Używana Toyota Yaris I i II: miejskie auto
REKLAMA
REKLAMA
Toyota Yaris jest jednym z najpopularniejszych aut w Polsce i w całej Europie. Model ten został zaprezentowany w 1998 roku. Od tamtego momentu Yaris doczekał się II (2006) jak i III generacji, którą producent przedstawił w tym roku. Najprawdopodobniej odniesie taki sam sukces jak poprzednie modele. Jak przystało na auto miejskie ma być małe i zwinne. Przekłada się to również na pojemność bagażnika. W modelach I generacji najmniejszy bagażnik ma pojemność tylko 205 litrów. Auta po liftingu „startują” od 272 litrów.
REKLAMA
Zobacz też: Opinie kierowców o Toyocie Yaris
REKLAMA
W naszym kraju auto jest znane jako samochód służący do nauki jazdy, egzaminujący na prawo jazdy i firmowy. Jak przystało na japoński samochód, charakteryzuje się małym spadkiem wartości. Model z pierwszych lat produkcji można kupić za około 11 000 złotych jednak najlepiej szukać trochę droższych egzemplarzy. Za samochód z ostatniego roku produkcji (2005) należy zapłacić około 20 000 złotych.
Wersja po liftingu jest znacznie droższa. Za auto z początku produkcji (2006) należy zapłacić około 23 000 – 26 000 złotych. Oczywiście są i tańsze modele jednak stanowczo odradzamy ich zakup, ponieważ na ogół są to auta powypadkowe, poflotowe lub po szkole nauki jazdy. Chcąc kupić 2 – 3 letni egzemplarz należy być gotowym na wydatek rzędu 30 000 – 32 000 złotych.
Toyoty Yaris są zwykle dobrze wyposażone. Klimatyzacja nie jest rzadko spotykana. Elektryczne szyby i lusterka również można uznać za pewien standard. Jedynym z minusów może być brak pełnej regulacji fotela kierowcy. Wysokie osoby mogą mieć problem z prawidłową pozycją za kierownicą. Kolejna wada to fotele, które niestety rozczarowują. Problem ten dotyczy większości aut tej klasy. Oparcia są zbyt wąskie, a siedziska zbyt krótkie.
Pod względem silników jak na japończyka przystało są to jednostki dobrze zestrojone. Chociaż to auto ma służyć do spokojnego przemieszczania się pomiędzy skrzyżowaniami to Toyota przygotowała również ofertę dla bardziej wymagających kierowców.
Silniki benzynowe
REKLAMA
1.0 68/69 KM – w obydwu generacjach silniki te praktycznie się nie różnią. Motor ten był oferowany jako podstawowa jednostka benzynowa. Rzadko się zdarza, że podstawowe silniki są polecane, jednak tak właśnie jest w przypadku Yarisa. Zdecydowanie polecamy, jeśli nie wykonujemy dużych przebiegów. Silnik ten dzielnie sobie radzi w przejeździe od skrzyżowania do skrzyżowania. Średnie spalanie oscyluje w okolicy 5 litrów benzyny na 100 kilometrów.
1.3 86/101 KM – wersja po liftingu jest o 15 KM mocniejsza. Spalanie około 6 litrów (6.5 w wersji 101KM) ciekawa alternatywa dla Diesla. Auto z taką mocą daje miłe odczucia podczas jazdy. Jeśli zależy nam na trochę większej dynamice warto wybrać ten silnik.
Zobacz też: Toyota chce sprzedać 200 000 sztuk nowego Yarisa w ciągu roku
1.5 103/106 KM – w wersji przed liftingiem (106KM) najmocniejszy silnik. Dysponuje bardzo dobrym przyspieszeniem jak na auto tej klasy – 9 sekund do „setki”. Spalanie na poziomie 7 – 8 litrów
1.8 133 KM – silnik występuje w wersji po liftingu. Bardzo mocna jednostka. Potrafi zaskoczyć nie jedną osobę. Z tym silnikiem auto jest dynamiczne i szybkie. Model dla miłośnika Yarisa. Spalanie około 7 – 9 litrów.
Silniki Diesla
1.4 75 KM – jedyny Diesel w modelach przed liftowych. Jeśli chcemy auto z silnikiem wysokoprężnym to tylko i wyłącznie ten silnik. Spalanie na poziomie 5 litrów. Warto przemyśleć zakup jeśli wykonujemy duże miesięczne przebiegi.
1.4 90 KM – silnik z wersji po liftingu. Również jedyna jednostka wysokoprężna. Spalanie około 5 – 5,5 litra. Auto z tym silnikiem jest godne polecenia.
Usterki
Miejska Toyota nie ma większych problemów z awaryjnością. W przypadku silników wysokoprężnych sprawdzamy dokładnie stan turbiny. Jeżeli samochód pozostawia za sobą chmurę czarnego dymu to znak, że było mocno eksploatowane. Turbiny w Toyocie są jednak bardzo wytrzymałe.
Jaką wersję wybrać?
Jeśli chodzi o Diesla wybór jest wiadomy. W przypadku silników benzynowych, jako auto, którym będziemy dojeżdżać do pracy można zdecydowanie wskazać silnik 1.0.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie
Sprawdzamy historie serwisową. Auta sprowadzane mają najczęściej przebiegi rzędu 200 000 kilometrów. Na silnik Toyoty nie jest to dużo, jednak zaniżony przebieg podnosi wartość auta. Tradycyjnie warto się przyjrzeć w jakim stanie jest zawieszenie. Pamiętajmy, że części zamienne nie należą do najtańszych.
Ceny części
Lampa Yaris I – 300zł
Filtr oleju – od 15 złotych
Piasta tył Yaris II – 500 złotych
Piasta tył Yaris I – 200 złotych
Podsumowanie
Toyota Yaris jest dobrym wyborem jeśli chodzi o auta miejskie. Pomimo wysokiej ceny zakupu warto poważnie zastanowić się nad tym samochodem.
REKLAMA
REKLAMA