REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Art. 7 – znaki drogowe

droga, znaki drogowe, sygnalizacja swietlna Fot. Fotolia
droga, znaki drogowe, sygnalizacja swietlna Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowym obowiązkiem uczestników ruchu jest stosowanie się do znaków drogowych. Art. 7 oraz wydane na jego podstawie rozporządzenia określają rodzaje znaków drogowych obowiązujących w ruchu drogowym.

Znaki drogowe

Zgodnie z art. 7 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym znaki i sygnały drogowe wyrażają ostrzeżenie, zakazy, nakazy lub informacje. Wyróżniamy przy tym znaki poziome i pionowe.

REKLAMA

Znaki ostrzegawcze mają na celu uprzedzenie uczestników ruchu drogowego o zbliżaniu się do miejsc, w których należy zachować szczególną ostrożność. Umiejscowienie takiego znaku oznacza, że kierowca jest obowiązany do szczególnej ostrożności, czyli wzorca zachowania o wyższych wymaganiach, niż ogólnie wymagane. Co do zasady znaki te są umiejscowione w określonej odległości od niebezpiecznego miejsca. Odległość ta zależy m.in. o prędkości dopuszczalnej na danym odcinku (chodzi o możliwość dostosowania swojej jazdy do niebezpiecznego miejsca).

Swoboda zachowania się uczestników ruchu drogowego podlega ograniczeniom za pomocą znaków zakazu i nakazu.

Z kolei znaki informacyjne porządkują ruch. Ich celem jest przekazanie uczestnikom informacji niezbędnych w ruchu drogowym. Umożliwiają podejmowanie odpowiednie wczesnych decyzji oraz lepszą orientację na drodze.

Zobacz: Art. 3 - uczestnicy ruchu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dozwolone prędkości

Przepisy Prawa o  ruchu drogowym określają również dozwolone prędkości maksymalne jakie obowiązują w konkretnych miejscach. Kwestie te reguluje art. 20.

Zobacz: Art. 6 - kontrola drogowa

Prędkość w obszarze zabudowanym

W obszarze zabudowanym dopuszczalna prędkość pojazdów oraz zespołu pojazdów wynosi 50 km/h. Ograniczenie to obowiązuje w godzinach 5.00 – 23.00. W porze nocnej (tj. od 23.00 do 5.00) prędkość dopuszczalna w obszarze zabudowanym wynosi 60 km/h.

Dopuszczalna prędkość w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h.

Prędkość poza obszarem zabudowanym

REKLAMA

Poza obszarem zabudowanym prędkość dopuszczalna zależy od statusu drogi oraz rodzaju pojazdu. W odniesieniu do samochodów osobowych, motocykli lub samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 ton (art. 20 ust. 3 Prawa o ruchu drogowym) dopuszczalne są następujące prędkości:

a) na autostradzie - 140 km/h,
b) na drodze ekspresowej dwujezdniowej - 120 km/h,
c) na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu - 100 km/h,
d) na pozostałych drogach - 90 km/h

Z kolei dla pojazdów niewymienionych w art. 20 ust. 3 (np. pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 ton), dopuszczalne prędkości wynoszą:

a) na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu - 80 km/h,
b) na pozostałych drogach - 70 km/h.

Zobacz: Art. 2 - definicje ustawowe

Znaki poziome

Znaki poziome przybierają postać linii, strzałek, napisów i symboli (linia oddzielające kierunki ruchu to także znaki drogowe). Co do zasady są one koloru białego, mogą jednak przybierać także żółtą barwę. W tym drugim przypadku będzie to oznaczało czasową organizację ruchu.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA