REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Kierowca musi stosować się do poleceń policjanta

Przepisy nie mają co do tego żadnych wątpliwości. "Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli". Wyraźnie mówi o tym art. 5 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Co więcej, polecenia te mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi. Nabierają zatem charakteru priorytetowego.

REKLAMA

Kto poza policjantem może wydawać polecenia kierowcy?

Obowiązek stosowania się do poleceń jest kojarzony przede wszystkim z policjantami. Na tych funkcjonariuszach katalog przewidziany przez przepisy się jednak nie kończy. Bo według art. 6 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym dokładnie taki sam obowiązek ma kierujący w stosunku do:

 • Żandarmerii Wojskowej lub wojskowego organu porządkowego,
 • Straży Granicznej,
 • Inspekcji Transportu Drogowego,
 • umundurowanego funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej,
 • strażnika gminnego lub miejskiego,
 • pracownika kolejowego na przejeździe kolejowym,
 • osoby działającej w imieniu zarządcy drogi lub osoby wykonującej roboty na drodze na zlecenie lub za zgodą zarządcy drogi,
 • osoby nadzorującej bezpieczne przejście dzieci przez jezdnię, w wyznaczonym miejscu,
 • kierującego autobusem szkolnym w miejscach postoju związanych z wsiadaniem lub wysiadaniem dzieci,
 • ratownika górskiego podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej,
 • strażnika leśnego lub funkcjonariusza Straży Parku na terenie odpowiednio lasu, lub parku narodowego,
 • strażaka Państwowej Straży Pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej,
 • członka ochotniczej straży pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej,
 • funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa podczas wykonywania czynności związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ochranianych osób, obiektów i urządzeń,
 • pilota podczas wykonywania czynności związanych z pilotowaniem przejazdu pojazdu nienormatywnego.

Bardzo ważne jest to, że patrząc na powyższą listę, można dojść do jednego wniosku. Takim samym wykroczeniem jest ignorowanie poleceń policjanta, jak i pracownika drogowego, który kieruje ruchem w miejscu robot drogowych. Kierowcy rzadko zdają sobie z tego sprawę.

Ile wynosi mandat za niestosowanie się do poleceń policjanta?

Niestosowanie się do poleceń funkcjonariusza to wykroczenie. Sankcjonowaniem kary za nie zajmuje się art. 92 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń. Ten przewiduje dwie kary. Karę aresztu albo grzywny. Najbardziej prawdopodobna jest grzywna. A skoro nie została określona kwotowo, może wynosić od 20 do 5000 zł. Co więcej, do konta kierującego dopisanych zostanie aż 15 punktów karnych.

Niestosowanie się do poleceń. Kiedy mandat, a kiedy... ucieczka z miejsca?

Policjant zakazuje jazdy, bo kieruje ruchem na skrzyżowaniu. Kierowca nie słucha tego polecenia. Popełnia zatem wykroczenie. Zupełnie inną kwalifikację czynu stanowi jednak sytuacja, w której kierowca nie reaguje na polecenia dotyczące zatrzymania do kontroli drogowej. W tym przypadku funkcjonariusz również uruchomi art. 92 ustawy KW, ale w zakresie par. 2 i 3. To oznacza, że kierowca dostanie grzywnę. Od 20 do 5000 zł i 15 punktów karnych. Poza tym może otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów, a nawet karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

REKLAMA

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

REKLAMA