REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Webasto nie odpala: usterki i problemy ogrzewania postojowego

Webasto nie odpala: usterki i problemy ogrzewania postojowego
Webasto nie odpala: usterki i problemy ogrzewania postojowego
Webasto

REKLAMA

REKLAMA

Webasto nie odpala? Choć ogrzewanie postojowe jest urządzeniem dość prostym i jemu mogą przydarzyć się usterki. Jak je usunąć? Sprawdź.

Webasto: jak działa i do czego służy?

Ogrzewanie postojowe to termin, który dziś jest szerzej znany na rynku motoryzacyjnym. Większość kierowców na systemy nagrzewania samochodu bez względu na logo producenta mówi webasto. Jak działa tego typu urządzenie? Zawsze jest wpięte do układu chłodzenia. Za pomocą elektrycznej pompy wzbudza krążenie cieczy, a następnie nagrzewa ją - albo elektrycznie, albo spalinowo. Co to daje? Kierowca o poranku wsiada do nagrzanej kabiny, spora część śniegu z nadwozia jest rozpuszczona, podczas gdy silnik odpala szybko i łatwo.

REKLAMA

Jak uruchomić webasto bez pilota?

Od końca lat 90. na rynku motoryzacyjnym na popularności zyskuje webasto. Jak włączyć to urządzenie? Odpowiedź jest oczywista - za pomocą panelu umieszczonego w aucie lub pilota. Na tym jednak nie koniec. Często zdarza się że kierowca zgubi lub schowa gdzieś sterownik dodatkowej nagrzewnicy. Co wtedy? Z pomocą przyjdzie mu XXI wiek. Obecnie odpowiedź na pytanie "Jak uruchomić webasto bez pilota?" dotyczy smartfona. Kierowcy mogą ściągnąć aplikację na telefon za pomocą której skomunikują się z nagrzewnicą zamontowaną w samochodzie.

Zobacz również: Podgrzewacz silnika: co to jest? Jak działa? Ile kosztuje?

Webasto nie grzeje: zacznij od podstaw!

Gdy kierowca zauważy, że webasto nie grzeje, powinien zacząć od sprawdzenia w pierwszej kolejności podstawowych elementów - mowa np. o tym czy układ pobiera paliwo, czy pracuje silnik, czy nie przepalił bezpiecznik, ewentualnie o komputerowej diagnozie. Czasami naprawa webasto dotyczy wyłącznie wymiany drobiazgów. A więc jeżeli kierowca z odrobiną wiedzy technicznej skontroluje urządzenie sam, będzie w stanie mocno ograniczyć koszty związane z usunięciem usterki.

Webasto nie odpala: popularne usterki

  • webasto nie grzeje? Może zatem zaśniedziały przewody elektryczne na połączeniach. W efekcie urządzenie nie dostaje wystarczającej ilości prądu.
  • a może winna jest pompa wody, która przeszkadza w pracy webasto? Jak działa nieprawidłowo, nie pozwoli uruchomić się ogrzewaniu postojowemu.
  • a może to wina wentylatora? Gdy uszkodzą się jego szczotki, przestaje działać webasto. Jak włączyć je mimo wszystko? Zepnij wentylator "na krótko".
  • obejrzyj samo urządzenie - sprawdź czy wszystkie przewody są podłączone i czy nie ma wycieków płynów.
  • a wiesz, że świece żarowe montuje się w webasto? Naprawa może zatem polegać na ich wymianie. Zużyte świece nie będą bowiem w stanie zapalić mieszanki paliwowo-powietrznej.
  • webasto nie grzeje, bo mogło dojść do zatarcia wtryskiwacza paliwa lub uszkodzenia palnika.
  • programowanie webasto zakończyło się niepowodzeniem? Winny może być zatem sterownik.

Zobacz również: Jak zrobić dodatkowe ogrzewanie w samochodzie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Naprawa webasto: ile kosztuje i na czym polega?

Oczywiście koszt naprawy ogrzewania postojowego zależy od rodzaju uszkodzenia. Przy poważniejszych usterkach ciężko jednak spodziewać się małego wydatku. Przykład? Naprawa webasto polegająca na wymianie dmuchawy powietrza spalania to wydatek grubo ponad tysiąca złotych - sama część kosztuje 1000 - 1100 złotych. Warto pamiętać o tym, że podczas naprawy webasto spory koszt stanowić będzie sama robocizna - mechanik musi dostać się do urządzenia. A do tego na końcu prac może być konieczne np. programowanie webasto. W ten sposób na rachunku pojawi się kolejna kwota.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA