REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapchana nagrzewnica? Objawy, na które zwrócisz uwagę to...

Zapchana nagrzewnica? Objawy, na które zwrócisz uwagę to...
Zapchana nagrzewnica? Objawy, na które zwrócisz uwagę to...
Kuba Brzeziński

REKLAMA

REKLAMA

Zapchana nagrzewnica? Objawy to nie tylko brak ciepłego powietrza w samochodzie. Czasami skutki zapchanej nagrzewnicy są dużo poważniejsze.

Nagrzewnica w samochodzie: za co odpowiada?

Nagrzewnica w samochodzie - zwana również małą chłodnicą czy chłodniczką - jest nie tylko kolejnym wymiennikiem ciepła, ale przede wszystkim pełni niezwykle ważną rolę. Umieszcza się ją w ramach małego obiegu układu chłodzenia - działa dopóki płyn nie nagrzeje się i nie musi być chłodzony w chłodnicy. Do nagrzewnicy trafia zatem płyn odbierający ciepło z silnika i za jej sprawą zimą istnieje możliwość nagrzewania kabiny pasażerskiej.

REKLAMA

REKLAMA

Nagrzewnica w samochodzie musi odebrać ciepło z silnika. Gdy zatem silnik jest zimny - bo przed chwilą dopiero kierowca go odpalił, nie ma możliwości, aby z kanałów wentylacyjnych leciało ciepłe powietrze. Czasami stosowane są dodatkowe grzałki elektryczne. Mają wspierać układ wentylacyjny, gdy przed osiągnięciem temperatury przez jednostkę napędową.

Czy można jeździć z uszkodzona nagrzewnica? Trochę tak, a trochę nie. Jeżeli nie ma wycieków płynu chłodniczego, w teorii jest to możliwe. Tak samo wygląda sytuacja, gdy jest zapowietrzona nagrzewnica. Objawy nie przeszkadzają w kontynuowaniu podróży. Najgorszy scenariusz dotyczy sytuacji, w której wycieka płyn chłodniczy. Po pierwsze wtedy nie ma prawidłowego przepływu cieczy chłodzącej. Z czasem brakuje go też w układzie chłodzenia, co może doprowadzić do przegrzania silnika. Pompa wody zacznie bowiem tłoczyć powietrze. Po drugie płyn dostaje się do kabiny pasażerskiej.

Brak ciepłego powietrza w samochodzie. Usterka nagrzewnicy?

W sytuacji, w której podczas jazdy zimą temperatura silnika rośnie, a mimo wszystko do wnętrza pomimo prawidłowych ustawień wentylatora nie dostaje się ciepłe powietrze, kierowca może zacząć się martwić. Brak ciepłego powietrza w samochodzie zawsze oznacza usterkę. Jej powodów może być wiele. Czasami zapchał się jeden z kanałów chłodniczki, czasami doszło do zablokowania termostatu na dużym obiegu, czasami popsuł się wentylator nawiewów, a czasami winne jest sterowanie automatycznych nawiewów. Jeżeli prowadzący ujawni brak ciepłego powietrza w samochodzie podczas jazdy zimą, powinien niezwłocznie udać się do mechanika. Problemy np. z układem chłodzenia mogą być bowiem brzemienne w skutkach.

Zapchana nagrzewnica? Objawy to:

W jakim aucie może być zapchana nagrzewnica? Objawy uszkodzenia dotyczą przede wszystkim samochodów używanych o historii dłuższej niż 9 - 10 lat. Powstanie zatoru wymaga nie tylko stosowania niewłaściwej cieczy chłodzącej w układzie silnika, ale i czasu. Główne symptomy usterki? Kierowca zauważy przede wszystkim całkowity brak ciepłego powietrza w samochodzie. Objawy uszkodzonej nagrzewnicy w takim przypadku mogą się też pojawić w obrębie wskaźnika temperatury - może wariować. Po samej nagrzewnicy kierowca nic nie zauważy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki zapchanej nagrzewnicy

REKLAMA

Skutki zapchanej nagrzewnicy są dość proste do przewidzenia. W pierwszej kolejności kierowca i pasażerowie muszą przygotować się na dość chłodną podróż. Wnętrze nie nagrzeje się! Objawy uszkodzonej nagrzewnicy w samochodzie to też wynikające z braku grzania parowanie szyb zimą. To jednak nie koniec. Brak przepływu płynu chłodniczego może też oznaczać problem z chłodzeniem silnika. A konsekwencje takiego stanu rzeczy będą dużo poważniejsze.

Skutki zapchanej nagrzewnicy dotyczą kwestii komfortu jazdy. Dużo gorzej jest w sytuacji, w której nagrzewnica ujawni np. nieszczelność. Drobne wycieki spowodują występowanie uporczywej wilgoci w kabinie. Większe objawią się powstaniem kałuży na dywaniku pod nogami kierowcy i pasażera. Kluczowe jest zatem to, aby reagować gdy kierowca podejrzewa, że jest uszkodzona nagrzewnica. Objawy powinni wzbudzić jego zainteresowanie!

Zapchana nagrzewnica: jak ją naprawić?

Uszkodzoną chłodniczkę jeszcze kilka lat temu trzeba było po prostu wymontować. Problem jest jednak o tyle duży, że ukrywa się ona zaraz za konsolą centralną. Tym samym mechanik musiał zdemontować dolną jej część. To proces czasochłonny i drogi z punktu widzenia kierowcy. Na szczęście dziś mechanicy mają większe pole do popisu. Bo czasami zapchaną nagrzewnicę wystarczy wyczyścić. W jaki sposób? Stosuje się do tego m.in. maszyny dedykowane czyszczeniu układów klimatyzacji lub należy dostać się do nagrzewnicy i wyczyścić jej wnętrze silnym strumieniem wody. Czyszczenie udrażnia przepływ przez chłodniczkę i jest w stanie przywrócić ją w dużym stopniu do sprawności.

Czyszczenie nagrzewnicy kosztuje od kilkunastu złotych wydanych na chemię czyszczącą do 100 - 150 złotych zapłaconych za maszynowe czyszczenie. Wymiana nagrzewnicy to koszt do 500 złotych za robociznę oraz od 200 do 500 złotych za nową część.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA