REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane: Fiat Panda III (od 2011) - opinie i typowe usterki

Używane: Fiat Panda III (od 2011) - opinie i typowe usterki
Używane: Fiat Panda III (od 2011) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Fiat

REKLAMA

REKLAMA

Ma włoski urok, może być napędzana silnikiem o zaledwie dwóch cylindrach, a do tego oferuje niezwykle rozsądną cenę. Tylko czy używany Fiat Panda III jest godny uwagi?

Trzecia generacja włoskiego hitu sprzedaży została zaprezentowana w roku 2011 podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Czy postęp w stosunku do poprzednika był duży? Z pewnością nie. Auto tak naprawdę technologicznie bazowało na Pandzie II oraz płycie Fiat Mini Platform znanej z Fiata 500, Fiata 500L, Forda Ka i Lancii Ypsilon. I choć podstawy były praktycznie takie same, inżynierowie dopracowali niektóre szczegóły z aspektami designu nadwozia i wnętrza na czele. Panda III niestety nie miała najlepszych informacji dla Polaków. W tej generacji montaż pojazdu przeniesiono z Tychów do Pomigliano d'Arco we Włoszech.

REKLAMA

Używane: Fiat Panda III - hatchback nabrał kształtów

REKLAMA

Karoseria hatchbacka urosła i stała się bardziej obła - zupełnie tak jakby auto przytyło! Poza tym Panda zachowała jedną wartość - nadal w ruchu miejskim wygląda niezwykle sympatycznie. Co z wnętrzem? Plastiki są bardzo twarde. To jednak segment A, więc niczego innego kierowca nie ma prawa oczekiwać. To samo dotyczy ilości miejsca czy bagażnika o pojemności od 225 do 260 litrów. Konsola została zaprojektowana w oparciu o dość dyskusyjnie wyglądające kwadraty. Mimo wszystko jest dobrze przemyślana i naprawdę ergonomiczna. Właściciela drażnić mogą jeszcze trzy rzeczy - czerwone podświetlenie monochromatycznego ekranu, ograniczona widoczność do tyłu i słabo pracujący nawiew.

Paleta silnikowa używanego Fiata Pandy III składa się z czterech motorów. I choć modele TwinAir czy MultiJet były nowoczesne i całkiem dynamiczne, prawdziwym hitem stała się jednostka 1.2 Fire. Benzyniak ma 4 cylindry i 8-zaworową głowicę, a do tego pamięta jeszcze czasy świetności takich modeli jak Uno. W skrócie mówiąc jest rynkowym dinozaurem! To nie przeszkadza mu jednak w rozwijaniu 69 koni mechanicznych i 102 Nm momentu obrotowego. Tak skonfigurowana Panda III osiąga pierwszą setkę w 14,2 sekundy. Prędkość maksymalna sięga 164 km/h.

Zobacz również: Silnik 1.0 i 0.9 TwinAir - awarie, problemy, opinie

Benzyniaki z serii Fire nigdy nie były przesadnie oszczędne. Choć producent w oficjalnej specyfikacji podawał spalanie w mieście wynoszące 6,7 litra, w realnych warunkach lepiej przygotować się na 8 - 9 litrów. Na szczęście wysokie zapotrzebowanie na paliwo jeszcze nie stanowi tragicznej informacji, bo 8-zaworowa konstrukcja idealnie nadaje się do zasilania LPG. Trwałość? W Pandzie II silnik miał problemy z pękającą obudową alternatora. Tutaj stały się one sporadyczne. Motor nadal jest też wyposażany w bezawaryjny rozrząd. Więc jeżeli pasek zerwie się… wystarczy założyć nowy i można bez remontu wyjechać z warsztatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Używane: Fiat Panda III - przestarzały silnik 1.2 Fire dominuje

REKLAMA

W silniku 1.2 Fire zdarzają się awarie przepustnicy i termostatu. Drugi z elementów blokuje się w dużym obiegu i nie dogrzewa silnika. W sporej partii pojazdów był wymieniany na mocy akcji naprawczej. Paletę benzyniaków uzupełniają jeszcze dwa motory: 1.0 TwinAir i 0.9 TwinAir. Obydwa mają 2 cylindry i specyficzne brzmienie. Pierwszy z pojemności 964 cm3 generuje 65 koni mechanicznych i nie oferuje praktycznie żadnych osiągów. Drugi za sprawą doładowania zmusza 875 cm3 do generowania 85 koni mechanicznych. W ten sposób używany Fiat Panda III przyspiesza do 100 km/h już w 11,2 sekundy.

W systemie TwinAir zdarzają się przede wszystkim awarie modułów sterujących systemem MultiAir. Trwałość rozwiązania można wydłużyć. Najpierw trzeba jednak porzucić zalecenia serwisowe producenta. Kierowca powinien zrezygnować z przeglądów olejowych rozciągniętych do 30 tysięcy kilometrów. Interwał musi być ustalony maksymalnie na 15 tysięcy kilometrów. Silnik 0.9 TwinAir ma jeszcze jeden problem. Spalanie podawane przez producenta nie ma wiele wspólnego z prawdą. Wynik ze specyfikacji na poziomie 5 litrów w mieście należy powiększyć o dobre dwa litry.

Zobacz również: Jak eksploatować silniki 1,3 Multijet?

Uzupełnieniem gamy używanego Fiata Pandy III jest diesel 1.3 MultiJet. Ropniak jest sporadycznie spotykany na rynku wtórnym, mimo wszystko stanowi ciekawą propozycję. Jest doładowany i ma 75 koni mechanicznych. W efekcie przyspiesza do pierwszej setki w 11 sekund. Co ze spalaniem? W mieście przy wykorzystaniu zasad eco-drivingu Panda MultiJet potrafi „wypić” mniej niż 5 litrów oleju napędowego. Małolitrażowy diesel jest sprawdzoną konstrukcją. Najczęściej wyciąga się w nim łańcuch rozrządu. Poza tym kierowca powinien dbać o jakość paliwa. Zanieczyszczenia mogą zapchać wtryskiwacze common rail.

Używane: Fiat Panda III - zawieszenie i… napęd AWD

Używany Fiat Panda III ma przednie zawieszenie oparte o kolumny McPhersona. Tył pracuje dzięki belce skrętnej. Resorowanie stawia na komfort - miękko tłumi nierówności i sprawdza się na każdym typie nawierzchni. Napęd w większości modeli jest realizowany przez przednie koła. W sprzedaży funkcjonowały modele AWD. Te zostały oparte o system Torque On Demand, w ramach którego dołączaniem napędu tylnych kół zajmowało się sprzęgło międzyosiowe. Zawieszenie i układ przeniesienia napędu są trwałe. W modelach z początku produkcji niższą trwałość mogą mieć tylko amortyzatory montowane przy tylnych kołach.

Używany Fiat Panda II był autem tanim w naprawach i prostym technologicznie. Trzecia odsłona zachowała obydwie te wartości i uzupełniła je… zdecydowanie wyższym wskaźnikiem bezawaryjności. Dużo rzadziej niż u poprzednika zdarzają mu się np. awarie elektrycznego wspomagania układu kierowniczego. Mimo wszystko auto ma kilka typowych usterek. Wśród nich warto wspomnieć o szybko padającym podświetleniu konsoli centralnej - szczególnie w okolicy pokręteł nawiewów czy lakierze podatnym na powstawanie odprysków.

Zobacz również: Używane: Fiat Panda II (2003 - 2012) - mały hatchback z typowo włoskim urokiem

Używany Fiat Panda III z roku 2011 zostanie wyceniony dziś na 15 tysięcy złotych. Ceny najtańszych egzemplarzy bardzo szybko jednak galopują w kierunku 17 - 19 tysięcy złotych. Standardowe wyposażenie hatchbacka z Włoch to 4 poduszki powietrzne, wspomaganie układu kierowniczego, ABS, pakiet elektryczny i komputer pokładowy. Większość egzemplarzy ma jednak też klimatyzację i nietrudno znaleźć auto z naprawdę rozsądnym przebiegiem.

Używane: Fiat Panda III - podsumowanie:

Fiat Panda III nigdy nie osiągnął tak dużego sukcesu sprzedażowego jak poprzednik. To jednak jeszcze nie pomniejsza jego wartości. Bo choć auto technologicznie stanowi jedynie rozwinięcie koncepcji znanej z dwójki, z punktu widzenia kierowcy może być naprawdę wdzięcznym, niskobudżetowym hatchbackiem. Nie psuje się zbyt często. ma trwałe silniki, a do tego w wersji 1.2 8v może za grosze poruszać się na gazie. A czego więcej potrzeba w segmencie A...

Używane: Fiat Panda III - dane techniczne producenta:

Silnik Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Spalanie miasto/średnio/trasa w l na 100 km
1.0 TwinAir R2 65 KM 88 Nm 15,7 s. 159 km/h 5,0/4,2/3,8
0.9 TwinAir R2 85 KM 145 Nm 11,2 s. 177 km/h 5,0/4,2/3,8
1.2 Fire R4 69 KM 102 Nm 14,2 s. 164 km/h 6,7/5,2/4,3
1.3 MultiJet R4 75 KM 190 Nm 11,0 s. 182 km/h 4,3/3,6/3,4

Używane: Fiat Panda III - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 10 zł
  • filtr powietrza - od 17 zł
  • filtr paliwa - od 70 zł
  • filtr kabinowy - od 14 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 167 zł
  • zestaw paska rozrządu - od 143 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 149 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 51 zł
  • szczęka hamulcowa tył - od 80 zł
  • bęben hamulcowy tył - od 75 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 71 zł
  • łącznik stabilizatora - od 27 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 43 zł
  • amortyzator - od 130 zł
  • sprzęgło komplet - od 352 zł
  • zawór EGR - od 426 zł

Używane: Fiat Panda III (od 2011) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Fiat
Używane: Fiat Panda III (od 2011) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Fiat
Używane: Fiat Panda III (od 2011) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Fiat
Używane: Fiat Panda III (od 2011) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Fiat
Używane: Fiat Panda III (od 2011) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Fiat
Używane: Fiat Panda III (od 2011) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Fiat
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA