Art. 7 – znaki drogowe
REKLAMA
REKLAMA
Znaki drogowe
Zgodnie z art. 7 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym znaki i sygnały drogowe wyrażają ostrzeżenie, zakazy, nakazy lub informacje. Wyróżniamy przy tym znaki poziome i pionowe.
REKLAMA
Znaki ostrzegawcze mają na celu uprzedzenie uczestników ruchu drogowego o zbliżaniu się do miejsc, w których należy zachować szczególną ostrożność. Umiejscowienie takiego znaku oznacza, że kierowca jest obowiązany do szczególnej ostrożności, czyli wzorca zachowania o wyższych wymaganiach, niż ogólnie wymagane. Co do zasady znaki te są umiejscowione w określonej odległości od niebezpiecznego miejsca. Odległość ta zależy m.in. o prędkości dopuszczalnej na danym odcinku (chodzi o możliwość dostosowania swojej jazdy do niebezpiecznego miejsca).
Swoboda zachowania się uczestników ruchu drogowego podlega ograniczeniom za pomocą znaków zakazu i nakazu.
Z kolei znaki informacyjne porządkują ruch. Ich celem jest przekazanie uczestnikom informacji niezbędnych w ruchu drogowym. Umożliwiają podejmowanie odpowiednie wczesnych decyzji oraz lepszą orientację na drodze.
Zobacz: Art. 3 - uczestnicy ruchu
Dozwolone prędkości
Przepisy Prawa o ruchu drogowym określają również dozwolone prędkości maksymalne jakie obowiązują w konkretnych miejscach. Kwestie te reguluje art. 20.
Zobacz: Art. 6 - kontrola drogowa
Prędkość w obszarze zabudowanym
W obszarze zabudowanym dopuszczalna prędkość pojazdów oraz zespołu pojazdów wynosi 50 km/h. Ograniczenie to obowiązuje w godzinach 5.00 – 23.00. W porze nocnej (tj. od 23.00 do 5.00) prędkość dopuszczalna w obszarze zabudowanym wynosi 60 km/h.
Dopuszczalna prędkość w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h.
Prędkość poza obszarem zabudowanym
REKLAMA
Poza obszarem zabudowanym prędkość dopuszczalna zależy od statusu drogi oraz rodzaju pojazdu. W odniesieniu do samochodów osobowych, motocykli lub samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 ton (art. 20 ust. 3 Prawa o ruchu drogowym) dopuszczalne są następujące prędkości:
a) na autostradzie - 140 km/h,
b) na drodze ekspresowej dwujezdniowej - 120 km/h,
c) na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu - 100 km/h,
d) na pozostałych drogach - 90 km/h
Z kolei dla pojazdów niewymienionych w art. 20 ust. 3 (np. pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 ton), dopuszczalne prędkości wynoszą:
a) na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu - 80 km/h,
b) na pozostałych drogach - 70 km/h.
Zobacz: Art. 2 - definicje ustawowe
Znaki poziome
Znaki poziome przybierają postać linii, strzałek, napisów i symboli (linia oddzielające kierunki ruchu to także znaki drogowe). Co do zasady są one koloru białego, mogą jednak przybierać także żółtą barwę. W tym drugim przypadku będzie to oznaczało czasową organizację ruchu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.