REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

Jazda na rowerze w Polsce – czy rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie?

W ostatnich latach jazda na rowerze stała się coraz bardziej popularna w Polsce, zarówno jako forma aktywności fizycznej, jak i środek transportu. Jednak w miarę wzrostu liczby rowerzystów pojawiają się obawy dotyczące bezpieczeństwa na drogach. Według danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji  z 2022 roku, rowerzyści uczestniczyli w 3685 wypadkach, co stanowi wzrost o blisko 5 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. 

Art. 25 – 28: uczestnik ruchu na skrzyżowaniu

Przepisy prawa o ruchu drogowym ustalają szczegółowe reguły zachowania na skrzyżowaniach (art. 25), przy przejściach dla pieszych (art. 26), przejazdach rowerowych (art. 27) i kolejowych (art. 28).

Art. 24 – wyprzedzanie

Wyprzedzanie to jeden z najtrudniejszych manewrów na drodze. Przepisy prawa dokładnie opisują prawidłowy przebieg manewru. Surowo każą także za naruszenia.

REKLAMA

Art. 23 – Wymijanie, omijanie i cofanie na drodze

Przepisy prawa o ruchu drogowym określają obowiązki uczestników ruchu przy wymijaniu i omijaniu. Na określonych odcinkach trasy bezwzględnie zakazane jest także cofanie.

Art. 22: zmiana kierunku jazdy

Zmiana kierunku jazdy, jak również zmiana zajmowanego pasa ruchu wymaga od kierującego zachowania szczególnej ostrożności. Oznacza to, że na uczestników ruchu nałożone są szczególne obowiązki.

Art. 19 – 21: dozwolona prędkość

Prędkość ruchu pojazdów powinna być dostosowana nie tylko do ograniczeń ustanowionych znakami, lecz również do warunków na drodze.

Art. 17 – 18a: włączanie się do ruchu

Przepisy art. 17, 18 i 18a Prawa o ruchu drogowym regulują kwestię włączania się do ruchu drogowego. Nieprawidłowe wykonanie manewru włączania może nas narazić na mandat i punkty karne.

REKLAMA

Art. 16: zasada ruchu prawostronnego

W Polsce, podobnie jak w Europie kontynentalnej, obowiązuje zasada ruchu prawostronnego. Ruch lewostronny obowiązuje w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Islandii oraz na Cyprze.

Art. 13 – 14: przejście dla pieszych

Zachowanie szczególnej ostrożności na przejściu dla pieszych jest obowiązkiem zarówno pieszych, jak i kierowców.

Art. 12 - ruch kolumny pieszych

Szczególne zasady związane z ruchem obowiązują w przypadku przemarszu kolumny pieszych (art. 12).

Art. 11 – pieszy jako uczestnik ruchu

Pieszy, podobnie jak kierowca samochodu, jest uczestnikiem ruchu drogowego. Kwestie dotyczące ruchu pieszych reguluje art. 11 – 15 Prawa o ruchu drogowym.

Art. 9 – 10: pojazdy uprzywilejowane i zarządzanie ruchem

Uczestnicy ruchu drogowego mają obowiązek ustąpić miejsca pojazdom uprzywilejowanym (art. 9). Z kolei art. 10 określa organy zarządzające ruchem na drogach.

Art. 8 – niepełnosprawni uczestnicy ruchu

Przepisy dotyczące ruchu drogowego przyznają specjalne prawa niepełnosprawnym kierowcom samochodów. Aby jednak korzystać z tych uprawnień trzeba uzyskać status niepełnosprawnego i specjalną kartę parkingową.

Art. 7 – znaki drogowe

Podstawowym obowiązkiem uczestników ruchu jest stosowanie się do znaków drogowych. Art. 7 oraz wydane na jego podstawie rozporządzenia określają rodzaje znaków drogowych obowiązujących w ruchu drogowym.

Art. 6 – kontrola drogowa

Przepisy prawa o ruchu drogowym określają podmioty uprawnione do wydawania uczestnikom ruchu poleceń i sygnałów. Na poziomie rozporządzeń uregulowano także szczegółowe zasady kontroli drogowej.

Art. 5 – polecenia i sygnały drogowe

Uczestnictwo w ruchu drogowym wiąże się z obowiązkiem stosowania do poleceń, sygnałów oraz znaków drogowych.

Art. 4 - zasada ograniczonego zaufania

Przepisy Prawa o ruchu drogowym ustanawiają zasadę ograniczonego zaufania na drodze. Czym dokładnie jest zasada ograniczonego zaufania?

Art. 3: uczestnicy ruchu drogowego

Przepis art. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym określa podstawowe obowiązki uczestników ruchu drogowego. Uczestnikami ruchu drogowego są zarówno kierujący, piesi oraz inne osoby znajdujące się czy to w pojeździe, czy na drodze.

Art. 2: definicje ustawowe

Art. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym zawiera szereg definicji, które ułatwiają zrozumienie treści ustawy. Definicji podlegają m.in. droga, autostrada, droga ekspresowa, pieszy, czy szczególna ostrożność.

Art. 1 Prawo o ruchu drogowym

Ustawa, zwana popularnie Kodeksem drogowym, określa m.in. zasady ruchu na drogach publicznych, zasady dopuszczania pojazdów do ruchu oraz zasady i warunki kontroli drogowych.

Prawo o ruchu drogowym – wstęp

Ruch drogowy w Polsce podlega regułom znajdującym się w szeregu ustaw. Najobszerniejszym aktem prawnym jest Prawo o ruchu drogowym, zwane niekiedy kodeksem drogowym.

REKLAMA