REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podgrzewacz silnika: co to jest? Jak działa? Ile kosztuje?

Podgrzewacz silnika: co to jest? Jak działa? Ile kosztuje?
Podgrzewacz silnika: co to jest? Jak działa? Ile kosztuje?
Materiały prasowe Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Podgrzewacz silnika, czyli dziś pokażemy sposoby kierowców na zimowe problemy z rozruchem silnika. Czy prosta grzałka może być remedium?

Dogrzewacz elektryczny: jak działa?

Grzałki płynu chłodniczego zazwyczaj działają na jeden z dwóch sposobów. Po pierwsze dogrzewacz elektryczny może przyjąć formę grzałki wpinanej do układu elektrycznego samochodu. Montuje się ją zaraz za blokiem silnika, a zasada jej działania polega na tym, że po uruchomieniu silnika zaczyna dodatkowo podgrzewać płyn chłodniczy. W ten sposób silnik szybciej osiąga temperaturę roboczą, a tym samym szybciej zaczyna np. ogrzewać kabinę pasażerską.

REKLAMA

Grzałki płynu chłodniczego: ile kosztują i jakie... mają wady?

Niestety urządzenia tego typu mają też pewną wadę. Nie usprawniają rozruchu jednostki napędowej o poranku. To raz. A dwa podgrzewacz płynu chłodniczego w samochodzie stanowi dodatkowy odbiornik prądu. Może zatem ograniczać ilość prądu kumulowanego w akumulatorze podczas jazdy. Ile trzeba zapłacić za taki podgrzewacz silnika? Ceny startują już od jakiś 130 - 140 złotych. Kwota ta nie zawiera jednak kosztu montażu.

Podgrzewacz silnika 230V: co to takiego?

Drugim typem jest podgrzewacz silnika 230V. W tym przypadku w ramach układu chłodzenia - przy jednym z połączeń - montuje się pompę wyposażoną w grzałkę elektryczną. Co to daje? Tak zaprojektowany podgrzewacz wody do samochodu podłącza się do standardowego gniazdka 230V, a przez to ogrzewanie silnika zaczyna działać jeszcze przed jego rozruchem. Ogrzewanie postojowe elektryczne zazwyczaj posiada termostat ustawiony na 55 stopni Celsjusza. Gdy płyn chłodniczy osiągnie tą temperaturę, pompka automatycznie wyłączy się.

Webasto elektryczne: wyższy poziom funkcjonalności?

Webasto elektryczne ma szereg zalet. Ogrzewa silnik jeszcze przed jego rozruchem, tym samym usprawnia odpalanie jednostki napędowej w czasie zimowych poranków. Poza tym jako że drastycznie skraca czas potrzebny na osiągnięcie przez motor temperatury roboczej, sprawia że praktycznie od razu do kabiny wdmuchiwane jest ciepłe powietrze, a do tego silnik spala mniejszą ilość paliwa i generuje mniej toksyczne spaliny.

Dogrzewacz elektryczny - kolejne zalety?

  • w autach zasilanych LPG zimą motor szybciej przechodzi na tańsze paliwo,
  • mniej zużywane są elementy silnika, bo pracują w mniej ekstremalnych warunkach,
  • podgrzewacz oleju silnikowego (bo tak, zwiększa też i jego temperaturę) poprawia ochronę np. turbosprężarki,
  • redukując toksyczność spalin, zmniejsza stopień wypełnienia DPF-ów i EGR-ów w dieslach,
  • montaż urządzenia jest na tyle prosty, że kierowca przy odrobinie wiedzy technicznej może go wykonać samodzielnie.

Podgrzewacz silnika 230V to wynalazek szczególnie spopularyzowany w Skandynawii. Auta pochodzące z tamtych rejonów posiadają charakterystyczne wtyczki w zderzakach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ogrzewanie postojowe elektryczne: ile kosztuje?

Podgrzewacz płynu chłodniczego w samochodzie jest nieco bardziej skomplikowanym urządzeniem od grzałki montowanej w układzie chłodzenia. Ile zatem kosztuje webasto elektryczne? Na szczęście nie ma zaporowej ceny. Ogrzewanie postojowe elektryczne dedykowane samochodom osobowym - a konkretnie pompa z pełnym osprzętem - to wydatek startujący od kwoty na poziomie 300 złotych. Grzałki płynu chłodniczego wyposażone są również w kable zasilające. Kierowca musi się jedynie zastanowić nad tym jak ukryć przewód pod maską.

Podgrzewacz wody do samochodu nie powinien kosztować więcej niż nieco ponad 700 złotych. Ostateczna cena zależy w dużej mierze od pojemności i mocy silnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

REKLAMA

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA