REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzinne kombi za jak najmniejsze pieniądze

Max Trela
Ford Mondeo fot. Newspress
Ford Mondeo fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Duże rodzinne kombi można mieć już za 5 – 6 tysięcy złotych. Samochód będzie miał wtedy przebieg rzędu 200 – 300 tysięcy kilometrów i nawet 18 lat. To dużo, ale wciąż można trafić całkiem ciekawe auto, pod jednym jednak warunkiem: Pamiętajmy, że rynek kombi pełen jest bardzo zjeżdżonych aut służbowych.

Kupujemy kombi...

REKLAMA

Rodzinne auto musi mieć 5 miejsc i przestrzeń na bagaż, bardzo pokaźną przestrzeń, bo takie auto z założenia ma zaspakajać potrzeby wszystkich, których zabieramy na pokład. Gdy zapadnie decyzja, że taki właśnie samochód kupujemy, zaczynamy przeglądać ogłoszenia i... nagle okazuje się, że niby jest w czym wybierać, ale za naprawdę dobre zadbane auta trzeba wcale nie mało zapłacić.

To niestety specyfika tego segmentu. Auta kombi klasy średniej i średniej wyższej niestety często wjeżdżają na polskie drogi jako służbówki, później jeszcze dwa razy zmieniają właściciela „po znajomości” i w końcu trafiają na portale z ogłoszeniami. Efekt? Duża liczba z nich jest wręcz skrajnie zużyta, albo (co chyba jeszcze gorsze) są starannie odpicowane za jak najmniejsze pieniądze i mimo niezłego wyglądu nie przechodzą badania technicznego.

Dlatego kupując kombi warto uzbroić się w cierpliwość i... szukać, sprawdzać, znów szukać i tak do skutku.

Co można znaleźć?

Jeśli chodzi o „segment” najtańszy powinniśmy skupić się przede wszystkim na 4 markach: Ford, Renault, Fiat i Peugeot.

W pierwszym przypadku chodzi o Mondeo II generacji, w drugim o Lagunę Grand Tour I. W ofercie Fiata znajdziemy Mareę Weekend, a Peugeot z segmencie dużych tanich kombi oferuje 406 break.

Zobacz też: Opinie kierowców o Fordzie Mondeo

Ford Mondeo mk I i II

REKLAMA

To absolutnie najtańsze z aut klasy średniej, które można kupić już za 3,5 tysiąca złotych. Dobre egzemplarze z realnym przebiegiem, to jednak wydatek rzędu 6-8 tysięcy. Do wyboru są cztery silniki benzynowe 1,6 – 1,8 – 2.0 i 2,5 litra oraz diesel 1,8 (występujący w różnych wariantach mocy w zależności od rocznika).

Główne zalety? Przede wszystkim olbrzymia przestrzeń zarówno w kabinie pasażerskiej jak i ta na bagaże. Ponad 520 litrów wolnego miejsca za tylną kanapą i ponad 1000 litów po rozłożeniu siedzeń (składane oparcia są seryjne) robiło z mondeo w swoim czasie największe auto w klasie.

Na plus trzeba wpisać fordowi również wszystkie silniki benzynowe z 4 cylindrami. Moce nie są rewelacyjne, ale rozsądny moment obrotowy powoduje, że nawet podstawowe 1,6 pozwala na sprawne poruszanie się poza miastem. Pamiętajmy, ze w raz pojemnością auto jeździ coraz sprawniej, ale pochlania też większe ilości paliwa. Przy 1,6 będzie się ono wahać w średniej 8-10 litów, silnik 2,0 może palić już 10 – 13 litrów na 100 km.

Topowa jednostka 2,5 V6 jest wyborem tylko dla bogatych. Silnik jest bardzo trwały i mocny, a do tego cichy i elastyczny. Fordowska v-ka potrafi jednak spalić w mieście nawet 18 litrów paliwa!

REKLAMA

Diesel 1,8 przekonuje do siebie spalaniem na poziomie 8 litrów na 100 kilometrów i... to niestety tyle. Głównie dlatego, że przy przebiegach powyżej 200 tysięcy zdarzają się w fordowskich dieslach notoryczne awarie osprzętu. Uszczelka pod głowica rzadko wytrzymuje 300 tysięcy kilometrów co jak na diesla nie jest rewelacją.

Główne wady? Ford nigdy nie miał dobrej blacharki... Rdzewiejące progi, nadkola, doły drzwi to niestety norma i trzeba się z tym liczyć. Do tego słabej jakości plastiki i elektryka żyjąca własnym życiem (zacinające się zamki, elektryczne szyby czy szyberdach).

ZALETY:
- duże wnętrze
- potężny bagażnik
- trwałe silniki benzynowe 4-cylindrowe
- niska cena zakupu
- tani serwis i części

WADY:
- starzejąca się stylistyka
- nie najlepsze wykonanie
- problemy z rdzą
- szwankująca elektryka
- problematyczne diesle
- duży apetyt na paliwo (szczególnie silnik V6)

Renault Laguna Grand Tour I

Laguna Grand Tour pierwszej generacji znalazła w Polsce niewielu nabywców jako auto nowe salonowe, a większość aut dostępnych obecnie na rynku wtórnym to samochody z prywatnego (i nie tylko) importu. To o tyle zaleta, że wśród proponowanych przez nas aut stosunkowo najłatwiej znaleźć lagunę z prawdziwym rozsądnym przebiegiem, poza tym większość aut ma całkiem przyzwoite wyposażenie.

Za auto z benzynowym silnikiem trzeba zapłacić od 5 do około 9 tysięcy złotych, niestety diesle są droższe i to znacznie. Silnik starej generacji DTI będzie kosztował dopłatę ok 3 tysięcy, ale paradoksalnie tańsze będą pierwsze produkowane przez renault diesle DCI.

Główne zalety? Duże wnętrze, może mieć nawet 7 miejsc, a wykończenie zasługuje rzeczywiście na miano klasy średniej. Materiały są dobrej jakości i wytrzymują długoletnie nawet intensywne używanie. Do tego dodajmy kompletne wyposażenie. ABS, 2 poduszki powietrzne i prosty komputer pokładowy to właściwie standard (nie występowały tylko w najtańszej wersji). Oczywistą zaleta renault jest komfort. Laguna ma doskonale wyciszone wnętrze i miękkie zawieszenie.

Zobacz też: Używane Audi A6 C5: wygodna limuzyna

Wady? Renault z połowy i końca lat 90-tych niestety miały problemy z elektroniką. Wszelakie sterowniki, bardzo często bez wyraźnego powodu, potrafią sygnalizować błędy i wadliwe działanie. Problemów nie sprawia mechanika silnika, choć 4-cylindrowe silniki z 8 zaworami lubią olej i potrafią go zużywać. Jednostki 16v są natomiast prawie bezobsługowe, tak jak topowy 3-litrowiec V6. Ten ostatni spala jednak dużo... bardzo dużo – przeciętnie ponad 14 litrów na 100 km.

Zupełnie odrębna historia to silniki diesla. Jednostki DTI były trwałe i oszczędne, przy regularnych serwisach osiągają rekordowe przebiegi. Co innego jednostki dci, które cierpią na typowe choroby wieku dziecięcego. Błędy w elektronice wtrysku i turbo potrafią w skrajnym przypadku doprowadzić jednak do poważnych uszkodzeń silnika.

ZALETY:
- dobry stosunek cena/jakość
- wysoki komfort
- dobre silniki 16v
- tanie części i obsługa

WADY:
- paliwożerne silniki starszego typu
- kłopotliwe silniki dci
- nietrwałe elementy zawieszenia
- awaryjna elektronika

Fiat Marea Weekend

Marea Weekend jest najmłodszym autem z naszej wytypowanej czwórki. Przy odrobinie szczęścia w cenie do 12 tysięcy złotych można dostać auto z roku 2001, a nawet z samej końcówki produkcji.  To oznacza, ze jako jedyny samochód w tym zestawieniu Marea będzie miała przebieg nieco poniżej 200 tysięcy kilometrów.

Zalety? Fiat bardzo długo nie mógł przekonać klientów do tego auta, dlatego po pierwszej dość ubogiej serii na rynek trafiły egzemplarze dużo bardziej dopracowane i przede wszystkim dobrze wyposażone. Podstawowa siła Marei to bardzo zmyślne wnętrze z wieloma „patentami” które czynią z fiata auto wręcz ciężarowe (opuszczany próg załadunkowy). Drugi mocny punkt największego w owym momencie fiata to silniki. Nawet benzynowce są dość oszczędne, a diesle z serii multijet mimo drobnych problemów z aparaturą wtryskową uzyskują swobodnie przebiegi ponad 350 tysięcy kilometrów.

Najbardziej oczywista zaleta fiata to jednak... serwis! Marea jest autem klasy średniej, które można utrzymać za za takie same pieniądze jak małe auto kompaktowe.

Wady? Ogromna utrata wartości i nie najlepsze osiągi aut z silnikami o najmniejszych pojemnościach. Nie zachwycają też materiały użyte do wykończenia wnętrza, ale są one zaskakująco długowieczne.

ZALETY:
- auto najmłodsze z najtańszych
- oszczędne silniki
- duża przestrzeń ładunkowa i ciekawe rozwiązania wnętrza
- bogate wyposażenie standardowe
- szeroka gama silników i wyposażenia

WADY:
- wielka utrata wartości
- plastikowe wnętrze
- kłopoty z odsprzedażą

Peugeot 406 Break mk I

Peugeot 406 bardzo popularny w Polsce wersji sedan jako kombi nie był już tak dobrze znany i lubiany (również dlatego, że jego cena była wyższa). Dlatego też stosunkowo trudno odnaleźć dobrze zachowany egzemplarz 406 kombi z pierwszej serii produkcji. Jeśli już się uda trafimy najczęściej na jedną z 3 wersji: benzynowe 1.8 8v, również benzynowe 1.8 ale już z głowicą 16v lub staromodne 1,9 TD. Wszystkie auta będą miały przebieg w granicach 200 – 230 tysięcy i będą kosztować około 8 tysięcy złotych.

Zalety? Wbrew obiegowej opinii dotyczącej awaryjności aut francuskich jest to jeden z najmniej psujących się samochodów w swojej klasie. Tyczy się to zarówno karoserii (która o dziwo nie rdzewieje) jak i silnika czy zawieszenia. To ostatnie wytrzymuje „w oryginale” na polskich drogach około 150 tysięcy, elementy nieoryginalne starczają na około 100 tysięcy.

Niestety nie ma róży bez kolców, a zatem wady: Główna wada to brak wyrazistości. Peugeot nie jest ani rekordowo pojemny, ani specjalnie oszczędny czy tani w utrzymaniu. Najczęściej spotykane silniki nie gwarantują też dobrych osiągów. Słowem – przeciętniak – w najlepszym i najgorszym znaczeniu tego słowa jednocześnie.

ZALETY:
- mała awaryjność
- zaskakująco dobra trwałość
- rozsądne wyposażenie standardowe
- tanie części zamienne i serwis
- stosunkowo oszczędne silniki (1,8 - 90 KM i 1,9TD )

WADY:
- stosunkowo mała liczba aut do odkupienia
- przeciętna wielkość wnętrza
- dość głośne silniki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

    Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    REKLAMA

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

    Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

    REKLAMA

    Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

    Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

    Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

    Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

    REKLAMA