REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Używana Toyota Avensis I: jakość ponad wszystko

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Toyota Avensis I to samochód przede wszystkim niezawodny.
Toyota Avensis I to samochód przede wszystkim niezawodny.

REKLAMA

REKLAMA

Toyota Carina to już legenda. Nikt się nie spodziewał, że następca – Avensis, podtrzyma dobrą passę poprzednika, a nawet wypadnie lepiej.

Toyota Avensis zadebiutowała w 1997 roku. Producent przewidział trzy typy nadwozia: liftback, sedan i kombi. Toyota Avensis nie była nowatorskim dziełem. Założeniem było stworzenie standardowego, stonowanego samochodu, a co najważniejsze niezawodnego. Toyota wyszła z założenia, że samochód musi jeździć, a nie wyglądać. Okazało się, że rynek bardzo szybko zaakceptował Toyotę Avensis, a jej bezawaryjność była wręcz imponująca.

REKLAMA

REKLAMA

Jakość wykonania oraz bardzo dobry komfort jazdy sprawiły, że Toyota Avensis znalazła wielu nabywców. Dużą zaletą jest pojemność bagażnika. Sedan ma bagażnik o pojemności 500 litrów. Nadwozie typu liftback oferuje nam o 10 litrów więcej. Największą przestrzeń bagażową ma kombi – jest to aż 530 litrów.

Ceny Avensis pierwszej generacji zaczynają się od 10 000 złotych. Najmłodsze modele wyceniane są na około 20 000 złotych. Jednak nie należy się spodziewać zbyt wielu ofert w porównaniu z innymi autami z tych roczników. Powód jest zazwyczaj jeden - auto się nie psuje i właściciel jeździ nim kilka lub kilkanaście lat bez zamiaru wymiany na inny.

Zobacz też: Opinie kierowców o Toyocie Avensis

Auta są na ogół dobrze wyposażone. W tej klasie panuje duża konkurencja, więc klimatyzacja oraz elektryka powinny być w standardzie. Nie należy spodziewać się kolorowych nawigacji i super zestawów multimedialnych. Wszystko to przestaje mieć znaczenie, gdy spojrzymy na rankingi niezawodności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2000 roku został przeprowadzony facelifting. Zmodyfikowana została paleta silników. Do silników 1.8 i 2.0 zostały wprowadzone zmienne fazy rozrządu. Spowodowało to podniesienie mocy tych jednostek i jeszcze bardziej uatrakcyjniło całą ofertę. Silnik Diesla również został zmodyfikowany. Wprowadzono jednostkę typu Common Rail D4D.

Silniki benzynowe

Pośród silników benzynowych występowała wersja Lean Burn w silnikach 1.6 101KM i 1.8 110KM. Zaletą tej wersji była możliwość spalania ubogich mieszanek. Specjalna kontrolka na zegarach informowała nas jakie są najlepsze obroty silnika w danej chwili.

Zobacz też: Toyota Avensis I: wymiana i napinanie pasków klinowych

REKLAMA

Jednostki benzynowe dobrze przyjmują instalację gazową. Na naszym rynku jest dużo aut z LPG. Warto przemyśleć zakup samochodu z taką instalacją. W przypadku takiego auta wymagana jest dłuższa jazda próbna. Należy przejechać na gazie kilka kilometrów. Najlepiej jakby silnik osiągnął nominalną temperaturę pracy. Zdarzają się przypadki, że po osiągnięciu wymaganej temperatury silnik pracuje nierówno lub gaśnie na wolnych obrotach. Zazwyczaj problem leży w regulacji instalacji. Silnik z bezpośrednim wtryskiem 2.0 150KM nie nadaje się pod instalację LPG. Przy wyborze silnika należy o tym pamiętać.

1.6 101KM – silniki z początku produkcji miały problem z uszczelkami pod głowicą, które ulegały wypaleniu. Wada konstrukcyjna została poprawiona po 2 latach. Spalanie na poziomie 8 litrów nie czyni z tej jednostki silnika bezkonkurencyjnego. Zdecydowanie polecamy „coś” mocniejszego.

1.6 110KM – silnik godny uwagi, jednak modele z początku produkcji również miały problemy z uszczelką pod głowicą. Po 2000 roku silnik ten został zmodyfikowany, efektem tego działania było usunięcie tych usterek. Rozrząd miał zmienne fazy i pracował na łańcuchu.

1.8 110KM – spalanie na podobnym poziomie, co w silniku 1.6. Jednak jednostka mniej awaryjna, dobra propozycja jeśli szukamy modelu przed liftingiem. Jednostka dosyć popularna.

2.0 128KM – jak na taką pojemność nie dysponuje zbyt dużą mocą. Jeśli weźmiemy pod uwagę spalanie – 9 litrów na „setkę” to nie jest to imponujący wynik. Auto jest dosyć dynamiczne. Przyspieszenie rzędu 9.3 sekundy może robić wrażenie. Mimo wszystko wersja po liftingu wypada znacznie lepiej przy nieco mniejszym spalaniu.

Zobacz też: Toyota Avensis I: wymiana oleju w skrzyni biegów

1.8 129KM – wersja po liftingu wyróżnia się spalaniem na poziomie 7.5 – 8 litrów na 100 kilometrów. Dzięki wprowadzeniu zmiennych faz rozrządu udało się podnieść moc na poziomie wcześniejszej jednostki 2.0 i zdecydowanie obniżyć spalanie. Bardzo dobra oferta.

2.0 150KM – najmocniejsza jednostka benzynowa w Avensis pierwszej generacji. Zachowała spalanie z wersji 128 KM, jednak dysponuje zdecydowanie większą mocą. Przyspieszenie rzędu 9.1 sekundy pozwala na dynamiczną jazdę. Jednostka spokojnie wystarcza do bezpiecznego podróżowania, nawet z kompletem pasażerów. Jeżeli spalanie jest na akceptowalnym poziomie, to zdecydowanie polecamy ten silnik. Bezpośredni wtrysk paliwa nie daje możliwości montażu instalacji gazowej.

Silniki Diesla

2.0 TD 90KM – podstawowy Diesel w ofercie i do momentu liftingu - jedyny. Można go łatwo rozpoznać po stosunkowo głośnej pracy. Gorszej jakości paliwo nie sprawiało mu większych problemów. Tani, prosty, niezawodny – tak można go scharakteryzować. Nie powala dynamiką, jednak oferuje nam bezawaryjną eksploatację.

Zobacz też: Volkswagen Golf V: zdecydowanie nowy Golf

2.0 D-4D 110KM – nowy typ silnika Common Rail. Spalanie około 6 litrów na „setkę”. Jakość tankowanego paliwa nie pozostaje bez znaczenia. Tankując na podejrzanych stacjach możemy szybko doprowadzić do awarii. Pierwsze modele z tym silnikiem miały problemy z kołem dwumasowym i turbosprężarkami. Jednak na reakcję Toyoty nie trzeba było długo czekać - modele z przełomu 2000/2001 były pozbawione tej wady. Wybierając ten silnik należy pamiętać, że wymagane są regularne przeglądy i wymiany filtrów. Pomimo, że Avensis I nie jest nowym samochodem, naprawa silnika może nas dużo kosztować.

Jaki silnik wybrać do Toyoty Avensis I ?

Wśród silników benzynowych zdecydowanie polecamy jednostki po liftingu i najlepiej nie z początku produkcji. Jeżeli trochę większe spalanie nie robi nam różnicy to warto wybrać silnik 2.0. W przypadku Diesla jest jeszcze łatwiej. Tutaj mamy tylko dwie jednostki. Wybieramy pomiędzy prostą konstrukcją a nowoczesnością. Mimo wszystko skłaniamy się ku wersji o mocy 110KM.

Usterki Toyoty Avensis

Ten punkt można pominąć. Od wielu lat Avensis I jest w czołówce rankingów TUV. Brak akcji serwisowych tylko utwierdza nas w przekonaniu, że konstruktorzy Toyoty stworzyli ten samochód z myślą o ludziach, a nie o zarabianiu na serwisie. W tej klasie i roczniku Avensis pozostaje bezkonkurencyjna.

Na co zwrócić uwagę w przypadku Toyoty Avensis I ?

Zobacz też: Ford Fiesta MK6: funkcjonalność to podstawa

Silnik

Decydując się na zakup silnika 1.6 z początku produkcji należy liczyć się z tym, że jednostki te miały problem z wypalającymi się uszczelkami pod głowicą. Po wprowadzeniu silników ze zmiennymi fazami rozrządów występowały problemy z nadmiernym zużyciem oleju silnikowego. Na te modele również należy zwrócić uwagę i ewentualnie szukać nowszych. Pierwsze silniki D-4D również miały pewne problemy. Tutaj awaria jest trochę droższa, uszkodzone koło dwumasowe i turbosprężarka nie należą do najtańszych. Przed zakupem dokładnie sprawdzamy stan tych elementów.

W przypadku turbosprężarki wystarczy mieć pewne porównanie z innymi sprawnymi modelami. Jeżeli auto ma wyczuwalny brak mocy i po gwałtownym wciśnięciu pedału gazu nie reaguje lub ma opóźnioną reakcję to znak, że turbina jest mocno wyeksploatowana. Czarny dym z tyłu pojazdu upewni nas w tym przekonaniu.

Koło dwumasowe diagnozujemy na luzie przy uruchomionym silniku. Na wciśniętym sprzęgle nie powinno być jakichkolwiek dźwięków. Jeżeli po puszczeniu pedału sprzęgła będzie słychać nierówny stukot to znak, że koło dwumasowe kwalifikuje się do wymiany.

Nadwozie

Pierwsze egzemplarze są narażone na działanie korozji. Najczęściej pojawiają się na płycie podłogowej i krawędziach drzwi. Młodsze modele nie mają już takich problemów. We wnętrzu auta zwracamy uwagę na fotele. Mają one dużą skłonność do wygniatania się. Taki fotel staje się niewygodny i szybko zmobilizuje nas do wizyty u tapicera.

Zobacz też: Fiat Punto I: włoska kropka

Układ wydechowy

Układ wydechowy jest podatny na korozję. Jeżeli nie był wymieniony, musimy liczyć się z wydatkami w bliższej lub dalszej przyszłości.

Zawieszenie

Kontrolujemy mocowania przedniego stabilizatora, gdyż zdarzają się przypadki urwania tych elementów. Zdarzają się usterki tylnego stabilizatora, ponieważ nie należą one do trwałych. Tylna belka również wymaga większej uwagi.

Skrzynia biegów

Trudności podczas przełączania biegów oznaczają zużycie synchronizatorów – konieczna jazda próbna. W pierwszych modelach występował nadmierny hałas przy pracy na 3 biegu. Nie oznaczał on żadnej usterki, a tym bardziej nie przyczyniał się do jej powstania. Jedyny minus to pewien dyskomfort podczas jazdy na 3 biegu.

Instalacja elektryczna

Zobacz też: Mitsubishi Space Star: niezawodny minivan

Problemy z włącznikiem zapłonu, sterowaniem szyb

Ceny części do Toyoty Avensis I

Lampa przednia – 120 złotych

Sprzęgło – 400 złotych

Filtr oleju – od 20 złotych

Klocki hamulcowe – od 120 złotych

Zobacz też: Peugeot 406: elegant z klasą

Toyota Avensis I - podsumowanie

Toyota Avensis jest zdecydowanym liderem wśród aut używanych do 15 000 złotych. Świadczy o tym m. in uboga oferta na rynku wtórnym. Auta te zazwyczaj mają jednego właściciela przez wiele lat. Decydując się na zakup Avensis I polecamy szukać modeli po liftingu, z ostatnich lat produkcji. Były one pozbawione wielu usterek i zazwyczaj bardzo dobrze wyposażone.

Atrakcyjne egzemplarze nie muszą zbyt długo czekać na nowego właściciela. Należy wystrzegać się mocno wyeksploatowanych Diesli z zachodu, najczęściej mają przebiegi rzędu 300 000 kilometrów. Bez długiej i dokładnej jazdy próbnej nie uzyskamy informacji o autentycznym stanie technicznym.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? [Porady eksperta]

Zakup samochodu to poważna decyzja finansowa, wymagająca dokładnej analizy dostępnych opcji. Polacy chętnie wybierają auta z drugiej ręki – w bazie CARFAX, liczącej 23 mln używanych samochodów w Polsce, pojazdy pozostające własnością pierwszego właściciela stanowią 16 proc. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Kładki dla zwierząt – zielona moda czy tykająca bomba nad głowami kierowców?

Kładki dla zwierząt to ważny krok w kierunku ekologii i już obowiązkowy element infrastruktury. Ale, gdy nikt się nimi odpowiednio nie zajmie, mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Dlaczego? Jak to zmienić?

Ceny benzyny 95 spadną poniżej 6 zł za litr [Prognozy]

Gwałtowna obniżka cen ropy najprawdopodobniej przełoży się w przyszłym tygodniu na spadek cen benzyny 95 poniżej 6 zł za litr i diesla z ceną w okolicach 6 zł.

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

REKLAMA

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

REKLAMA