Ile czasu na przerejestrowanie auta? 2021 r., koronawirus i problem
REKLAMA
REKLAMA
Ile czasu na przerejestrowanie auta? Była dość zasadnicza zmiana
1 stycznia 2020 roku zmieniły się przepisy dotyczące rejestracji pojazdów. W ich głos kierowca nadal otrzymał 30 dni na zgłoszenie zakupu pojazdu. Tym jednak razem niedopełnienie obowiązku zostało obwarowane sankcją. Jaką? Niedotrzymanie terminu oznacza, że starosta właściwy miejscu zamieszkania może wlepić nowemu właścicielowi pojazdu karę opiewającą na kwotę od 200 do 1000 złotych.
REKLAMA
Ile dni na rejestracje auta? Dokładnie 30. Co ważne, termin ten obowiązywał od zawsze. Wcześniej zapis był jednak martwy. Nie został bowiem obwarowany żadną sankcją finansową.
Ile czasu na przerejestrowanie auta? 2021 r. powrócił do starych zasad
REKLAMA
Nowe przepisy miały zlikwidować sytuację, w której kierowca nie zgłaszał zakupu pojazdu często przez kilka lat i unormować dane bazy CEPiK. Niestety dość szybko zostały zweryfikowane przez życie. Bo w marcu roku 2020 wybuchła pandemia koronawirusa. Urzędy zostały zamknięte, a kierowcy praktycznie utracili możliwość rejestracji pojazdów. Skutek? Termin został tymczasowo wydłużony do 180 dni. I choć krok był bez wątpienia kluczowy i ważny, urzędnicy wycofali się z niego pod koniec roku 2020. Od 1 stycznia 2021 roku termin na rejestrację auta to znowu 30 dni.
Ile mam czasu na przerejestrowanie auta? Kluczowy jest termin zakupu. Kierowca, który kupił pojazd 31 grudnia 2020 roku ma 180 dni. Prowadzący, który nabył samochód 1 stycznia 2021 roku ma już 30 dni.
Ile czasu na przerejestrowanie auta? 2021 r., koronawirus i... kara?
Czy zarejestrowanie samochodu w 30 dni w czasie, w którym wizytę w wydziale komunikacji należy umówić i czeka się na nią kilka tygodni jest możliwe? Niestety nie do końca. Bezduszność urzędnicza nie zna jednak granic. Lepiej zatem nie ryzykować konieczności podważania zasadności kary wlepionej przez starostę. Jakie zatem możliwości ma kierowca? Tak naprawdę dwie.
Przerejestrowanie auta w 2021 r.: zgłoś nabycie
REKLAMA
W pierwszym przypadku kupujący może wyznaczyć wizytę w wydziale komunikacji. Ta odbędzie się np. za 4 tygodnie i będzie oznaczać przekroczenie ustawowego terminu oraz ewentualną karę. Aby jednak tej nie było, można internetowo zgłosić nabycie pojazdu - to oznacza wypełnienie ustawowego terminu. W tym celu wypełnia się aktywny formularz, a następnie wraz z kopią umowy kupna-sprzedaży wysyła go do wybranego wydziału komunikacji. Do pełnego przerejestrowania pojazdu nadal nowy właściciel musi pojawić się w urzędzie. Jeżeli jednak najpierw zgłosi zakup i dopiero później przerejestruje, nie ryzykuje kary.
Popularne pytanie internautów brzmi: ile czasu na przerejestrowanie auta 2021 kupionego w Polsce? Odpowiedź brzmi: nielimitowanie... dużo! Przepisy mówią bowiem w takim przypadku wyłącznie o zgłoszeniu nabycia. Nie zobowiązują do przerejestrowania pod groźbą 1000-złotowej kary. Tylko w przypadku zakupu z importu konieczna jest pełna rejestracja auta. Ile czasu ma na nią kierowca? Cały czas i niezmiennie 30 dni.
Przerejestrowanie auta w 2021 r.: złóż dokumenty w urnie
Druga z możliwości oznacza przyspieszenie samego procesu rejestracji. Bo kierowca zamiast wyznaczać wizytę i czekać na jej termin, może wypełnić wniosek, uzupełnić go koniecznymi dokumentami, a następnie wrzucić całość w zaklejonej kopercie do urny w urzędzie. Gdy rejestracja pojazdu zostanie wprowadzona do systemu, urzędnik skontaktuje się z właścicielem i poprosi go o pojawienie się w urzędzie celem wniesienia opłaty. Czy więcej kosztuje przerejestrowanie samochodu w takim przypadku? W żadnym razie nie. Stawka zawsze jest jedna.
Druga możliwość przyspiesza proces rejestracji pojazdu, ale daje też pewną niedogodność. Bo na czas złożenia dokumentów, kierowca nie może np. jeździć autem sprowadzonym z zagranicy - zagraniczny dowód rejestracyjny musi bowiem wrzucić do urny. Warto o tym pamiętać.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.