REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używana Toyota Yaris I i II: miejskie auto

Robert Kuśpiel

REKLAMA

REKLAMA

Toyota Yaris to samochód stworzony do jazdy w mieście. Dzięki małym rozmiarom łatwo go zaparkować, a oszczędne silniki pozwalają spać spokojnie w dobie nieustannych podwyżek cen paliw. Przedstawiamy opis Toyoty Yaris I i II generacji.

Toyota Yaris jest jednym z najpopularniejszych aut w Polsce i w całej Europie. Model ten został zaprezentowany w 1998 roku. Od tamtego momentu Yaris doczekał się II (2006) jak i III generacji, którą producent przedstawił w tym roku. Najprawdopodobniej odniesie taki sam sukces jak poprzednie modele. Jak przystało na auto miejskie ma być małe i zwinne. Przekłada się to również na pojemność bagażnika. W modelach I generacji najmniejszy bagażnik ma pojemność tylko 205 litrów. Auta po liftingu „startują” od 272 litrów.

REKLAMA

Zobacz też: Opinie kierowców o Toyocie Yaris

REKLAMA

W naszym kraju auto jest znane jako samochód służący do nauki jazdy, egzaminujący na prawo jazdy i firmowy. Jak przystało na japoński samochód, charakteryzuje się małym spadkiem wartości. Model z pierwszych lat produkcji można kupić za około 11 000 złotych jednak najlepiej szukać trochę droższych egzemplarzy. Za samochód z ostatniego roku produkcji (2005) należy zapłacić około 20 000 złotych.

Wersja po liftingu jest znacznie droższa. Za auto z początku produkcji (2006) należy zapłacić około 23 000 – 26 000 złotych. Oczywiście są i tańsze modele jednak stanowczo odradzamy ich zakup, ponieważ na ogół są to auta powypadkowe, poflotowe lub po szkole nauki jazdy. Chcąc kupić 2 – 3 letni egzemplarz należy być gotowym na wydatek rzędu 30 000 – 32 000 złotych.

Toyoty Yaris są zwykle dobrze wyposażone. Klimatyzacja nie jest rzadko spotykana. Elektryczne szyby i lusterka również można uznać za pewien standard. Jedynym z minusów może być brak pełnej regulacji fotela kierowcy. Wysokie osoby mogą mieć problem z prawidłową pozycją za kierownicą. Kolejna wada to fotele, które niestety rozczarowują. Problem ten dotyczy większości aut tej klasy. Oparcia są zbyt wąskie, a siedziska zbyt krótkie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pod względem silników jak na japończyka przystało są to jednostki dobrze zestrojone. Chociaż to auto ma służyć do spokojnego przemieszczania się pomiędzy skrzyżowaniami to Toyota przygotowała również ofertę dla bardziej wymagających kierowców.

Silniki benzynowe

REKLAMA

1.0 68/69 KM – w obydwu generacjach silniki te praktycznie się nie różnią. Motor ten był oferowany jako podstawowa jednostka benzynowa. Rzadko się zdarza, że podstawowe silniki są polecane, jednak tak właśnie jest w przypadku Yarisa. Zdecydowanie polecamy, jeśli nie wykonujemy dużych przebiegów. Silnik ten dzielnie sobie radzi w przejeździe od skrzyżowania do skrzyżowania. Średnie spalanie oscyluje w okolicy 5 litrów benzyny na 100 kilometrów.

1.3 86/101 KM – wersja po liftingu jest o 15 KM mocniejsza. Spalanie około 6 litrów (6.5 w wersji 101KM) ciekawa alternatywa dla Diesla. Auto z taką mocą daje miłe odczucia podczas jazdy. Jeśli zależy nam na trochę większej dynamice warto wybrać ten silnik.

Zobacz też: Toyota chce sprzedać 200 000 sztuk nowego Yarisa w ciągu roku

1.5 103/106 KM – w wersji przed liftingiem (106KM) najmocniejszy silnik. Dysponuje bardzo dobrym przyspieszeniem jak na auto tej klasy – 9 sekund do „setki”. Spalanie na poziomie 7 – 8 litrów

1.8 133 KM – silnik występuje w wersji po liftingu. Bardzo mocna jednostka. Potrafi zaskoczyć nie jedną osobę. Z tym silnikiem auto jest dynamiczne i szybkie. Model dla miłośnika Yarisa. Spalanie około 7 – 9 litrów.

Silniki Diesla

1.4 75 KM – jedyny Diesel w modelach przed liftowych. Jeśli chcemy auto z silnikiem wysokoprężnym to tylko i wyłącznie ten silnik. Spalanie na poziomie 5 litrów. Warto przemyśleć zakup jeśli wykonujemy duże miesięczne przebiegi.

1.4 90 KM – silnik z wersji po liftingu. Również jedyna jednostka wysokoprężna. Spalanie około 5 – 5,5 litra. Auto z tym silnikiem jest godne polecenia.

Usterki

Miejska Toyota nie ma większych problemów z awaryjnością. W przypadku silników wysokoprężnych sprawdzamy dokładnie stan turbiny. Jeżeli samochód pozostawia za sobą chmurę czarnego dymu to znak, że było mocno eksploatowane. Turbiny w Toyocie są jednak bardzo wytrzymałe.

Jaką wersję wybrać?

Jeśli chodzi o Diesla wybór jest wiadomy. W przypadku silników benzynowych, jako auto, którym będziemy dojeżdżać do pracy można zdecydowanie wskazać silnik 1.0.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Sprawdzamy historie serwisową. Auta sprowadzane mają najczęściej przebiegi rzędu 200 000 kilometrów. Na silnik Toyoty nie jest to dużo, jednak zaniżony przebieg podnosi wartość auta. Tradycyjnie warto się przyjrzeć w jakim stanie jest zawieszenie. Pamiętajmy, że części zamienne nie należą do najtańszych.

Ceny części

Lampa Yaris I – 300zł

Filtr oleju – od 15 złotych

Piasta tył Yaris II – 500 złotych

Piasta tył Yaris I – 200 złotych

Podsumowanie

Toyota Yaris jest dobrym wyborem jeśli chodzi o auta miejskie. Pomimo wysokiej ceny zakupu warto poważnie zastanowić się nad tym samochodem.

Toyota Yaris pierwszej generacji zastąpiła model Starlet. Fot. Toyota
Toyota Yaris II występuje zarówno w wersji trzy jak i pięciodrzwiowej. Fot. Newspress
Toyota Yaris II różni się od poprzednika kilkoma elementami nadwozia. Fot. Moto.wieszjak.pl
Toyota Yaris II deska rozdzielcza. Fot. Moto.wieszjak.pl
Toyota Yaris II ma bagaznik o pojemności 272 litrów. Aby zwiększyć możliwości przewozowe auta możemy złożyć tylną kanapę. Fot. Moto.wieszjak.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA