REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W zeszłym roku fotoradary wykryły blisko milion wykroczeń. Rekordzistą OPP na A4. Wystawił co szósty mandat

oprac. Kuba Brzeziński
W zeszłym roku fotoradary wykryły blisko milion wykroczeń. Rekordzistą OPP na A4. Wystawił co szósty mandat
W zeszłym roku fotoradary wykryły blisko milion wykroczeń. Rekordzistą OPP na A4. Wystawił co szósty mandat
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Sieć CANARD w 2023 roku rejestrowała ponad 2700 wykroczeń każdego dnia. A zdecydowanym rekordzistą stał się odcinkowy pomiar prędkości na A4 pod Wrocławiem. W ciągu pół roku zarejestrował ponad 152 tys. kierowców przekraczających prędkość.

W 2023 roku miała miejsce wielka modernizacja urządzeń pomiarowych działających w ramach systemu CANARD. Skutek? Aktywnych było 586 rejestratorów. Względem poprzedniego roku przybyło ich 62.

REKLAMA

Blisko milion zdjęć z fotoradarów. Mandatów jednak o połowę mniej

Jak wynika z danych Głównego Inspektoraty Transportu Drogowego (GITD), które przeanalizowali eksperci rankomat.pl, w 2023 r. fotoradary zarejestrowały w sumie 985 816 wykroczeń. Ciekawostka w tym punkcie jest jednak taka, że zaledwie połowa z nich zakończyła się wystawieniem mandatu. Grzywien było bowiem 445 036. W 2022 r. zdjęć było natomiast 1 007 167, a mandatów 497 521. Spadek być może jest zatem nieznaczny, ale widoczny.

W zeszłym roku fotoradary wykryły blisko milion wykroczeń. Rekordzistą OPP na A4. Wystawił co szósty mandat

W zeszłym roku fotoradary wykryły blisko milion wykroczeń. Rekordzistą OPP na A4. Wystawił co szósty mandat

W zeszłym roku fotoradary wykryły blisko milion wykroczeń. Rekordzistą OPP na A4. Wystawił co szósty mandat

rankomat.pl

60 proc. zdjęć pochodzi z fotoradarów. To i tak oznacza spadek

Liczba klasycznych fotoradarów w 2023 roku była taka sama jak rok wcześniej. Wynosiła 470 urządzeń. Jednak w ubiegłym roku wykryły one 600 tys. przypadków przekroczenia prędkości, czyli o 174 tys. przypadków mniej niż w 2022 roku. Czy to oznacza, że kierowcy w 2023 r. jeździli ostrożniej? Po części tak, a po części nie. Eksperci wskazują bowiem np. na fakt, że kierowcy przyzwyczaili się do klasycznych fotoradarów i cześć z nich może po prostu zdejmować nogę z gazu tuż przed urządzeniem, które od lat znajduje się w tym samym miejscu.

OPP w Polsce wrzuca drugi bieg. Wykryło o połowę więcej wykroczeń

W 2023 r. kierowcy w 72 miejscach w Polsce mogli natknąć się na odcinkowy pomiar prędkości – to prawie dwa razy więcej lokalizacji niż na koniec 2022 roku. Dwukrotny wzrost liczby urządzeń przełożył się na podobny wzrost liczby wykrytych naruszeń przepisów. W 2023 roku odcinkowe pomiary prędkości wykryły ponad 320 tys. przypadków przekroczenia prędkości wobec blisko 160 tys. takich zdarzeń rok wcześniej.

Rekordzistą stał się odcinkowy pomiar prędkości na A4

Rekordzistą w skali całego kraju był w 2023 roku odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A4 między węzłami Kostomłoty i Kąty Wrocławskie niedaleko Wrocławia. W ciągu zaledwie sześciu miesięcy (fotoradar został uruchomiony w lipcu 2023 roku) system zarejestrował w tym miejscu ponad 152 tys. przypadków przekroczenie prędkości, czyli średnio prawie 900 przypadków dziennie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
W zeszłym roku fotoradary wykryły blisko milion wykroczeń. Rekordzistą OPP na A4. Wystawił co szósty mandat

W zeszłym roku fotoradary wykryły blisko milion wykroczeń. Rekordzistą OPP na A4. Wystawił co szósty mandat

W zeszłym roku fotoradary wykryły blisko milion wykroczeń. Rekordzistą OPP na A4. Wystawił co szósty mandat

rankomat.pl

Dwa kolejne rekordowe odcinkowe pomiary prędkości znajdują się na drodze ekspresowej S7. Pierwszym z nich jest fotoradar w tunelu między Skomielną Białą i Naprawą niedaleko Rabki-Zdrój. W ubiegłym roku system pomiary prędkości wykrył w tym miejscu ponad 27,4 tys. przypadków naruszenia przepisów. Drugim zaś jest odcinkowy pomiar prędkości na obwodnicy Białobrzegów w woj. mazowieckim, gdzie w ubiegłym roku zarejestrowano 25,5 tys. przypadków przekroczenia prędkości.

ITD stawia na systemy red light i kamery na przejazdach kolejowych

REKLAMA

GITD idzie z duchem czasu. Inwestuje też w inne urządzenia, które automatycznie sprawdzają zachowania kierowców. W ubiegłym roku już 40 urządzeń rejestrowało fakt przestrzegania sygnałów świetlnych na skrzyżowaniach. To dwa razy więcej niż rok wcześniej. Liczba kierowców, którzy zostali przyłapani przez system red light wzrosła z 38 tys. w 2022 r. do niemal 45 tys. w 2023 r. Najwięcej przypadków przejazdów na czerwony świetle – aż 12,5 tys. – zarejestrowało urządzenie we Wrocławiu na skrzyżowaniu ulic Na Ostatnim Groszu i Bystrzyckiej.

Inną nowością na polskich drogach są także rejestratory na przejazdach kolejowych.  W minionym roku zostały zainstalowane cztery takie urządzenia, które zarejestrowały 2 tys. przypadków łamania przepisów drogowych podczas przejazdu przez kolejowe torowisko.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

REKLAMA

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

REKLAMA