REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane: Toyota Corolla X E15 (2006 - 2013) - opinie i typowe usterki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Używane: Toyota Corolla X E15 (2006 - 2013) - opinie i typowe usterki
Używane: Toyota Corolla X E15 (2006 - 2013) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Dziesiąta generacja sprawiła, że sedan z Japonii zmienił się dość mocno. Auto wygląda nowocześniej, ma większą kabinę pasażerską i lepsze wyposażenie. Jak używana Toyota Corolla E15 spisuje się podczas eksploatacji?

REKLAMA

Gdy Japończycy w roku 2006 zaprezentowali nową gamę modelową w segmencie C, kierowcy w Europie złapali się za głowę. Czemu? Toyota postanowiła wykasować z gamy Corolli nadwozie typu hatchback. Modele 5-drzwiowe otrzymały nazwę Auris. Skąd ten zabieg? W ten sposób Japończycy chcieli przyciągnąć do Aurisa młodszych klientów. To mogło jednak oznaczać zabicie sprzedaży 4-drzwiowej Corolli. Czarne przewidywania nie sprawdziły się. A japońska legenda powtórzyła sukces poprzedników. W pierwszym roku w Europie model sprzedał się w ilości 85 tysięcy sztuk. W tym samym czasie w USA salony opuściło prawie 390 tysięcy egzemplarzy…

REKLAMA

Na poziomie stylistycznym Toyota Corolla E15 nie jest mocno zaawansowana, a do tego jej nadwozie wyraźnie postarzało się od momentu premiery. Punktem charakterystycznym karoserii jest harmonia i prostota linii. Przednią część zdominowały duże lampy i srebrny grill, bok jest pozbawiony fajerwerków stylistycznych, podczas gdy wyznacznikiem dla tyłu stały się obłości. Nadwozie Toyoty urosło w stosunku do poprzednika. W efekcie samochód prowadzi do optycznego złudzenia - wygląda bardziej jak sedan segmentu D, a nie C.

Używane: Toyota Corolla X E15 - kabina jest przestronna

Dużej karoserii towarzyszy przestronna kabina pasażerska. We wnętrzu bez problemu zasiądą cztery dorosłe osoby. Co więcej, do ich dyspozycji pozostawać będzie 450-litrowy bagażnik. Fotele są obszerne i wygodne, a ilość przycisków na konsoli centralnej zdecydowanie zbyt duża. Deska rozdzielcza wygląda całkiem nowocześnie. Jej największym problemem są niskiej jakości materiały. Plastiki okazują się twarde, trzeszczą oraz są podatne na zarysowania. Niskobudżetowy jest też materiał obijający kierownicę - może się wytrzeć już po pokonaniu 60 - 70 tysięcy kilometrów.

Zobacz również: Używana Toyota Auris (2007 – 2012) – usterki

REKLAMA

Paleta silnikowa używane Toyoty Corolli X składa się z 6 motorów. Cztery z nich są zasilane benzyną, a dwa olejem napędowym. Najmniejsza z oferowanych jednostek ma 1.33 litra pojemności. Benzyniak otrzymał podwójne, zmienne fazy rozrządu i 101 koni mechanicznych. Wada? Niestety wyraźnie brakuje mu dynamiki. To samo można powiedzieć o 97-konnym silniku 1.4 VVT-i. Nieco lepiej w kwestii dynamiki radzą sobie topowe benzyniaki - 1.6 Dual VVT-i (124 KM) i 1.6 Valvematic (132 KM). Obydwa rozpędzają sedana do pierwszej setki w około 10 sekund. Czym się różnią? Pierwszy ma podwójne, zmienne fazy rozrządu. Drugi otrzymał dodatkowo regulowany wznios zaworowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silniki benzynowe montowane pod maską używanej Toyoty Corolli E15 posiadają rozrząd napędzany bezobsługowym łańcuchem i bardzo dobrze spisują się w praktyce. Awarie? To pojęcie jest im niemalże obce. Jeżeli już japoński motor zaczyna szwankować, problem na ogół dotyczy sondy lambda, czujnika położenia wału korbowego, ewentualnie alternatora. Poza tym kierowca powinien kontrolować w nich poziom oleju. Benzyniaki mogą zużywać nawet litr smarowidła na tysiąc kilometrów, a ewentualne ubytki są w stanie odbić się na sposobie pracy układu zmiennych faz rozrządu.

Używane: Toyota Corolla X E15 - jak diesel, to tylko 1.4 D-4D!

Kierowca poszukujący używanej Toyoty Corolli X z dieslem, powinien skupić się na większym ropniaku. Motor 1.4 D-4D oferuje przyzwoite 90 koni mechanicznych. Rozpędza sedana do pierwszej setki w niespełna 12 sekund, a do tego jeździ na kropelce i spala w mieście około 5 litrów oleju napędowego. Poza tym nie posiada np. koła dwumasowego, a w pierwszych latach produkcji nie był też wyposażany w filtr cząstek stałych. W skrócie diesel 1.4 D-4D jest trwałą konstrukcją, która przy odpowiedniej dbałości o jakość paliwa, może bezawaryjnie pokonać nawet 300 - 350 tysięcy kilometrów.

Zobacz również: Silnik 1.33 Dual VVT-i Toyota - awarie, problemy, opinie

Topowy diesel spod maski używanej Toyoty Corolli E15 ma pojemność 2-litrów. 126 koni mechanicznych i 309 Nm momentu obrotowego gwarantują przyspieszenie do 100 km/h w 10,1 sekundy. W tym samym czasie średnie spalanie utrzymuje się w granicy 5 litrów oleju napędowego. Cena dynamiki niestety jest dość wysoka. Po pierwsze diesel 2.0 D-4D ma już pełen nowoczesny osprzęt, który przy przebiegu na poziomie 200 - 250 tysięcy kilometrów z pewnością będzie wymagał wymiany. Po drugie wersje z początku produkcji miewają kosztowne problemy z uszczelkami pod głowicą. Naprawa wykonana poza ASO w przypadku ujawnienia nieszczelności kosztuje zazwyczaj 2 - 3 tysiące złotych.

Projektując zawieszenie Toyoty Corolli E15 inżynierowie z Japonii postawili na klasykę. Przednie koła resorują kolumny McPhersona, tylne belka skrętna. Układ jest niezwykle trwały. Spokojnie bez remontów wytrzymuje 150 - 160 tysięcy kilometrów. Jeżeli chodzi o nastawy, sedan stawia przede wszystkim na komfort. Dość cicho resoruje nierówności, ale kierowca może zapomnieć o szybszym pokonywaniu zakrętów. Auto zachowuje się stabilnie. Z drugiej strony karoseria mocno wychyla się na boki, a układ kierowniczy nie gwarantuje właściwego poziomu precyzji.

Używane: Toyota Corolla X E15 - awarie? Jakie awarie?

Używana Toyota Corolla X z początku produkcji ma już kilkanaście lat. To jednak jeszcze nie oznacza, że auto ma wysoki wskaźnik awaryjności. Charakterystyczne usterki? Ich liczba jest mocno ograniczona. Właściciele skarżą się przede wszystkim na wycieki z układu chłodzącego, korodującą osłonę termiczną wydechu i padające czujniki ABS. Przy przebiegu na poziomie 200 tysięcy kilometrów problemem mogą się stać też łożyska w manualnej skrzyni biegów. Corolla sedan jest niezwykle trwałym autem jak na dzisiejsze standardy. A do tego podczas jej serwisowania kierowca ma do wyboru tanie części zamienne.

Zobacz również: Z tymi silnikami mogą być problemy: Toyota 2.0 D-4D oraz 2.2 D-4D

Na rynku wtórnym nie brakuje używanych egzemplarzy Toyoty Corolli. Spora ilość pochodzi nawet z polskiej sieci dealerskiej. Za używanego sedana z Japonii trzeba dziś zapłacić co najmniej 14 tysięcy złotych. Za tą kwotę sprzedawane są głównie diesle z początku produkcji z przebiegiem sięgającym 300 tysięcy kilometrów. Najtańszy benzyniak stanowi wydatek na poziomie 17 - 18 tysięcy złotych, podczas gdy egzemplarz z końca produkcji potrafi kosztować nawet 40 tysięcy złotych. Używana Toyota Corolla X ma często przyzwoity standard. Każdy egzemplarz posiada radio czy klimatyzację, a zdarzają się wersje wyposażone nawet w nawigację satelitarną czy system bezkluczykowego dostępu do kabiny pasażerskiej.

Używana Toyota Corolla E15 nie będzie autem, które zacznie oddziaływać na emocje. Nie zagruntuje wybitnych osiągów czy sportowego prowadzenia. Świetnie sprawdza się jednak w innej roli - to naprawdę wierny towarzysz podróży. Psuje się niezwykle rzadko, spala rozsądne ilości paliwa i ma przestronną kabinę pasażerską. Wada? Corolla X jest stosunkowo droga. Wyższa cena zakupu oznacza jednak w tym samym czasie wyższą cenę odsprzedaży.

Używane: Toyota Corolla X E15 - dane techniczne producenta:

Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Spalanie miasto/średnio/trasa w l na 100 km
1.33 Dual VVT-i 101 KM 127 Nm 13,1 s. 180 km/h 7,2/5,7/4,7
1.4 VVT-i 97 KM 130 Nm 13,0 s. 170 km/h 8,4/6,7/5,7
1.6 Dual VVT-i 124 KM 157 Nm 10,4 s. 195 km/h 9,0/6,9/5,8
1.6 Valvematic 132 KM 160 Nm 10,0 s. 200 km/h 8,0/6,0/4,9
1.4 D-4D 90 KM 205 Nm 11,9 s. 175 km/h 4,9/4,1/3,6
2.0 D-4D 126 KM 309 Nm 10,1 s. 200 km/h 6,5/5,2/4,3

Używane: Toyota Corolla X E15 - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 14 zł
  • filtr powietrza - od 13 zł
  • filtr paliwa - od 25 zł
  • filtr kabinowy - od 11 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 436 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 463 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 87 zł
  • tarcza hamulcowa tył - od 60 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 43 zł
  • łącznik stabilizatora - od 27 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 37 zł
  • amortyzator - od 94 zł
  • sprzęgło komplet - od 473 zł
  • koło dwumasowe - od 1936 zł
  • zawór EGR - od 548 zł

Używane: Toyota Corolla X E15 (2006 - 2013) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Toyota
Używane: Toyota Corolla X E15 (2006 - 2013) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Toyota
Używane: Toyota Corolla X E15 (2006 - 2013) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Toyota
Używane: Toyota Corolla X E15 (2006 - 2013) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Toyota
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fałszywe prawo jazdy, cudze karty i ciężarówki w fatalnym stanie. Seria szokujących kontroli ITD na Dolnym Śląsku

Wyprzedził go radiowóz ITD. Zjechał na pobocze i… szybko wyjął cudzą kartę kierowcy. Fałszywe dokumenty, sądowe zakazy i ciężarówki z niesprawnymi hamulcami – inspektorzy z Wrocławia nie kryli zaskoczenia skalą nieprawidłowości. Sprawdzamy, co wykazały kontrole drogowe przeprowadzone w lipcu 2025 r.

Prawo jazdy 2025: kod 01 i mandat 500 zł. Ten błąd może Cię słono kosztować

Masz wpisany kod w prawie jazdy? Nawet jeśli widzisz dobrze i czujesz się pewnie za kierownicą, niewłaściwe użycie okularów lub soczewek może skutkować mandatem i to w wysokości 500 zł. Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne. Wyjaśniamy, co oznaczają kody ograniczeń, jak je interpretować i kiedy grozi kara.

Nowy obowiązek dla dzieci na rowerach i hulajnogach – kaski już wkrótce wymagane!

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapadła ważna decyzja dotycząca bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg. Uchwała zakłada obowiązek noszenia kasków ochronnych przez dzieci i młodzież do 16. roku życia podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniami transportu osobistego.

KGP: 112 965 interwencji, 419 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 965 interwencji. Byli wzywani do 419 wypadków drogowych.

REKLAMA

1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od 1 lipca 2025 jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin praktyczny z wynikiem negatywnym. Nie ma drugiej szansy, nie ma „do końca jazdy”. Sprawdź, które błędy kończą egzamin natychmiast, co się zmieniło i jak przygotować się, by nie oblać w 3 minuty. Zobacz pełną listę krytycznych pomyłek i zasady oceniania na nowych zasadach.

REKLAMA

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

REKLAMA