REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak badania technicznego a ubezpieczenie OC i AC

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ubezpieczenie Fot. shutterstock
Ubezpieczenie Fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ważność badania technicznego określa m.in. czy auto powinno być eksploatowane. Czy fakt ten ma znaczenie dla ubezpieczenia OC i AC? Sprawdziliśmy.

Wykonywanie corocznego badania technicznego w samochodach, posiadających więcej niż 5 lat, jest obowiązkiem każdego kierowcy. To jednak nie zmienia faktu, że w czasach rosnącego tempa życia może zdarzyć się taki scenariusz, w którym właściciel auta po prostu zapomni o jego terminie. Co to może oznaczać podczas stłuczki lub wypadku? Z punktu widzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC fakt ten nie rodzi większych problemów. Brak ważności badania technicznego nie został bowiem uznany przez ustawodawcę jako przypadek wyłączający odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej.

REKLAMA

Sprawca zdarzenia drogowego, którego pojazd nie ma ważnego badania technicznego, nie musi się zatem przejmować kosztami napraw samochodów osób poszkodowanych. Dużo gorzej sytuacja może wyglądać w przypadku egzekwowania zapisów polisy AC. Auto Casco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. To oznacza mniej więcej tyle, że przepisy w jego przypadku są dużo mniej restrykcyjne i precyzyjne. Skutek? Obowiązują przede wszystkim te zasady, które zostaną ustalone z ubezpieczycielem podczas podpisywania umowy i które będą wpisane do ogólnych warunków ubezpieczenia.

Brak badania technicznego to przeszkoda przy wypłacie z AC

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce wiąże się to z tym, że znaczenie ważności przeglądu technicznego dla odpowiedzialności towarzystwa z tytułu polisy AC może się stać poważną przeszkodą i uniemożliwić wypłatę odszkodowania kierowcy. Stanie się tak jednak przede wszystkim w tych przypadkach, w których brak sprawności technicznej pojazdu miała lub mogła mieć wpływ na rodzaj zdarzenia. Przykład? Auto brało udział w kolizji lub wypadku drogowym dotyczącym np. najechania na tył samochodu poprzedzającego.

Brak wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia AC w przypadku auta bez ważnego badania technicznego nie jest jednak zasadą. Ubezpieczyciele nie zawsze i nie w każdym przypadku wyłączają swoją odpowiedzialność. Aby AC nadal obowiązywało, musi jednak wystąpić dość ważna przesłanka. Mianowicie niesprawność lub fakt braku ważności badania technicznego nie mogły mieć żadnego wpływu na zdarzenie. Kiedy zatem wypłata z Auto Casco w samochodzie bez przeglądu stanie się możliwa? Chociażby wtedy, gdy ktoś w nocy skradnie pojazd z parkingu przed blokiem lub silny wiatr przewróci na karoserię drzewo.

Badanie techniczne a ubezpieczenie AC - przykłady

Przykładowe wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczenia AC w przypadku braku ważności badania technicznego opracowane przez specjalistów Superpolisa.pl:

  • PZU: AC nie obejmuje szkód powstałych podczas kierowania pojazdem niezarejestrowanym lub pojazdem nieposiadającym ważnego dowodu rejestracyjnego lub ważnego badania technicznego, jeżeli zgodnie z prawem pojazd musiał je posiadać, a  stan techniczny pojazdu miał wpływ na zajście zdarzenia.
  • Warta: nie odpowiada za szkody powstałe podczas kierowania pojazdem, gdy pojazd nie był dopuszczony do ruchu, pojazdem niezarejestrowanym lub pojazdem nie posiadającym ważnego dowodu rejestracyjnego – jeżeli w odniesieniu do tego pojazdu obowiązuje wymóg rejestracji, a stan techniczny pojazdu miał wpływ na powstanie szkody.
  • Ergo Hestia: nie odpowiada za szkody powstałe w czasie ruchu w pojazdach nieposiadających ważnego badania technicznego, wymaganego przez przepisy prawa polskiego, w dniu powstania szkody, jeżeli stan techniczny pojazdu miał wpływ na powstanie lub rozmiar szkody.
  • Aviva: nie ponosi odpowiedzialności albo wypłaca zmniejszone odszkodowanie, jeżeli w chwili wypadku pojazd nie posiadał ważnych badań technicznych potwierdzonych wpisem w dowodzie rejestracyjnym, a stan techniczny pojazdu miał wpływ na powstanie lub rozmiar szkody.

Brak badania technicznego a wypłata z AC - podsumowanie

Wnioski? Przede wszystkim kierowca powinien pamiętać o terminie ważności badania technicznego i pilnować, aby na czas "przegląd" w stacji kontroli pojazdów został przeprowadzony. Na wypadek przegapienia terminu, podczas kupowania nowej polisy ubezpieczenia AC może dokładnie przeczytać ogólne warunku ubezpieczenia. Tylko w ten sposób pozna ostateczny zakres przysługującej mu ochrony i dowie się w jakich przypadkach może liczyć na pomoc firmy ubezpieczeniowej.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany zasad rejestracji pojazdów w 2026 roku. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

REKLAMA

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

REKLAMA