REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Top: Mało znane innowacje Toyoty? Lista jest długa!

Top: Mało znane innowacje Toyoty? Lista jest długa!
Top: Mało znane innowacje Toyoty? Lista jest długa!
Materiały prasowe Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Japończycy mają duży wkład w technologię motoryzacyjną, jednak nie zawsze głośno o nim opowiadają. Dziś przedstawimy przykład ośmiu innowacji, które jako pierwsza na rynek wprowadziła Toyota.

Japończycy przykładają ogromną wagę do technologii. Właśnie dlatego każdego roku wydają na badania i rozwój aż 9 miliardów dolarów. Tak potężne nakłady finansowe skutkują opracowaniem serii innowacyjnych rozwiązań. Nie wszystkie - identycznie jak np. napęd hybrydowy promowany przez Toyotę od przeszło 20 lat - przedzierają się do szerokiej świadomości. W jakich dziedzinach dalekowschodnia marka mimo wszystko była pionierem? Opowiada o tym poniższa lista.

REKLAMA

Fotochromatyczne lusterko już od roku 1982!

Toyota Mark II serii X60 zaprezentowana na początku lat osiemdziesiątych stała się jednym z ważniejszych innowatorów. Już w roku 1982 model otrzymał m.in. fotochromatyczne lusterko wsteczne. Specjalna warstwa elektrolityczna, którą pokryte zostało zwierciadło, sprawia że powierzchnia samodzielnie przyciemnia się podczas jazdy nocą i zapobiega oślepianiu kierowcy przez pojazdy jadące z tyłu. Wynalazek był o tyle ciekawy, że choć Mark II był sedanem klasy średniej, fotochromatyczne lusterko wsteczne trafiło do segmentu F - aut luksusowych dopiero w roku 1989 za sprawą premiery Lexusa LS. W modelach takich jak Mercedes klasy S czy BMW serii 7 nie było wcześniej oferowane!

Pionowe lampy to domena Volvo? Błąd!

Innowacje Toyoty - pionowe światła tylne

Innowacje Toyoty - pionowe światła tylne

Materiały prasowe Toyota

Pionowe lampy? Powody ich stosowania mogą być dwa. Pierwszy są aspekty związane ze stylistyką. Potrafią naprawdę dobrze wyglądać! Drugim jest kwestia bezpieczeństwa. Wysoko umieszczone światła są lepiej widoczne dla innych użytkowników dróg, a przez to wcześniej informują np. o tym, że pojazd hamuje. I choć reflektory tego typu kojarzą się przede wszystkim z Volvo 850 z roku 1993 czy Pontiacem Trans Sport z roku 1989, rozwiązanie debiutowało jako część Toyoty Corolli Staion Wagon 4WD (generacja AE95) już w roku 1988. Ciekawa jest historia sprzedaży pojazdu ze stałym napędem obydwu osi. W Stanach Zjednoczonych był nazywany Corollą All-Trac, w Anglii Corollą 4WD Estate, a Francji Corollą Escape.

Intercooler chłodzony... cieczą

Innowacje Toyoty - intercooler chłodzony cieczą

Innowacje Toyoty - intercooler chłodzony cieczą

Materiały prasowe Toyota

Japończycy na rynku motoryzacyjnym są znani przede wszystkim z silników wolnossących. I żeby się o tym przekonać wystarczy przypomnieć sobie nie tylko wyśmienite konstrukcje typu VVT-i znane z lat dziewięćdziesiątych, ale nawet obecnie stosowane układy hybrydowe. Skąd zatem intercooler chłodzony cieczą? Ten stał się standardem w Toyocie Soarer serii Z10 z roku 1983 - oferowanej tylko na rynku japońskim. Intercooler chłodzi powietrze dostarczane do układu doładowania. W ten sposób zwiększa efektywność pracy silnika. Wcześniej rozwiązanie stosowane było głównie w potężnych silnikach diesla stosowanych w ciężarówkach, ewentualnie konstrukcjach rajdowych biorących udział w serii WRC.

Zobacz również: Intercooler – co to jest? Jaką pełni funkcję?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

GPS dysponujący syntezatorem mowy

Dziś komunikaty głosowe w nawigacji satelitarnej są standardem. Nie zawsze jednak tak było. Nie zawsze - a konkretnie do roku 1992, gdy Toyota zaprezentowała pierwszy na świecie system elektronicznej mapy, który przekazywał kierowcy informacje dotyczące trasy za pomocą syntezatora mowy. Opcja ta była dostępna w Toyocie Celsior, która poza Japonią była nazywana Lexusem LS 400 pierwszej generacji.

Światła mijania typu LED - Toyota to pionier

Innowacje Toyoty - światła mijania LED

Innowacje Toyoty - światła mijania LED

Materiały prasowe Toyota

Systemy wspomagające są ważne, układy trakcyjne też odgrywają potężną rolę podczas jazdy. Tak naprawdę jednym z ważniejszych systemów bezpieczeństwa są jednak reflektory. A system oparty o LED-owe światła mijania jako pierwszy na świecie zaprezentował Lexus. Co stanowi o jego wartości? Ogromna jasność i kontrast obrazu roztaczanego przed kierowcą. W ten sposób widzi on nie tylko lepiej, ale i więcej, przez co wcześniej może identyfikować ewentualne zagrożenia występujące podczas jazdy w nocy. Reflektory wyposażone w światła mijania oparte o diody LED zadebiutowały w roku 2006 i stały się elementem wyposażenia standardowego dwóch modeli - Lexusa LS 600h oraz Lexusa LS 600h L.

Zobacz również: Typy reflektorów samochodowych: halogeny, ksenony, LED-y, matrycowe i lasery

Innowacyjne poduszki powietrzne. Tak, to też Toyota!

Innowacje Toyoty - kurtyna okienna

Innowacje Toyoty - kurtyna okienna

Materiały prasowe Toyota

XXI wiek to przede wszystkim dwa kierunki rozwojowe - pierwszym jest ekologia, drugim bezpieczeństwo. Pod koniec pierwszej dekady Japończycy zaprezentowali dwa dość unikalne rozwiązania. Pierwsze stało się standardem w modelu iQ w roku 2008. Mowa o kurtynowej poduszce powietrznej, która została umieszczona za tylnymi fotelami. Jakie było zastosowanie pierwszej na świecie kurtyny okiennej? Miała odbierać część siły uderzenia i chronić podczas wypadku pasażerów np. przed odłamkami szkła pochodzącego z szyby zamontowanej w klapie bagażnika. W roku 2009 do produkcji trafił inny typ airbagu - centralna poduszka powietrzna chroniąca pasażerów przewożonych z tyłu pojazdu.

Zobacz również: Działanie i rodzaje poduszek powietrznych

Dach z tworzywa sztucznego

Innowacje Toyoty - hardtop z tworzywa sztucznego

Innowacje Toyoty - hardtop z tworzywa sztucznego

Materiały prasowe Toyota

Samochody terenowe miały przede wszystkim dawać frajdę podczas jazdy poza utwardzonymi szlakami. Dość szybko stały się jednak na tyle kultowe, że lista ich zastosowań stała się dużo szersza. Terenówki weszły na listę pojazdów lifestylowych. A to sprawiło, że wzrosła popularność wersji typu hardtop. Japończycy widząc trend postanowili stworzyć lekką konstrukcję zdejmowanego dachu, która jednocześnie okaże się trwała. I pomocne przy tym stało się tworzywo sztuczne wzmocnione włóknami. Gotowy element został opracowany w roku 1957 i stał się częścią Toyoty Land Cruiser FJ25. Hardtop najczęściej jest jednak spotykany w modelach Land Cruiser FJ40 czy FJ70 z lat osiemdziesiątych.

Ostrzeżenia głosowe po raz pierwszy w Toyocie

Innowacje Toyoty - system głosowego ostrzegania kierowcy

Innowacje Toyoty - system głosowego ostrzegania kierowcy

Materiały prasowe Toyota

Komunikaty głosowe kojarzą się przede wszystkim z nawigacją satelitarną i współczesnymi systemami multimedialnymi. To jednak nie do końca prawda. A udowadnia to Toyota Mark II serii X60 zaprezentowana w roku 1980. Auto klasy średniej za pomocą syntezatora mowy informowało kierowcę o wystąpieniu awarii i konieczności sprawdzenia działania poszczególnych układów w aucie czy ryzyku wystąpienia gołoledzi w sytuacji, w której temperatura otoczenia spadała w okolice zera. Komunikaty głosowe dotyczącej jednak przede wszystkim usterek trzy lata później pojawiły się w Audi i Austinie. W pierwszym przypadku głosu komputerowi w pojeździe użyczyła Patrizia Lipp - niemiecka spikerka, a drugim Nicolette Mackenzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA