REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Droższe OC za punkty karne. Ubezpieczyciele coraz chętniej pytają o wykroczenia kierowców

oprac. Kuba Brzeziński
Droższe OC za punkty karne. Ubezpieczyciele coraz chętniej pytają o wykroczenia kierowców
Droższe OC za punkty karne. Ubezpieczyciele coraz chętniej pytają o wykroczenia kierowców
/
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2023 r. ubezpieczyciele podczas kalkulowania składek OC aż 283 mln razy pytali UFG o wykroczenia i uprawnienia kierowców. To oznacza, że hasło droższe OC za punkty karne wcale nie jest hasłem pustym. Zachowania kierowców już dziś mają wpływ na wysokość składki.

Od 17 czerwca 2022 r. w Polsce pojawiły się przepisy, które dały firmom ubezpieczeniowym dostęp do informacji w sprawie wykroczeń i uprawnień posiadanych przez kierowców. Firmy coraz chętniej korzystają z tej usługi. Tylko w zeszłym roku wpływało w tej sprawie blisko 800 zapytań każdej doby.

REKLAMA

Ubezpieczyciele 283 mln razy pytali o kierowców kupujących OC

REKLAMA

Procedura wygląda w następujący sposób. Ubezpieczyciel, kalkulując składkę ubezpieczeniową, kieruje za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), zapytanie do CEPiK w sprawie danego kierowcy. Konkretnie właściciela pojazdu. Dane udostępnione przez Ośrodek Informacji UFG pozwalają ocenić czy dana osoba posiada uprawnienia do kierowania, a jeżeli tak, ile popełniła wykroczeń w ostatnim czasie.

Początkowo wydawało się, że wykorzystywanie tych informacji będzie sporadyczne. Dziś już wiadomo, że ubezpieczyciele korzystają z nich naprawdę chętnie i to praktycznie przy każdej okazji. "W 2023 roku łączna liczba tych zapytań przekroczyła 283 miliony. Z czego niemal 139 milionów zapytań dotyczyło uprawnień, a ponad 144 miliony punktów karnych. To bardzo dynamiczny wzrost w stosunku do 6 miesięcy roku 2022, gdy zapytań tych było ponad 49 milionów" – mówi Małgorzata Ślepowrońska, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Droższe OC za punkty karne to nie koniec. Pytań do UFG jest więcej

REKLAMA

W chwili obecnej z informacji dotyczących wykroczeń i uprawnień udostępnianych przez Ośrodka Informacji UFG korzystać może 10 zakładów ubezpieczeń. Ich udział w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych OC wynosi ponad 85 proc. Usługa ma zatem naprawdę szeroki zasięg rynkowy. Zapytania dotyczące nowych polis nie kończą jednak liczby obsługiwanych wniosków. Pojawiają się również m.in. pytania o okres posiadania ubezpieczenia OC i/lub AC lub liczbę zdarzeń z udziałem danej osoby skutkujących wypłatą odszkodowania.

Taka lista składa się na zsumowaną ilość zapytań sięgającą 1,5 mld. To oznacza, że średnio każdego dnia obsługiwanych jest nieco ponad 4 mln wniosków. W praktyce bywają dni, w których ilość składanych wniosków przekracza 11 mln. I wiele wskazuje na to, że w kolejnych latach dane te będą coraz chętniej pobierane przez firmy ubezpieczeniowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczyciele nie zarabiają na OC. A chcieliby zarabiać...

Czemu ubezpieczyciele tak chętnie uzyskują informację o posiadanych uprawnieniach czy popełnionych wykroczeniach? Po pierwsze dlatego, bo... mogą. Po drugie dane te obok wielu innych czynników, mogą mieć realny wpływ na wysokość składki OC dla pojazdu. I coraz bardziej precyzyjnym metodom wyliczania składek dziwić się nie można. W ten sposób mogą się zwiększyć przychody z ich pobierania. A to o tyle ważne, że ten segment ubezpieczeniowy z biegiem lat staje się coraz mniej rentowny.

Ubezpieczyciele nie zarabiają na składkach OC. Decydują o tym rosnące z roku na rok kwoty wypłat ewentualnych odszkodowań. Wpływ ma na to nie tylko nasycenie nowoczesnych pojazdów zaawansowanym osprzętem czy inflacja i galopujące ceny napraw. Nie bez znaczenia pozostają także coraz szersze uprawnienia poszkodowanych. Dziś należy im się nie tylko naprawa na dobrej jakości częściach czy lawetowanie. Dziś standardem jest także m.in. samochód zastępczy. To generuje potężne koszty dla firm.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA