy 170 Nm w zakresie od 1500 do 4000 obr./min.

Z napędem współpracuje pięciobiegowa manualna przekładnia. Trzycylindrowy silnik występuje także w wersji 120 konnej, wtedy współpracuje z manualną, sześciobiegową przekładnią.

Według danych producenta, 100 konna jednostka napędowa rozpędza ważące 1085 kg auto od 0 do 100 km/h w 10,9 s. A jak to wygląda w praktyce?

Dziarsko brzmiący trzycylindrowy silnik wyraźnie wyrywa do przodu po przekroczeniu ok. 2000 obr./min. Podczas pracy na niższych obrotach wyraźnie brakuje mu wigoru. Nie tylko podczas ruszania z miejsca. W takim przypadku łatwo szybko zwiększyć obroty. Niedostatek dynamiki jest bardziej zauważalny podczas przyspieszania np. na drugim biegu. Lub na piątym podczas jazdy po autostradzie (każde wyprzedzanie wymaga redukcji). Auto nie ma też lekko podczas jazdy w terenie górzystym, gdzie daje o sobie znać stosunkowo mała elastyczność silnika.

REKLAMA

Choć Hyundai został wyposażony w pięciobiegową przekładnię, nie należy się obawiać jazdy po autostradzie. Podróżowanie z maksymalną dozwoloną prędkością jest zaskakująco komfortowe – w aucie jest wtedy cicho, nie słychać też zanadto odgłosu pracy silnika.

Wyższy prześwit i wyższe nadwozie skutkują tym, że samochód bardziej niż inne odmiany i20 przechyla się podczas jazdy po ciasnych łukach. Tym bardziej, że zawieszenie zostało zestrojone bardziej na modłę komfortową aniżeli sportową. Tym samym opisywany Hyundai sprawnie tłumi wszelkie nierówności nawierzchni (nieprzyjemne stuki słychać tylko po wjechaniu w naprawdę dużą wyrwę w jezdni) ale podczas jazdy po zakrętach ma tendencję do mocnych przechyłów. Przy czym dość późno zaczyna tracić przyczepność.

Niedostatki w dynamice są nagradzane niskim zużyciem paliwa. Podczas jazdy w trasie z prędkością ok. 110 km/h opisywany Hyundai zużył około 6 l benzyny na 100 km. Podczas jazdy po autostradzie z maksymalną dozwoloną prędkością zużycie paliwa rosło do 6,4 l na 100 km. Z kolei w ruchu miejskim zanotowaliśmy wynik „spalania” na poziomie 7 l na 100 km.

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM

Tomasz Korniejew

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM – podsumowanie

Hyundai i20 Active jest droższy od i20 o 5000 zł. Niewątpliwie w zamian za wyższą cenę otrzymamy samochód wyglądający modniej, co z pewnością nie będzie bez znaczenia dla wielu młodszych kierowców. Ci starsi, z pewnością docenią fakt, że dzięki odrobinę wyższemu prześwitowi, siedziska foteli i20 Active są umiejscowione nieco wyżej niż w pozostałych odmianach modelu, co z kolei skutkuje nieznacznie wygodniejszym wsiadaniem i wysiadaniem z auta. Nie należy się też obawiać parkowania na chodnikach z wyższym krawężnikiem.

Jednak kierowcy, dla których większe znaczenie mają właściwości jezdne i zużycie paliwa z pewnością zdecydują się na zakup tradycyjnej odmiany modelu i20.

Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM – dane techniczne

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM 
Typ silnika benzynowy
Pojemność  998 cm3
Układ cylindrów/zawory R3/12V
Maksymalna moc 100 KM/4500 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 172 Nm/1500-4000 obr./min.
Napęd przedni
Skrzynia biegów man. 5-bieg.
Pojemność bagażnika 326 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 406,5/176/152,9 cm
Rozstaw osi 257 cm
V-max 176 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 10,9 s
Zużycie paliwa* 5,9/4,1/4,8 l/100 km
Cena od 61 600 zł
*miasto/trasa/cykl mieszany
Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM
Tomasz Korniejew
Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM
Tomasz Korniejew
Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM
Tomasz Korniejew
Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM
Hyundai
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA