REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska niedościgniona w Europie pod względem wykorzystania autogazu

Hubert Krawczyk
Polska niedościgniona w Europie pod względem wykorzystania autogazu
Polska niedościgniona w Europie pod względem wykorzystania autogazu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

To nie tajemnica, że Polacy od dawna uwielbiają autogaz, który jest bardzo tanią alternatywą dla benzyny i oleju napędowego. Francuzi natomiast najbardziej cenią sobie olej napędowy, a Cypryjczycy benzynę.

Według najnowszych statystyk opublikowanych przez Eurostat za rok 2016, Polska z wynikiem 16% znalazła się na pierwszej pozycji w Europie pod względem udziału alternatywnych paliw (autogazu). Drugie miejsce zajęła Litwa z wynikiem 10%, a trzecie egzekwo Włochy i Łotwa 8%. W raporcie Eurostat uwzględniono 24 kraje UE.

REKLAMA

Gdzie w Europie jeździ najwięcej „diesli” i „benzyniaków”?

Według raportu największy w Europie udział benzyny w zasilaniu samochodów występował na Cyprze (86%), w Finlandii (75%) i na Węgrzech (70%). Natomiast w przypadku oleju napędowego największe jego wykorzystanie było we Francji (69%), na Litwie (65%), w Luksemburgu (64%), Belgii (60%), Austrii i Hiszpanii (po 57%) w Portugalii (54%) i Łotwie (53%).

Za co Polacy lubią LPG?

Ceny paliw w Polsce w ostatnich latach regularnie pną się ku górze. Rząd zamiast zahamować tą tendencję to wprowadza coraz to nowe podatki, które w konsekwencji doliczane są do ostatecznej ceny, którą znajdziemy na dystrybutorze podczas tankowania. Polacy w gruncie rzeczy nie lubią przepłacać, a jak wiadomo w naszym kraju autogaz jest niemal o połowę tańszy od benzyny, nie wspominając już o ropie. Nawet przy założeniu, że dany samochód średnio na gazie pali o 20% więcej niż na benzynie i montaż instalacji gazowej zwykle kosztuje kilka tysięcy to w zależności od samochodu, zwrot poniesionych kosztów, następuje zazwyczaj po przejechaniu kilkunastu tysięcy kilometrów. Dalsza jazda to już czysta oszczędność. Dlatego autogaz w naszym kraju cieszy się tak dużą popularnością i jest najtańszą alternatywą dla benzyny czy ropy.

Taksówkarze wiedzą najlepiej!

REKLAMA

Najlepszym dowodem, że gaz się opłaca są pojazdy przeznaczone na taksówki. Praktycznie każdy z nich wyposażony jest w instalację gazową i zasilany autogazem. Obecnie sama technologia instalacji gazowych poszła na tyle do przodu, że zarzuty związane z gorszą dynamiką samochodu na gazie są nieaktualne. Problem ten popularny był w poprzednich generacjach instalacji. Od czasu wprowadzenia najnowszych instalacji gazowych z bezpośrednim wtryskiem gazu, samochody na gazie mają taką samą dynamikę jak na benzynie.

Co więcej dodatkowo autogazem mogą być zasilane również samochody hybrydowe (wykorzystujące silnik benzynowy i elektryczny). W takim przypadku w warunkach miejskich (gdzie samochód zasilany jest energią elektryczną i gazem) przejechanie 100km może kosztować nawet w granicach 12 zł. Co jest obłędnie niskim wynikiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

REKLAMA