REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeszcze lepiej - Nowe Porsche Cayenne

Michał Karczewski
Porsche Cayenne
Porsche Cayenne

REKLAMA

REKLAMA

Porsche wprowadziło na rynek nowe wcielenie swojego przełomowego SUV-a. Auto zyskało nowy wygląd, który upodobnił je do najsłynniejszych pojazdów tej marki. Ponadto jest teraz dostępne również w wersji hybrydowej.

Model Cayenne był dużą rewolucją wśród modeli Porsche. Producent kojarzony dotąd z klasycznie sportowymi autami zdecydował się spróbować swoich sił w segmencie SUV-ów. I to nie byle jakich, bo tych z najwyższej półki. Szybko okazało się, że auto spotkało się ze znakomitym przyjęciem i osiągnęło duży sukces. Producent nie zrezygnował w przypadku tego modelu ze swoich sportowych korzeni, a jedynie opakował je w duże i wysokie nadwozie o niemałych możliwościach terenowych. Część osób zarzucała jednak poprzedniemu Cayenne, że jest zbyt mało podobny do pozostałych modeli koncernu.

REKLAMA

Zobacz też: Nowa Astra GTC z Gliwic

Po kilku latach przyszła zatem pora na zmianę modelu. Nowy Cayenne zyskał na wyglądzie. Linie stały się bardziej miękkie, a tematy nadwozia mocno nawiązują do Carrery. Mimo, że bryła samochodu pozostała zachowana, zmieniło się wiele. Auto zyskało nowy przód i tył. Inny jest też kształt blach, a pod maską znalazły się nowe silniki. Warto dodać, że samochód zmniejszył nieco swoją długość w stosunku do poprzednika. Wynosi ona teraz 4 846mm. Między innymi dlatego Cayenne znacznie schudło i posiada teraz lepszy stosunek mocy do masy. Przy okazji nowej generacji modelu wprowadzono ośmiobiegową skrzynię Tiptronic, dzięki której udało się zmniejszyć spalanie nawet o litr na sto kilometrów. Posiada ona również tryb „offroad”, który dostosowany został do wymogów jazdy w terenie.

Zobacz też: Mazda MX-5 w wersji Superlight

Zmiany nie ominęły także wnętrza. W oczy rzuca się nowa deska rozdzielcza, bardziej przypominająca tę zastosowaną w Panamerze. Uwagę zwraca odmieniony kształt charakterystycznych uchwytów w konsoli środkowej, siedmiocalowy wyświetlacz oraz wysoko umieszczony lewarek skrzyni biegów i mniejsza niż dotychczas kierownica. Również zestaw wskaźników składa się teraz z pięciu okrągłych zegarów z centralnym obrotomierzem. Klienci zyskali tez możliwość większej inwencji w dobieraniu wystroju wnętrza. Zastosowano także zmienione fotele i regulowana tylna kanapę. Cayenne zaopatrzone jest seryjnie w zestaw nagłośnieniowy Bose. Jednak w ofercie za dopłatą znalazł się również High-End’owy zestaw Burmester. Całość składa się z 16 głośników i subwoofera, a łączna moc zestawu sięga tysiąca watów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Mazda MX-5 w wersji Superlight

Obecna oferta silnikowa przewiduje pięć jednostek napędowych. Ich moce zaczynają się od 240 koni w przypadku wersji z dieslem, do 500 koni generowanych przez silnik benzynowy pracujący pod maską Cayenne turbo. Przy okazji wejścia na rynek nowego modelu producent zdecydował się na wprowadzenie wersji hybrydowej. Takie auto posiada trzylitrowy silnik V6 o mocy 333 koni mechanicznych oraz 47 konny silnik elektryczny. Podobno spalanie tej wersji może być nawet o 23 % mniejsze w stosunku do innych motorów zastosowanych w Cayenne, a emisja dwutlenku węgla w wersji hybrydowej oraz tej zaopatrzonej w silnik diesla wynosi poniżej 200g/km. Wersja hybrydowa posiada również ciekawą funkcję określana przez producenta jako „żeglowanie”. Dzięki niej po zdjęciu nogi z gazu silnik spalinowy zostaje całkowicie wyłączony, zaś silnik elektryczny zachowuje się wtedy jak prądnica. Ponowne naciśnięcie pedału powoduje ponowne uruchomienie tradycyjnego silnika. Porsche Cayenne ma teraz szansę zjednać sobie tych klientów, którym imponowała wizja auta łączącego w sobie cechy samochodu sportowego i pojazdu o sporych zdolnościach terenowych, a brakowało im dotąd wyglądu charakterystycznego dla aut tej marki. Nowy Cayenne ma go teraz pod dostatkiem.

Porsche Cayenne
Porsche Cayenne
Porsche Cayenne
Porsche Cayenne
Porsche Cayenne
Porsche Cayenne
Porsche Cayenne
Porsche Cayenne
Porsche Cayenne
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA