REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Art. 12 - ruch kolumny pieszych

Piesi, ruch drogowy, kolumna pieszych Fot. Fotolia
Piesi, ruch drogowy, kolumna pieszych Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szczególne zasady związane z ruchem obowiązują w przypadku przemarszu kolumny pieszych (art. 12).

Kolumna pieszych

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt. 19 Prawa o ruchu drogowym kolumna pieszych jest zorganizowaną grupą pieszych prowadzoną przez kierownika lub dowódcę.

REKLAMA

Specjalne zasady związane z ruchem kolumny pieszych zostały zawarte w art. 12 Prawa o ruchu drogowym. Co do zasady wyróżniamy trzy rodzaje pieszych kolumn: wojskową, zwykłą oraz kolumnę dzieci do 10 lat. W przypadku dwóch pierwszych przemarsz kolumny może odbywać się wyłącznie jezdnią. Kolumny te nie mogą przemieszczać się po chodniku. Zasady te, co oczywiste, nie obowiązują jednak kolumny pieszych do 10 lat.

Art. 12 ust. 1 wskazuje, iż kolumna pieszych, za wyjątkiem dzieci do 10 lat, może się poruszać tylko prawą stroną jezdni. Stanowi to wyjątek od reguły lewostronne przy ruchu pieszych na jezdni (zgodnie z art. 11 Prawa o ruchu drogowym pieszy idący drogą jest obowiązany iść jej lewą stroną).

Zobacz: Art. 11 - pieszy jako uczestnik ruchu

Kolumna pieszych do 10 lat

REKLAMA

Inne zasady w tej mierze stosuje się do kolumny pieszych do 10 lat, którą obowiązują przepisy dotyczące pojedynczych pieszych. Zatem co do zasady kolumna pieszych obowiązkowo powinna poruszać się chodnikiem. W braku chodnika poboczem. Jezdnia zaś powinna być używana dopiero wobec braku chodnika i pobocza. W takiej sytuacji jednak kolumna powinna poruszać się lewą stroną jezdni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przestrzeganie zasad ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla nauczycieli w trakcie wycieczek szkolnych. Nieprawidłowe poruszanie się kolumny w ruchu drogowym będzie potraktowane jak wykroczenie drogowe. W przypadku wypadku, jeżeli zostałby on spowodowany niezastosowaniem się do przepisów, nauczyciel może ponosić odpowiedzialność karną.

W tej mierze warto również wspomnieć o rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania.

Zobacz: Art. 13 - 14: przejścia dla pieszych

Przemarsz kolumny w szczególnych sytuacjach

Art. 12 ust. 6 i 7 określają szczególne sytuacje, w których w powstają szczególne wymogi dotyczące kolumny (ust. 6) lub też w których przemarsz jest zabroniony (ust. 7).

Ten pierwszy przypadek (szczególne wymogi) będzie dotyczył przemarszu w warunkach niedostatecznej widoczności. W takiej sytuacji początek jak i koniec kolumny powinien być oznaczony światłem latarek. Jeżeli długość kolumny przekracza 20 metrów, wtedy wymagane są dodatkowe latarki w środku kolumny (co 10 metrów) oraz elementy odblaskowe.

Kiedy przemarsz jest zabroniony

Z kolei art. 12 ust. 7 wskazuje sytuacje, w których poruszanie się kolumny pieszych jest zabronione. Zgodnie z tym przepisem zabroniony będzie ruch pieszych po jezdni w czasie mgły (wyjątkiem są kolumny wojskowe i policyjne). Niedozwolony jest też ruch kolumny pieszych do 10 lat po jezdni w warunkach niedostatecznej widoczności. Trzeci przypadek odnosi się do osoby prowadzącej kolumnę. Osoba taka musi mieć ukończone 18 lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA