REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pompka spryskiwacza działa, a płyn nie leci. Awaria?

Pompka spryskiwacza działa, a płyn nie leci
Pompka spryskiwacza działa, a płyn nie leci

REKLAMA

REKLAMA

Pompka spryskiwacza działa, a płyn nie leci? To jedna z usterek, które dotyczą układy zmywania przedniej szyby w aucie. Z czego wynika?

Działa spryskiwacz czy nie działa?

Kierowcy bardzo często nie doceniają udogodnień montowanych w samochodach przez producentów. Przykład? Dobry dotyczy spryskiwacza szyb. Jego rolę dostrzeże dopiero ten prowadzący, który w deszczowy dzień lub w czasie występowania błota pośniegowego, będzie musiał borykać się z usterką spryskiwacza. Częsty problem? Pompka spryskiwacza działa, a płyn nie leci na szybę. I uszkodzenie choć brzmi poważnie, na ogół jest powodowane przez mało skomplikowany problem. W efekcie usterka może być usunięta przez samego kierowcę. Od czego zacząć, gdy w aucie nie działa spryskiwacz? Zaraz o tym opowiemy.

REKLAMA

Spryskiwacze nie działają? To nie musi oznaczać poważnej usterki. Czasami wystarczy przedmuchać dyszę sprężonym powietrzem. To ważne, bo uszkodzone spryskiwacze przedniej szyby ograniczają bezpieczeństwo jazdy. Kierowca widzi mniej. Uszkodzony tylny spryskiwacz powoduje nieco mniejszy problem.

Pompka spryskiwacza działa, a płyn nie leci. W czym problem?

  • może się okazać, że w zbiorniczku wyrównawczym zamarzł letni płyn do spryskiwaczy,
  • czasami winne niesprawności są uszkodzone przewody między pompką a dyszą spryskiwacza - płyn po drodze ucieka,
  • usterka może być powodowana przez samą pompkę - słychać jej pracę, ale ona nie pracuje prawidłowo, nie tworzy wystarczającego ciśnienia w układzie,
  • czasami winna jest nie sama pompka, a domontowywany do niej, niewielki filtr,
  • nie działają spryskiwacze? Awaria pompki spryskiwaczy to czasami prozaiczny problem taki, jak spalone bezpieczniki. Sprawdzone skrzynki z bezpiecznikami dopiero pozwolą wyeliminować to tło usterki
  • problem ze spryskiwaczem szyby powodowany jest też często przez zapchaną dyszę spryskiwacza - zabrudzenia pochodzą z układu spryskiwacza lub z zewnątrz,
  • nie działa spryskiwacz przedniej szyby zimą? A może został zasłonięty śniegiem lub lodem?

Nie działają spryskiwacze? Kierowca powinien wykazać się uwagą i przyjrzeć się dobrze dyszom. To raz. Dwa warto wiedzieć o tym, że gdy nie działa spryskiwacz przedniej szyby, a do tego pogoda na zewnątrz jest zła, kierowca ryzykuje utratą dowodu rejestracyjnego i mandatem do 500 zł. Gdy spryskiwacz nie działa, pojazd przestaje spełniać warunki techniczne określone przepisami. Gdy spryskiwacz nie działa, pojazd nie powinien też przejść badania technicznego.

Płyn nie leci? Zatem jak udrożnić dyszę spryskiwacza?

REKLAMA

Kierowcy działają intuicyjnie. Wymontowują dyszę, a następnie zaczynają w niej grzebać igłą. I choć ta rzeczywiście może usunąć zator, często robi dyszy więcej złego niż dobrego. Powód? Uszkadza ją. Dużo lepszym pomysłem jest czyszczenie np. żyłką wędkarską lub włóknem wyciągniętym ze szczotki do zamiatania - są sprężyste i delikatne. Odetkaną dyszę można ponownie zamontować w okolicy przedniej lub tylnej szyby. Czy element zawsze należy czyścić? Kierowca też może postawić na wymianę. Szczególnie że nowa dysza spryskiwacza nie stanowi dużego wydatku. Kosztuje zazwyczaj kilka złotych - zarówno na przednią jak i tylną szybę. Po wymianie od razu widać różnicę po włączeniu spryskiwaczy.

Należy pamiętać o tym, aby po czyszczeniu lub wymianie wyregulować dyszę spryskiwacza - tylko wtedy będzie polewała płynem ten fragment szyby, który jest konieczny do dobrej widoczności. Regulacja trwa kilka sekund, ale dopiero ona sprawia, że prawidłowo działają spryskiwacze przedniej szyby. Zasada ta odnosi się też do sytuacji, w której kierowca czyścił tylny spryskiwacz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA