REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane: Fiat Panda II (2003 - 2012) - mały hatchback z typowo włoskim urokiem

Używane: Fiat Panda II - mały hatchback z typowo włoskim urokiem
Używane: Fiat Panda II - mały hatchback z typowo włoskim urokiem
Materiały prasowe Fiat

REKLAMA

REKLAMA

Używany Fiat Panda II zawojował świat. Tani hatchback segmentu A przekroczył pułap produkcji na poziomie 2 milionów sztuk i był chętnie wybierany przez Europejczyków. Skąd taka popularność? O tej zadecydowały zalety auta, a w szczególności praktyczna cena i naprawdę prosta mechanika. Tak, 8-zaworowe silniki okazywały się głośne. Z drugiej strony można je było naprawiać za grosze.

Początek nowego millenium oznaczał dość twarde zderzenie z rzeczywistością dla Seicento. Model po prostu stawał się archaiczny. I temu ciężko się dziwić. W końcu Sześćsetka bazowała na Cinquecento, które technologicznie pamiętało jeszcze lata osiemdziesiąte. Sprzedaż włoskiego hatchbacka drastycznie malała. Fiat musiał zatem podjąć kroki. Jeden z najważniejszych został wykonany w roku 2003. To wtedy zaprezentowany został nowy model segmentu A o nazwie Panda.

REKLAMA

Panda była świetnie znana fanom włoskiej motoryzacji. W końcu kwadratowy hatchback był legendą lat osiemdziesiątych. Nowe wydanie otrzymało wystarczającą ilość elementów, które mogły zadecydować o sukcesie. Auto ma kwadratową, ale bardzo sympatyczną karoserię, kolorową kabinę pasażerską i konsolę centralną nawiązującą do minivanów. Spora zaletą jest przyzwoita ilość przestrzeni i przeszło 200-litrowy bagażnik. Kluczem do sukcesu okazała się również cena opiewająca na niespełna 30 tysięcy złotych oraz miejsce produkcji. Tyska fabryka gwarantowała autu właściwą jakość wykonania.

Używane: Fiat Panda II - włoski hit z Tychów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fiat Panda II był hitem sprzedaży. Model był montowany przez 9 lat. W tym czasie polską montownię opuściło 2,2 miliona egzemplarzy. Auta były konfigurowane w kilku wersjach wyposażenia oraz parowane z paletą składającą się z sześciu odmian silnikowych. Ofertę Pandy otwierał 8-zaworowy benzyniak 1.1 Fire. Niestety moc 54 koni mechanicznych nie była wystarczająca nawet w segmencie A. Jednostka jest niezwykle hałaśliwa, a do tego rozpędza hatchbacka do setki w 15 sekund. Oczko wyżej plasowały się modele napędzane 8-zaworowym benzyniakiem o pojemności 1.2 litra. Motor dysponował mocą 60 lub 69 koni mechanicznych i zdecydowanie poprawiał dynamikę jazdy.

Panda II doczekała się nawet wersji sportowej! Model 100HP posiadał pod maską silnik benzynowy o pojemności 1.4 litra. 16-zaworowa jednostka generuje 100 koni mechanicznych i rozpędza hatchbacka do 100 km/h w czasie poniżej 10 sekund. Motory benzynowe montowane przez Fiata miały jedną zaletę - spokojnie można je było przerobić na zasilanie gazem. I opcja ta wcale nie jest irracjonalna. Proste jednostki miały bowiem naprawdę duży apetyt. Silnik o pojemności 1.2 litra potrafił spalić w mieście ponad 8 litrów bezołowiowej.

Jak benzyniaki sprawują się po latach? Podstawowa usterka używanego Fiata Pandy II dotyczy alternatora. Prądnica jest ulokowana w takim miejscu, że zimny strumień wody zalewa ją za każdym razem, gdy kierowca wjedzie w głębszą kałużę. W efekcie z czasem odmawia posłuszeństwa. Nowa kosztuje około 800 złotych, podczas gdy regeneracja to wydatek na poziomie 300 - 400 złotych. Poza tym właściciele mówią o drobnych wyciekach oleju pojawiających się przy większych przebiegach czy problemach z pompą paliwa lub przepustnicą.

Używane: Fiat Panda II - oferta to też jeden diesel!

Używany Fiat Panda II to też jednostka wysokoprężna. Pod maskę hatchbacka trafiał świetnie znany fanom włoskiej motoryzacji motor 1,3 MultiJet. Dostępne są dwa warianty mocy. Słabszy oferuje 70, a mocniejszy 75 koni mechanicznych. Diesel jest naprawdę oszczędny. W mieście potrafi spalić około 5 litrów oleju napędowego. W zamian po przejechaniu 100 tysięcy kilometrów może się stać źródłem problemów. Najpierw zazwyczaj wyciąga się łańcuch rozrządu. Potem zdarzają się niesprawności sprzęgła, turbosprężarki lub wentylatora chłodnicy.

Dewizą miejskiego hatchbacka z Włoch była prostota. I ta dotyczyła również zawieszenia. Przednią oś resorowały klasyczne kolumny McPhersona. Z tyłu pracowała belka skrętna. Nastawy w Pandzie szły przede wszystkim w stronę komfortu. To w połączeniu z dość wysokim nadwoziem raczej nie tworzy wrażenia stabilności w zakręcie. Fiat lubi wychylać karoserię podczas pokonywania łuków, na szczęście z drugiej strony nie jest autem sportowym. Najsłabszym punktem włoskiego resorowania są łączniki stabilizatora i tuleje wahaczy. Szybko zużywają się też amortyzatory. Szczęście właścicieli polega na tym, że ceny części zamiennych są dosłownie symboliczne. Dla przykładu amortyzator można kupić już za 60 złotych!

Używane: Fiat Panda II - usterki usuniesz za… grosze!

Problemy z alternatorem i niską trwałością elementów zawieszenia niestety nie są jedynymi zmartwieniami właścicieli używanego Fiata Pandy II. Kierowcy skarżą się także na niską trwałość sprzęgła oraz wentylatora nawiewu. Stosunkowo szybko zużywają się też łożyska kół oraz pojawiają się problemy z elektrycznym wspomaganiem układu kierowniczego. Znanym w Pandzie problemem jest szybko postępująca korozja układu wydechowego oraz kłopot z przygasającymi światłami mijania. Ostatnia z usterek na szczęście zazwyczaj nie ma poważnego podłoża. Na ogół niesprawność wynika z niewłaściwie wykonanego złącza zastosowanego przez Fiata w procesie produkcji.

Zalety eksploatacyjne używanego Fiata Pandy II? Tak, być może lista charakterystycznych usterek nie jest krótka. Mimo wszystko zadbane egzemplarze naprawdę mogą być w miarę bezproblemowo eksploatowane latami. Co więcej, ceny większości napraw są niewielkie. A wszystko za sprawą prostej technologicznie konstrukcji oraz szerokiej oferty części zamiennych dostępnych w więcej niż rozsądnych cenach.

Ile kosztuje używany Fiat Panda II? Dziś ceny egzemplarzy z początku produkcji są naprawdę śmieszne. Auto można kupić już za 3 tysiące złotych. Przy takiej kwocie kierowca może mieć jednak poważne wątpliwości dotyczące jego stanu. Za Pandę w dobrej kondycji trzeba zapłacić mniej więcej 5 - 6 tysięcy złotych. Modele najdroższe - pochodzące z końca produkcji, mające niski przebieg, napędzane silnikiem diesla i posiadające np. czteronapęd - są wyceniane przez obecnych właścicieli nawet na ponad 20 tysięcy złotych. Usportowione modele 100HP kosztują od 12 do 19 tysięcy złotych.

Używane: Fiat Panda II - podsumowanie

Włosi bez wątpienia mają jeden wielki talent. Jak nikt potrafią budować niewielkie samochody do miasta. Swoją świetną formę potwierdzili po raz kolejny w roku 2003 podczas prezentacji nowej Pandy. Hatchback wygląda sympatycznie i jest miejsko zwinny. Na rynku wtórnym ma jeszcze dwa asy w rękawie. Używany Fiat Panda II kosztuje naprawdę niewiele, a do tego mimo iż nie jest stuprocentowo bezproblemowy, jego naprawy kosztują dosłownie grosze.

Używane: Fiat Panda II - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 10 zł
  • filtr powietrza - od 15 zł
  • filtr paliwa - od 14 zł
  • filtr kabinowy - od 14 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 273 zł
  • zestaw paska rozrządu - od 150 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 161 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 48 zł
  • bęben hamulcowy tył - od 57 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 44 zł
  • łącznik stabilizatora - od 27 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 26 zł
  • amortyzator - od 63 zł
  • sprzęgło komplet - od 373 zł
  • zawór EGR - od 283 zł

Używane: Fiat Panda II - dane techniczne:

Moc

Przyspieszenie

0 - 100 km/h

Prędkość maksymalna

Spalanie miasto/ średnie/trasa

w l/100 km

1.1 8v 54 KM 15,0 s. 150 km/h 7,5/6,0/5,1
1.2 8v 60 KM 14,0 s. 155 km/h 7,9/6,3/5,3
1.2 8v 69 KM 13,4 s. 162 km/h 8,1/6,5/5,6
1.4 16v 100 KM 9,5 s. 185 km/h 8,7/6,5/5,3
1.3 MultiJet 70 KM 13,0 s. 160 km/h 5,3/4,3/3,7
1.3 MultiJet 75 KM 12,4 s. 165 km/h 5,2/4,2/3,6

Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Fiat Panda II
Materiały prasowe Fiat
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA