REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda na rowerze w Polsce – czy rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie?

Kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo użytkowników dwóch kółek?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach jazda na rowerze stała się coraz bardziej popularna w Polsce, zarówno jako forma aktywności fizycznej, jak i środek transportu. Jednak w miarę wzrostu liczby rowerzystów pojawiają się obawy dotyczące bezpieczeństwa na drogach. Według danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji  z 2022 roku, rowerzyści uczestniczyli w 3685 wypadkach, co stanowi wzrost o blisko 5 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. 

Tak niepokojące statystyki skłaniają do zastanowienia, kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo użytkowników dwóch kółek oraz gdzie szukać rozwiązań, które przyczynią się do spadku liczby wypadków z udziałem rowerzystów.

REKLAMA

Rząd i władze lokalne na pierwszej linii

Najważniejszym elementem w stworzeniu bezpieczeństwa dla użytkowników dwóch kółek jest zaangażowanie władz rządowych oraz samorządowych w rozwijanie infrastruktury rowerowej. Rozwój sieci ścieżek rowerowych oraz modernizacja istniejących dróg zapewniają wzrost bezpiecznych warunków na drodze. Ruch rowerowy zyskuje na znaczeniu, jako alternatywa dla dojazdów do pracy, centrów handlowych czy miejsc rekreacji. Obserwuje się tendencję do tworzenia w miastach głównych punktów docelowych, dostępnych dla rowerzystów. Ścieżka rowerowa gwarantuje pierwszeństwo rowerzystom, co zapewnia ochronę podczas ich przejazdu. Dlatego tak istotne jest, aby powstawało jeszcze więcej ścieżek rowerowych

Równouprawnienie na drodze

Ruch drogowy to dynamiczne współdziałanie różnych grup uczestników, w tym kierowców samochodów, rowerzystów i pieszych. Wszyscy muszą przejawiać wzajemną świadomość, empatię oraz znajomość przysługujących im praw. Bez względu na środek transportu, obowiązują ich te same zasady bezpieczeństwa i przepisy. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność wobec rowerzystów, ustępując im pierwszeństwa, zachowując odpowiednią odległość podczas wyprzedzania oraz przestrzegając ograniczeń prędkości w miejscach, gdzie rowerzyści często się poruszają. 

Innowacyjne rozwiązania na rzecz bezpieczeństwa

REKLAMA

Uczestnictwo w ruchu drogowym wymaga od kierowców ostrożności i skupienia. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których pole widzenia jest ograniczone. Często dzieje się tak w sytuacji gdy kierowca pojazdu skręca w prawo i z tej samej strony nadjeżdża rowerzysta. Również ukształtowanie terenu może wpływać na obniżoną widoczność dwukołowców. Istnieje potrzeba innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. W przeszłości wprowadzono już wiele sposobów, takich jak sygnalizacja świetlna, pasy dla pieszych czy sygnały dźwiękowe dla niewidomych, które ułatwiają swobodne poruszanie się na drogach. Nadszedł czas, by rowerzyści także mogli liczyć na specjalne rozwiązania, które wzmocnią ich bezpieczeństwo.

Mimo przestrzegania zasad ruchu drogowego i ostrożności, nie zawsze możemy być w 100% pewni co do naszego bezpieczeństwa. Dlatego warto szukać sposobów na to, by zapewnić ochronę rowerzystom, jednocześnie pomagając kierowcom w uważniejszym reagowaniu na obecność użytkowników dwóch kółek. Na te potrzeby powstało urządzenie BikeWatch, zasilane dzięki energii słonecznej, które zrewolucjonizuje ścieżki rowerowe. To prosty wynalazek, mający zbawienne korzyści dla użytkowników ruchu drogowego. Urządzenie składa się z kosza na śmieci, wyposażonego we wbudowany czujnik, który rejestruje nadjeżdżającego rowerzystę z 15–20 metrów oraz sygnalizator, który ostrzega kierowców o zbliżającym się użytkowniku ścieżki rowerowej – mówi Rafał Topolewski, twórca BikeWatch, właściciel i prezes Primario Grande Sp. z o.o.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wieloczynnikowa misja

REKLAMA

Świadomość zagrożeń i zasad bezpiecznej jazdy na rowerze jest kluczowa dla minimalizowania ryzyka wypadków. Odpowiedź na pytanie – czy polscy rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie, zależy od wielu czynników, takich jak infrastruktura drogowa, świadomość innych uczestników ruchu drogowego, przestrzeganie przepisów oraz dostępność odpowiednich rozwiązań bezpieczeństwa dla rowerzystów. W celu jego poprawy ważne jest podejmowanie odpowiednich działań, takich jak rozwijanie infrastruktury rowerowej, edukacja wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Jazda na rowerze w Polsce rozwija się dynamicznie, ale aby zachować pozytywny trend, wszyscy musimy współpracować na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów. Rząd, władze lokalne, kierowcy oraz sami rowerzyści – każdy ma swój wkład do wniesienia. Poprawa infrastruktury, edukacja oraz wzajemny szacunek na drogach są kluczowymi elementami, które pozwolą nam cieszyć się rowerowymi wyprawami w Polsce bezpiecznie i z przyjemnością. Cieszę się, że możemy dodać swoją cegiełkę do tego procesu w postaci BikeWatch. Mamy nadzieje, że to urządzenie zainteresuje włodarzy gmin i już niedługo rowerzyści będą go mijać podczas rowerowych przejażdżek – podsumowuje Rafał Topolewski.

Premiera urządzenia BikeWatch nastąpi 21 września w trakcie Forum Miasteczek Polskich. Twórcy BikeWatch wyrażają przekonanie, że wprowadzenie tego rozwiązania do małej architektury miejskiej znacząco podniesie zarówno poczucie bezpieczeństwa wśród rowerzystów, jak i komfort jazdy kierowców.

Primario Grande Sp. z o.o. – właściciel marki Ławka Ogrodowa oraz Smart City. Producent małej architektury miejskiej i ogrodowej, oferującej innowacyjne i ekologiczne rozwiązania dla miast i osiedli. W ofercie producenta znajdziemy produkty wyposażenia przestrzeni miejskiej i ogrodu są w pełni funkcjonalne, ekologiczne i estetyczne, wykonane z trwałych, odpornych na wilgoć i inne czynniki zewnętrzne.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

REKLAMA

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

REKLAMA

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

REKLAMA