REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Webasto nie odpala: usterki i problemy ogrzewania postojowego

Webasto nie odpala: usterki i problemy ogrzewania postojowego
Webasto nie odpala: usterki i problemy ogrzewania postojowego
Webasto

REKLAMA

REKLAMA

Webasto nie odpala? Choć ogrzewanie postojowe jest urządzeniem dość prostym i jemu mogą przydarzyć się usterki. Jak je usunąć? Sprawdź.

Webasto: jak działa i do czego służy?

Ogrzewanie postojowe to termin, który dziś jest szerzej znany na rynku motoryzacyjnym. Większość kierowców na systemy nagrzewania samochodu bez względu na logo producenta mówi webasto. Jak działa tego typu urządzenie? Zawsze jest wpięte do układu chłodzenia. Za pomocą elektrycznej pompy wzbudza krążenie cieczy, a następnie nagrzewa ją - albo elektrycznie, albo spalinowo. Co to daje? Kierowca o poranku wsiada do nagrzanej kabiny, spora część śniegu z nadwozia jest rozpuszczona, podczas gdy silnik odpala szybko i łatwo.

REKLAMA

Jak uruchomić webasto bez pilota?

Od końca lat 90. na rynku motoryzacyjnym na popularności zyskuje webasto. Jak włączyć to urządzenie? Odpowiedź jest oczywista - za pomocą panelu umieszczonego w aucie lub pilota. Na tym jednak nie koniec. Często zdarza się że kierowca zgubi lub schowa gdzieś sterownik dodatkowej nagrzewnicy. Co wtedy? Z pomocą przyjdzie mu XXI wiek. Obecnie odpowiedź na pytanie "Jak uruchomić webasto bez pilota?" dotyczy smartfona. Kierowcy mogą ściągnąć aplikację na telefon za pomocą której skomunikują się z nagrzewnicą zamontowaną w samochodzie.

Zobacz również: Podgrzewacz silnika: co to jest? Jak działa? Ile kosztuje?

Webasto nie grzeje: zacznij od podstaw!

Gdy kierowca zauważy, że webasto nie grzeje, powinien zacząć od sprawdzenia w pierwszej kolejności podstawowych elementów - mowa np. o tym czy układ pobiera paliwo, czy pracuje silnik, czy nie przepalił bezpiecznik, ewentualnie o komputerowej diagnozie. Czasami naprawa webasto dotyczy wyłącznie wymiany drobiazgów. A więc jeżeli kierowca z odrobiną wiedzy technicznej skontroluje urządzenie sam, będzie w stanie mocno ograniczyć koszty związane z usunięciem usterki.

Webasto nie odpala: popularne usterki

  • webasto nie grzeje? Może zatem zaśniedziały przewody elektryczne na połączeniach. W efekcie urządzenie nie dostaje wystarczającej ilości prądu.
  • a może winna jest pompa wody, która przeszkadza w pracy webasto? Jak działa nieprawidłowo, nie pozwoli uruchomić się ogrzewaniu postojowemu.
  • a może to wina wentylatora? Gdy uszkodzą się jego szczotki, przestaje działać webasto. Jak włączyć je mimo wszystko? Zepnij wentylator "na krótko".
  • obejrzyj samo urządzenie - sprawdź czy wszystkie przewody są podłączone i czy nie ma wycieków płynów.
  • a wiesz, że świece żarowe montuje się w webasto? Naprawa może zatem polegać na ich wymianie. Zużyte świece nie będą bowiem w stanie zapalić mieszanki paliwowo-powietrznej.
  • webasto nie grzeje, bo mogło dojść do zatarcia wtryskiwacza paliwa lub uszkodzenia palnika.
  • programowanie webasto zakończyło się niepowodzeniem? Winny może być zatem sterownik.

Zobacz również: Jak zrobić dodatkowe ogrzewanie w samochodzie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Naprawa webasto: ile kosztuje i na czym polega?

Oczywiście koszt naprawy ogrzewania postojowego zależy od rodzaju uszkodzenia. Przy poważniejszych usterkach ciężko jednak spodziewać się małego wydatku. Przykład? Naprawa webasto polegająca na wymianie dmuchawy powietrza spalania to wydatek grubo ponad tysiąca złotych - sama część kosztuje 1000 - 1100 złotych. Warto pamiętać o tym, że podczas naprawy webasto spory koszt stanowić będzie sama robocizna - mechanik musi dostać się do urządzenia. A do tego na końcu prac może być konieczne np. programowanie webasto. W ten sposób na rachunku pojawi się kolejna kwota.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA