REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używany Volkswagen Golf hitem polskiego Internetu

Subskrybuj nas na Youtube
Volkswagen Golf GTI
Volkswagen Golf GTI
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Wytwory niemieckiej motoryzacji cieszą się w naszym kraju ogromnym uznaniem i popularnością. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy są wyniki rankingu największego serwisu z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Drugi rok z rzędu Volkswagen Golf był najczęściej wyszukiwanym modelem.

Największy polski serwis ogłoszeń motoryzacyjnych już po raz ósmy przyznał nagrody w rankingu Internetowy Samochód Roku, w którym wyróżnia najbardziej poszukiwane samochody na polskim rynku. W ubiegłym roku, po raz drugi z rzędu, najbardziej pożądanym samochodem w Polsce okazał się Volkswagen Golf.

REKLAMA

- Internetowy Samochód Roku to inicjatywa serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro, w ramach której od ośmiu lat przyglądamy się upodobaniom polskich kierowców planujących zakup samochodu. Co roku nie tylko wyróżniamy najbardziej poszukiwane modele, ale również dostarczamy unikalną wiedzę o rynku samochodów używanych w Polsce dzięki analizie zapytań kierowanych przez użytkowników naszych serwisów – mówi Piotr Grzemski, brand manager otoMoto.pl.

Zobacz też: Używane BMW E39 M5 - opinie

Używane osobowe: niemiecka motoryzacja wciąż najpopularniejsza

REKLAMA

W głównej kategorii rankingu – samochodów osobowych, z imponującym wynikiem 3,7 mln zapytań, VW Golf pozostaje niekwestionowanym liderem rynku samochodów używanych w Polsce. Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszył się w ubiegłym roku VW Passat (3,5 mln zapytań), za którym, z wynikiem 3 mln zapytań, uplasowało się Audi A4. Ta trójka, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji odzwierciedla wyraźnie zamiłowanie Polaków do niemieckiej motoryzacji. Pojazdy zza Odry stanowiły siedem z dziesięciu najpopularniejszych modeli 2012 r. Poza podium, uplasowały się kolejno: Opel Astra, Audi A6, Ford Focus, BMW serii 3, Opel Vectra, Ford Mondeo oraz Škoda Octavia.

Mimo znaczącej dominacji niemieckiej myśli technicznej, w 2012 roku wyraźnie straciła ona na rzecz innych, głównie europejskich konkurentów. O ile jeszcze rok temu 18 z 20 najczęściej wyszukiwanych modeli pochodziło z Niemiec, o tyle w tegorocznym rankingu znajdziemy ich już „tylko” 11. Swoją obecność zaznaczyły tym razem przede wszystkim Renault (trzy modele) i Ford (dwa modele).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Golf triumfował również w nowej kategorii obejmującej zapytania z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Na kolejnych miejscach znajdziemy kolejno: Opla Astrę, Audi A4, Volkswagena Passata, Audi A6, Opla Vectrę, Forda Mondeo, Forda Focus, Audi A3 i Hondę Civic. Co prawda upodobania użytkowników tych urządzeń pozostają zbliżone do tradycyjnych, jednak w ich przypadku można zaobserwować pewne ciekawe prawidłowości. Zapytania jakie trafiają do mobilnej wersji otoMoto.pl dotyczą zwykle samochodów nowszych, lepiej wyposażonych, a co za tym idzie droższych.

Zobacz też: Używany Mercedes-Benz Cl 55 AMG: sportowiec za grosze?

Nowe osobowe: kupujemy głową

O ile w kategorii samochodów używanych zdecydowanie dominuje niemiecka motoryzacja, kojarząca się z prestiżem i niezawodnością, jeśli chodzi o nowe auta, Polacy zdają się przedstawiać zupełnie odmienne zainteresowania. Najbardziej poszukiwanym nowym autem osobowym 2012 r. była Dacia Duster. Ten kompaktowy SUV zdecydowanie zwyciężył nad wieloletnim liderem polskich rankingów sprzedaży - Škodą Octavią oraz koreańskim hitem ostatnich dwóch lat – Kią Sportage. Lista najpopularniejszych samochodów nowych wskazuje na dużo bardziej pragmatyczne podejście klientów salonów, w stosunku do tych, odwiedzających komisy. Na liście TOP10 nie znajdziemy luksusowych limuzyn, a raczej popularne modele o optymalnym stosunku jakości do ceny. Pierwszą dziesiątkę, obok wspomnianych wyżej modeli tworzą kolejno: Opel Astra, Ford Focus, Volkswagen Golf, Chevrolet Cruze, Škoda Fabia, Kia cee’d, Hyundai i30 oraz Kia Rio.

Pojazdy użytkowe: konserwatywne wybory

W tegorocznej edycji rankingu Internetowy Samochód Roku, poza tradycyjnym podsumowaniem rynku samochodów osobowych, nagrodzone zostały również pojazdy użytkowe w następujących kategoriach: samochody dostawcze, samochody ciężarowe, maszyny budowlane oraz maszyny rolnicze. W tych kategoriach wyraźnie rysującym się trendem są dosyć konserwatywne wybory użytkowników serwisu otoMoto.pl. W większości z nich najbardziej poszukiwane są pojazdy i maszyny największych producentów, obecne na rynku od lat i cieszące się dobrą opinią. I tak, najpopularniejsze samochody dostawcze to mercedes Sprinter (kategoria używane) oraz Fiat Ducato (nowe). Mercedes, z modelem Actros, triumfował również w kategorii używanych samochodów ciężarowych. Wśród maszyn budowlanych zdecydowanie najczęściej poszukiwana była koparko-ładowarka JCB 3cx, a spośród maszyn rolniczych najczęściej poszukiwaliśmy Ursusa c360.

Zobacz też: Jakich SUV-ów i aut 4x4 szukają polscy kierowcy? Raport serwisu otoMoto.pl

Zmiany na rynku samochodów używanych

REKLAMA

Analiza 6,5 miliona ogłoszeń samochodów osobowych zamieszczonych w ubiegłym roku w serwisie otoMoto.pl pozwala na precyzyjne określenie stanu polskiego rynku samochodów używanych. - Pomimo niesprzyjających warunków gospodarczych, a może właśnie dzięki nim, rynek samochodów używanych zdaje się nie odczuwać spowolnienia w znacznym stopniu. Przybywa nie tylko ogłoszeń, ale także klientów. Co więcej, bardzo wyraźnym trendem w ubiegłym roku był wzrost średniej ceny samochodów używanych oferowanych do sprzedaży, ale także odmłodzenie floty. Przyjmując wartości średnie – używany samochód w Polsce ma dziś 10 lat i kosztuje ok. 23,5 tys. złotych,
o 1 tys. więcej niż rok wcześniej
– mówi Piotr Grzemski.

Oczywiście średnia cena oferowanych samochodów nie mówi wszystkiego o kondycji rynku. Dużo istotniejszym parametrem wydaje się siła nabywcza kupujących, a ta również w zeszłym roku rosła. Wyszukiwane samochody w ubiegłym roku były wyraźnie droższe i oscylowały najczęściej wokół 10 tys. zł.

- Ciekawym trendem jaki obserwowaliśmy w ubiegłym roku był wyraźny spadek zainteresowania samochodami z silnikami diesla i przesunięcie uwagi kupujących w stronę niewielkich jednostek benzynowych. Była to reakcja na mocne zwyżki cen oleju napędowego na przełomie 2011 – 2012 r., która niemal natychmiast wpłynęła na rynek samochodów używanych – mówi Piotr Grzemski. – W kolejnym roku spodziewamy się dalszego wzrostu rynku samochodów używanych ze względu na niepewną sytuację gospodarczą i rezygnację wielu kierowców z zakupu nowych pojazdów – dodaje.

Zobacz też: Używany Opel Insignia - z jakością na bakier!

Metodologia badania

Ranking ISR powstaje na podstawie analizy zapytań użytkowników serwisu otoMoto.pl, poszukujących samochodów używanych. W tegorocznej edycji rankingu wzięto pod uwagę ponad 250 milionów zapytań, precyzyjnie odzwierciedlających zainteresowania polskich kierowców, jeśli chodzi o auta używane. Co istotne, ranking powstaje w oparciu analizę rzeczywistych zachowań użytkowników, nie zaś na podstawie głosowania czy deklaracji.

Jak co roku, nagrodzone zostały najpopularniejsze, używane samochody osobowe. W związku z rozszerzeniem bazy ogłoszeń otoMoto.pl, w tegorocznej edycji rankingu pojawiły się jednak również nowe kategorie, w których wyróżniono używane: samochody dostawcze i sciężarowe, maszyny budowlane oraz rolnicze, a także najpopularniejsze auta osobowe wyszukiwane na urządzeniach mobilnych. Oddzielną kategorię stanowiły samochody nowe, wyłonione w oparciu o dane z konfiguratora nowych samochodów serwisu mojeauto.pl.

Pełen raport Internetowy Samochód Roku 2012 można pobrać ze strony: www.internetowysamochodroku.pl.

Źródło: Materiały Prasowe otoMoto.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? [Porady eksperta]

Zakup samochodu to poważna decyzja finansowa, wymagająca dokładnej analizy dostępnych opcji. Polacy chętnie wybierają auta z drugiej ręki – w bazie CARFAX, liczącej 23 mln używanych samochodów w Polsce, pojazdy pozostające własnością pierwszego właściciela stanowią 16 proc. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Kładki dla zwierząt – zielona moda czy tykająca bomba nad głowami kierowców?

Kładki dla zwierząt to ważny krok w kierunku ekologii i już obowiązkowy element infrastruktury. Ale, gdy nikt się nimi odpowiednio nie zajmie, mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Dlaczego? Jak to zmienić?

Ceny benzyny 95 spadną poniżej 6 zł za litr [Prognozy]

Gwałtowna obniżka cen ropy najprawdopodobniej przełoży się w przyszłym tygodniu na spadek cen benzyny 95 poniżej 6 zł za litr i diesla z ceną w okolicach 6 zł.

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

REKLAMA

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

REKLAMA