REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używana Toyota Auris (2007 – 2012) – usterki

Bartłomiej Jakubiec
Toyota Auris Fot. Moto.wieszjak.pl
Toyota Auris Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kompaktowe Toyoty od wielu lat uchodzą za auta pozbawione istotnych wad. Klienci docenili w nich przede wszystkim wysoki poziom niezawodności. Niestety do modelu Corolla przylgnęła łatka auta nudnego. W 2007 roku Toyota postanowiła zmienić nazewnictwo swoich przedstawicieli w segmencie C i od tej chwili wersje hatchback dostały przydomek „Auris”. Corollą została natomiast wersja sedan. Jak nowy-stary model został przyjęty przez rynek? Jakie usterki trapią Aurisa?

Używana Toyota Auris (2007 – 2012) – wygląd zewnętrzny i wnętrze

Toyota wprowadzając model Auris chciała zerwać z nudnym wizerunkiem poprzednika (Corolli). Zabieg ten udał się połowicznie. Mimo iż karoseria nowszego modelu jest zdecydowanie nowocześniejsza to wciąż daleko jej do francuskiej czy nawet niemieckiej konkurencji. Nadwozie jest stonowane i pozbawione ekstrawagancji. Dla niektórych to wada, dla innych zaleta. Wnętrze Aurisa również prezentuje się przeciętnie. Czarne plastiki, gdzieniegdzie ozdobione srebrnym plastikiem nie wyglądają zbyt oryginalnie. Materiały i spasowanie również nie są na wysokim poziomie.  Na szczęście wnętrze oferuje sporo przestrzeni dla kierowcy i pasażerów, a bagażnik mieści przyzwoite 350 litrów. Po powiększeniu przestrzeń wzrasta do ponad 1300 litrów. Ciekawie umieszczono lewarek ręcznej skrzyni biegów. Jest on umieszczony nieco wyżej niż w większości aut przez co jest bardzo poręczny. Obsługa urządzeń pokładowych, jak przystało na Toyotę, jest bardzo prosta.

REKLAMA

Zobacz też: Używana Toyota Corolla E12: praktyczna i wygodna

Używana Toyota Auris (2007 – 2012) – technika

REKLAMA

Konstrukcja zawieszenia Aurisa składa się z kolumn McPhersona z przodu oraz z belki skrętnej tylnej osi. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej trwałe i mniej kosztowne w ewentualnych naprawach niż układ wielowahaczowy. Mimo iż auto przez to nie prowadzi się tak precyzyjnie jak modele wykorzystujące układ wahaczy tylnej osi jak np. Focus to z punktu widzenia przyszłego nabywcy auta używanego jest to dobra wiadomość.

Gama silników prezentuje się bardzo przeciętnie i swą rozpiętością ustępuje europejskiej konkurencji. Montowane silniki benzynowe(moc, moment obrotowy, przyspieszenie 0-100 km/h, prędkość maksymalna):

  • 1.33 VVT-i (99-101 KM, 121 Nm – 13,1s, 175 km/h)
  • 1.4 VVT-i  (97 KM, 130 Nm – 13s, 170 km/h)
  • 1.6 VVT-i (124 KM, 154 Nm – 10,4s, 190 km/h)
  • 1.6 Valvematic (132 KM, 160 Nm – 10s, 195 km/h)
  • 1.8 Valvematic (147 KM, 180 Nm – 9,5, 200 km/h)
  • 1.8 HSD (136 KM - 11,4s, 180 km/h)

Podstawowe silniki benzynowe nie grzeszą osiągami. Zaledwie 13 sekund potrzebne na przyspieszenie do 100 km/h to kiepski wynik. Auris z silnikiem 1.33, bądź 1.4 nadaje się głównie do miasta. Odwdzięcza się za to umiarkowanym zużyciem paliwa – średnio 6,5 – 7 litrów na każde 100 kilometrów. Silniki 1.6 stanowią idealny kompromis między osiągami, a zużyciem paliwa (7 – 7,5 l / 100 km). Najmocniejszy motor benzynowe zużywa średnio ok. 8-8,5 litra benzyny w cyklu mieszanym, ale za to odwdzięcza się dobrymi osiągami. Na rynku dostępna jest także wersja hybrydowa oznaczona HSD. Zużywa niewiele paliwa - 5,5 litra w cyklu mieszanym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Używany Volkswagen Golf V: zdecydowanie nowy Golf

Silniki Diesla (moc, moment obrotowy, przyspieszenie 0-100 km/h, prędkość maksymalna):

  • 1.4 D-4D (90 KM, 190 Nm – 11,9s, 175 km/h)
  • 2.0 D-4D (125 KM, 300 Nm – 10,3s, 195 km/h)
  • 2.2 D-CAT (177 KM, 400 Nm – 8,1s, 210 km/h)

REKLAMA

Wersje wysokoprężne cieszą się duża popularnością na rynku. Najsłabsza wersja o mocy 90 koni mechanicznych nie dość, że najoszczędniejsza – średnio 5,5 litra ON / 100 km okazuje się najmniej problematyczna. Mocniejsze jednostki zużywają nieco więcej oleju napędowego (2.0 – 6,5 litra; 2.2 – 7,5 litra), ale odwdzięczają się bardzo dobrymi osiągami. Szczególnie dobrze wypada jednostka o pojemności 2,2 litra. Niestety ze względu na dużą akcyzę na auta z silnikami o pojemności ponad dwóch litrów Auris D-CAT stanowi margines oferty na rynku wtórnym.

Bez względu na wybór silnika w Aurisie napęd przenoszony był wyłącznie na przednią oś. Klient miał do wyboru (w zależności od jednostki napędowej) klika skrzyń biegów: 5 i 6-cio biegową skrzynię ręczną, skrzynię CVT o 7 wirtualnych przełożeniach oraz Mutlidrive – skrzynię z elektronicznie sterowanym sprzęgle, w której biegi zmieniało się łopatkami przy kierownicy.

Zobacz też: Toyota Avensis II

Używana Toyota Auris (2007 – 2012) – słabe strony

Choć Auris należy do najmniej awaryjnych aut na rynku, to nie jest już tak bezawaryjny jak poprzednie wcielenia japońskiego kompaktu (Corolla). Awaryjne są w szczególności silniki Diesla o pojemności 2,0 oraz 2,2 litra. Jednak dotyczy do głównie wersji produkowanych od 2008 roku, kiedy to zaczęto instalować filtry cząstek stałych oraz nieregenerowalne wtryskiwacze. Modele starsze są tańsze w eksploatacji. Najmniej usterek dotyka silnik 1.4 D-4D. Jest to jednostka znana ze starszej Corolli. Nie posiada dwumasowego koła zamachowego przez co okazuje się najtańsza w naprawach. Niekiedy dochodzi do usterki turbosprężarki (choć to typowa przypadłość jednostek turbodoładowanych). Koszt wymiany na nową waha się od 3 do 5 tysięcy złotych. Stosowane od 2008 roku wtryskiwacze piezoelektryczne są nienaprawialne, a koszt jednego to blisko 2 tysiące złotych. W większych silnikach występują podobne usterki co w 1.4 D-4D, a do tego awarie dwumasowego koła zamachowego (3,5 tysiąca złotych). Znane są przypadki wypalania uszczelek spod głowicy oraz zwiększonego zapotrzebowania na olej napędowy.

Silniki benzynowe cieszą się dobrą opinią. Jedynymi usterkami są szwankujące czujniki np. czujnik położenia wału korbowego oraz awarie sond lambda.

Użytkownicy narzekają na kiepską jakość lakieru, na którym szybko pojawiają się odpryski, i nienajlepiej zabezpieczone profile zamknięte, co skutkuje pojawieniem się pierwszych oznak korozji. Zawodzą czujniki ABS, centralny zamek oraz żarniki w lampach ksenonowych (problem znany także z Avensisa II). Auris był objęty akcją serwisową w ramach, której wymieniano kolumnę kierowniczą ,dlatego przed zakupem warto sprawdzić czy upatrzone przez nas auto miało wymieniony wadliwy element. Sporadycznie zdarzają się awarie manualnych skrzyń biegów spowodowane uszkodzeniem łożyska wałka oraz uszczelniaczy. Elementy układu hamulcowego nie należą do zbyt trwałych, a części oryginalne są dosyć drogie. Na szczęście na rynku jest bogaty wybór tanich zamienników. Przeciętnie prezentuje się jakość wykonania wnętrza. Materiały są twarde i nieprzyjemne, a spasowanie na średnim poziomie. Po kilku latach niektóre elementy zaczynają trzeszczeć, a plastik jest podrapany.

Zobacz też: Używany Ford Focus II - wciąż atrakcyjny mimo upływu lat

Ceny części zamiennych:

  • Amortyzatory przednie Kayaba (komplet) – 650 zł
  • Amortyzatory tylne Kayaba (komplet) – 450 zł
  • Tarcze hamulcowe przednie Bosch (komplet) – 450 zł
  • Tarcze hamulcowe tylne Bosch (komplet) – 250 zł
  • Klocki hamulcowe przednie TRW – 200 zł
  • Klocki hamulcowe tylne TRW – 150 zł

Używana Toyota Auris (2007 – 2012) – podsumowanie

Używana Toyota Auris jest ciekawą propozycją na rynku wtórnym. Kusi wysoką, choć nie tak jak u poprzednika, niezawodnością oraz bogatym wyposażeniem. Ze względu na możliwość wystąpienia kosztownych usterek w silnikach 2.0 D-4D oraz 2.2 D-CAT lepiej zainteresować się mniejszym Dieslem lub jednostkami benzynowymi. Te drugie są w oszczędne, a w mocniejszych wersjach zapewniają dobrą dynamikę.

Toyota Auris Fot. Moto.wieszjak.pl
Toyota Auris Fot. Moto.wieszjak.pl
Toyota Auris Fot. Moto.wieszjak.pl
Toyota Auris Fot. Moto.wieszjak.pl
Toyota Auris Fot. Moto.wieszjak.pl
Toyota Auris Fot. Moto.wieszjak.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA