Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?
REKLAMA
REKLAMA
- Czemu zagraniczni kierowcy jeżdżą polskimi taksówkami?
- Jakie zawody wykonywali kierowcy w rodzimym kraju?
- Czy Polacy lubią zagranicznych kierowców taksówek?
- Czy zagraniczni taksówkarze w Polsce wiążą przyszłość tylko z taksówką?
FeeNow przebadało ponad 1500 kierowców, w większości pochodzenia ukraińskiego, białoruskiego i gruzińskiego. Co powiedzieli respondenci? Wyniki badania pokazują co najmniej kilka ciekawostek. I dobry przykład dotyczy tego, że dla ponad połowy praca na taxi była zawodem pierwszego wyboru w Polsce.
REKLAMA
Czemu zagraniczni kierowcy jeżdżą polskimi taksówkami?
Kluczowymi powodami była możliwość znalezienia lepszej pracy i perspektywa wyższych zarobków (52 proc.), chęć wyemigrowania do Polski z sympatii do naszego kraju (32 proc.), a także trwająca wojna lub inna sytuacja polityczna w kraju pochodzenia (31 proc.). Dodatkowo wiążą oni z Polską szanse na przyszłość. Ponad 60 proc. z nich mieszka w kraju z partnerem/partnerką i/lub dziećmi. Co ważne, ponad połowa respondentów to jedyni żywiciele swoich rodzin.
Jakie zawody wykonywali kierowcy w rodzimym kraju?
REKLAMA
Do Polski przyjechały głównie osoby posiadające spore doświadczenie za kierownicą. 22 proc. z nich było w swoich rodzinnych krajach kierowcami taksówek, 20 proc. dostawcami w transporcie, 6 proc. kurierami, a 2 proc. kierowcami autobusu lub tramwaju.
Czemu w Polsce wybrali segment taxi? Do podjęcia tej profesji zachęciła ich również elastyczność godzin pracy (czynnik wskazany przez 77 proc. badanych), a także zamiłowanie do prowadzenia samochodu i możliwość poznawania nowych ludzi (43 proc. respondentów).
Czy Polacy lubią zagranicznych kierowców taksówek?
Blisko połowa zagranicznych kierowców taksówek potwierdziła, że czuje się akceptowanymi w Polsce. Z drugiej strony niemal 40 proc. zwróciło uwagę, że w trakcie pracy zdarzyło im się doświadczyć niechęci ze strony pasażerów, a nawet agresji ze względu na swoje pochodzenie.
Czy zagraniczni taksówkarze w Polsce wiążą przyszłość tylko z taksówką?
REKLAMA
Ponad 60 proc. kierowców zapytanych przez FreeNow zamierza kontynuować pracę jako taksówkarz. Blisko połowa chciałaby także rozwinąć własny biznes. Niektórzy myślą również o tym, by się przebranżowić (13 proc.) lub kontynuować swoją edukację w Polsce (9 proc.). Co ciekawe, ponad połowa respondentów posiada wykształcenie wyższe, a tylko 2 proc. podstawowe.
Utrata pracy jako kierowcy taksówki byłaby sporym utrudnieniem dla wielu badanych. Dla 65 proc. wiązałoby się to z koniecznością znalezienia innej pracy w Polsce, a dla niemal co piątej osoby byłoby to równoznaczne z brakiem perspektyw na zarobek. 5 proc. rozważałoby z kolei powrót do swojego kraju.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.