Prawo o ruchu drogowym – wstęp
REKLAMA
REKLAMA
Ruch drogowy
Ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, określana mianem Kodeksu drogowego, jest jednym z podstawowych aktów prawnych regulujących zachowanie się uczestników ruchu drogowego. Określenie to nie jest jednak do końca trafne, gdyż Prawo o ruchu drogowym nie jest jedynym aktem całościowo regulującym prawa i obowiązki związane z ruchem drogowym.
REKLAMA
Nie mniejsze znaczenie dla ruchu drogowe, obok samej ustawy Prawo o ruchu drogowym, mają również liczne rozporządzenia, które są wydawane na podstawie upoważnienia znajdującego się w treści ustawy.
Ubezpieczenie OC
Istotne znaczenie dla kierowców ma również ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Określa ona obowiązek zakupu ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej przez posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu
REKLAMA
Zgodnie z treścią przepisów ustawy każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany do zakupu polisy ubezpieczenia, które będzie chronić od skutków prawnych szkód spowodowanych z uczestnictwem w ruchu drogowym. Objęcie powszechnym obowiązkiem ubezpieczeniowym każdego posiadacza samochodu ma na celu ochronę innych uczestników. W razie wypadku drogowego, każdy poszkodowany nie będzie narażony na niebezpieczeństwo nieudanego poszukiwania odszkodowania w majątku sprawcy, lecz może bezpośrednio zwrócić się do jego ubezpieczyciela.
Za niedopełnienie obowiązku posiadacze narażają się karę grzywny. Odszkodowania dla poszkodowanych przez nieubezpieczonego sprawcę wypłaca z kolei Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Ustawa o kierujących pojazdami
Od 19 stycznia 2013 r. w życie wejdzie również ustawa z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, która będzie regulować m.in. zasady uzyskiwania i cofania uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi w ruchu drogowym. Wejście w życie tej ustawy spowoduje uchylenie przepisów dotyczących kierujących, znajdujących się w Prawie o ruchu drogowym.
Zobacz: Art. 1 Prawa o ruchu drogowym
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.