Polska niedościgniona w Europie pod względem wykorzystania autogazu
REKLAMA
REKLAMA
Według najnowszych statystyk opublikowanych przez Eurostat za rok 2016, Polska z wynikiem 16% znalazła się na pierwszej pozycji w Europie pod względem udziału alternatywnych paliw (autogazu). Drugie miejsce zajęła Litwa z wynikiem 10%, a trzecie egzekwo Włochy i Łotwa 8%. W raporcie Eurostat uwzględniono 24 kraje UE.
REKLAMA
Gdzie w Europie jeździ najwięcej „diesli” i „benzyniaków”?
Według raportu największy w Europie udział benzyny w zasilaniu samochodów występował na Cyprze (86%), w Finlandii (75%) i na Węgrzech (70%). Natomiast w przypadku oleju napędowego największe jego wykorzystanie było we Francji (69%), na Litwie (65%), w Luksemburgu (64%), Belgii (60%), Austrii i Hiszpanii (po 57%) w Portugalii (54%) i Łotwie (53%).
Za co Polacy lubią LPG?
Ceny paliw w Polsce w ostatnich latach regularnie pną się ku górze. Rząd zamiast zahamować tą tendencję to wprowadza coraz to nowe podatki, które w konsekwencji doliczane są do ostatecznej ceny, którą znajdziemy na dystrybutorze podczas tankowania. Polacy w gruncie rzeczy nie lubią przepłacać, a jak wiadomo w naszym kraju autogaz jest niemal o połowę tańszy od benzyny, nie wspominając już o ropie. Nawet przy założeniu, że dany samochód średnio na gazie pali o 20% więcej niż na benzynie i montaż instalacji gazowej zwykle kosztuje kilka tysięcy to w zależności od samochodu, zwrot poniesionych kosztów, następuje zazwyczaj po przejechaniu kilkunastu tysięcy kilometrów. Dalsza jazda to już czysta oszczędność. Dlatego autogaz w naszym kraju cieszy się tak dużą popularnością i jest najtańszą alternatywą dla benzyny czy ropy.
Taksówkarze wiedzą najlepiej!
REKLAMA
Najlepszym dowodem, że gaz się opłaca są pojazdy przeznaczone na taksówki. Praktycznie każdy z nich wyposażony jest w instalację gazową i zasilany autogazem. Obecnie sama technologia instalacji gazowych poszła na tyle do przodu, że zarzuty związane z gorszą dynamiką samochodu na gazie są nieaktualne. Problem ten popularny był w poprzednich generacjach instalacji. Od czasu wprowadzenia najnowszych instalacji gazowych z bezpośrednim wtryskiem gazu, samochody na gazie mają taką samą dynamikę jak na benzynie.
Co więcej dodatkowo autogazem mogą być zasilane również samochody hybrydowe (wykorzystujące silnik benzynowy i elektryczny). W takim przypadku w warunkach miejskich (gdzie samochód zasilany jest energią elektryczną i gazem) przejechanie 100km może kosztować nawet w granicach 12 zł. Co jest obłędnie niskim wynikiem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.