REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz prowadzenia pojazdów a jazda na skuterze (motorowerze)

Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dotyczy także motorowerów, powszechnie określanych mianem skuterów. Fot. Fotolia
Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dotyczy także motorowerów, powszechnie określanych mianem skuterów. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mało osób zdaje sobie sprawę, że sądowy zakaz prowadzenia pojazdów tyczy się zazwyczaj także motorowerów (skuterów). Kiedy zatem można jeździć motorowerem, mimo posiadania sądowego zakazu jazdy pojazdami?

Nadużywanie alkoholu jest polskim społeczeństwie zjawiskiem nie tyle częstym co właściwie powszechnym. W trakcie kilkudniowych weekendów Policja zatrzymuje od 1500-2500 pijanych kierowców. Świadomość, że mogą stracić prawo jazdy a przez to także często i pracę, nadal jest lekceważona.

REKLAMA

Zakaz prowadzenia pojazdów a jazda skuterem

Wielu kierowców, którzy w wyniku decyzji sądu utracili uprawnienia do kierowania autem, przesiada się na alternatywne środki transportu, w tym m.in. na motorower. Określany powszechnie mianem skutera, ten dwukołowy pojazd stał się niejako ratunkiem dla osób, które najczęściej świadomie usiadły za kierownicę auta będą pod wpływem alkoholu. Jak się okazuje, to czy faktycznie mogą się nim poruszać nie jest już takie oczywiste. Dlaczego?

Zobacz też: Mandat za jazdę na skuterze a prawo jazdy na samochód – konsekwencje

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych a jazda skuterem

W polskim społeczeństwie pokutuje przeświadczenie, że zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nie dotyczy motorowerów. Niestety, jest to błędne myślenie. Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w artykule 2 pkt.1 ust. 10 wyraźnie określa, że pojazd mechaniczny to:

  • pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepa określone w przepisach ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Jeśli więc kierowca otrzymał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechaniczny na określony czas to nie może poruszać się skuterem nawet jeśli pojemność jego silnika jest mniejsza niż 50 cm3.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu?

Zakaz prowadzenia pojazdów samochodowych a jazda skuterem

Istnieją jednak sytuację, które pozwalają na jazdę motorowerem. Jeśli sąd wydał zakaz prowadzenia pojazdów samochodowych to osoba skazana takim wyrokiem, może używać motoroweru bowiem nie jest to pojazd samochodowy (do niego zaliczają się samochody osobowe i ciężarowe, motocykle, taksówki, autobusy – ustawa P.R.D.). Poza tym, jeśli nasz motorower posiada silnik o poj. skok. mniejszej niż 50 cm3, ale można go napędzać siłą własnych mięśni (starsze modele mają pedały jak przy rowerze) to także można się nim poruszać.

Zobacz też: Stan po spożyciu alkoholu a stan nietrzeźwości

Zakaz prowadzenia pojazdów określonej kategorii

Pewną szansą dla osób, które straciły prawo jazdy, ale chcą lub muszą się poruszać motorowerem, jest wnioskowanie do sądu prośby o wyłączenie z zakazu określonych typów pojazdów. Jeśli bowiem kierowaliśmy autem osobowym po pijanemu, to istnieje szansa aby sąd zakazał nam prowadzenia tylko pojazdów należących do kategorii B. Przyznanie się do winy, wyrażenie skruchy i pokazanie przed sądem, że kierowca jest świadomy czynu jakiego się dopuścił może pomóc w zachowaniu innych kategorii prawa jazdy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zaoszczędzić na transporcie? Oto najbardziej ekonomiczne opcje

Wydatki na transport to często całkiem spora część domowego budżetu. Paliwo, ubezpieczenie pojazdu, koszty eksploatacji, parking stanowią duże obciążenie finansowe. Jak zoptymalizować wydatki w zakresie podróżowania? Czy nowoczesne środki transportu są dobrą opcją na oszczędności? 

KGP: 100 139 interwencji, 377 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 139 interwencji.

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

REKLAMA

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

REKLAMA

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej. Budowa przeprawy była możliwa dzięki współpracy wojska, instytucji państwowych oraz władz samorządowych. Głuchołazy są jedną z miejscowości, które szczególnie mocno ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi.

REKLAMA