REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Volkswagen up! 1.0/75 KM

Tomasz Korniejew
Test Volkswagen up! 1.0/75 KM
Test Volkswagen up! 1.0/75 KM
Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen niedawno zmodernizował swój najmniejszy model up! Choć zmiany nie są rewolucyjne, mają wpływ na wygodę użytkowania samochodu. W naszym teście Volkswagen up! z silnikiem o mocy 75 KM.

Najmniejszy Volkswagen wzbudza kontrowersje od momentu rynkowego debiutu. Wszystko za sprawą prostej bryły nadwozia o regularnym kształcie. Niemniej, przyglądając się autu nie można odmówić mu interesującego stylu. Za stosunkowo nowoczesny wygląd pojazdu odpowiadają m.in. charakterystyczna dla tego modelu szklana pokrywa bagażnika, a także ciekawie zaprojektowane tylne lampy.

REKLAMA

Test Volkswagen up! 1.0/75 KM

Test Volkswagen up! 1.0/75 KM

Tomasz Korniejew

REKLAMA

Konsekwencję projektantów widać także w przedziale pasażerskim. Deska rozdzielcza jest estetyczna i przejrzysta, zaprojektowana w minimalistycznym stylu. Z konsoli centralnej zniknęło gniazdo do montowania przenośnej nawigacji. W nowym up! można zamówić stację dokującą z uchwytem (koszt 510 zł) na osobisty smartfone, który pełni rolę wyświetlacza. Komunikacja z samochodem odbywa się poprzez darmową aplikację VW, dostępną na wiodące systemy operacyjne.

W dolnej partii kokpitu zastosowano twardy plastik. Jednak jego faktura, a dokładność montażu i spasowania poszczególnych elementów sprawiają, że pasażerowie nie mają poczucia, że siedzą w tanio wykończonym aucie. A przecież w górnych partiach boczków drzwi zastosowano polakierowaną blachę.

Co cieszy - przy okazji modernizacji, producent zdecydował, że umieścić na drzwiach kierowcy przycisk elektrycznego otwierania szyby w drzwiach pasażera (w modelu sprzed liftingu brakowało tej funkcji). Niestety wciąż w tylnych drzwiach szyby da się jedynie uchylić (manualnie).

Mimo niewielkich rozmiarów zewnętrznych Volkswagen up! jest samochodem stosunkowo przestronnym. Z przodu nikt nie powinien narzekać na ciasnotę, ale dorośli pasażerowie tylnej kanapy mogą narzekać na ograniczoną przestrzeń na nogi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szkoda, że nie da się do up! zamówić podłokietnika dla kierowcy. Przydałby się podczas dłuższych podróży.

Bagażnik w up! ma pojemność 251 l, co pozwala na spakowanie pary nawet na dłuższy wyjazd.

Test Volkswagen up! 1.0/75 KM

Test Volkswagen up! 1.0/75 KM

Tomasz Korniejew

Zobacz też: Test Volkswagen Polo Cross 1.2 TSI 110 KM DSG

Test Volkswagen up! 1.0/75 KM – napęd/układ jezdny

Do redakcyjnej recenzji trafił pięciodrzwiowy egzemplarz Volkswagena up! napędzany przez trzycylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1l.

Nabywcy Volkswagena mają ponadto do wyboru odmiany 60 i 90 konną. W każdym przypadku silnik ma 3 cylindry i pojemność jednego litra.

Według danych producenta moc 75 KM jest osiągana przy 6200 obr./min, a maksymalny moment obrotowy 95 Nm w zakresie od 3000 do 4300 obr./min.

Charakterystyczny warkot trzycylindrowej jednostki prowokuje do mocniejszego wciskania gazu. Tym bardziej, że silnik chętnie „wkręca się” na obroty, a jeszcze w okolicach 2 tys obr./min. wykazuje sporą ospałość. Według danych producenta 75 konny up! rozpędza się od 0 do 100 km/h w czasie 13,2 s i może pojechać z maksymalną prędkością 171 km/h.

Test Volkswagen up! 1.0/75 KM

Test Volkswagen up! 1.0/75 KM

Tomasz Korniejew

Zobacz też: Test Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 4Motion 150 KM DSG 7


REKLAMA

Trzeba przyznać, że 75 konna jednostka dobrze sprawdza się w warunkach miejskich, choć jak wspomnieliśmy, auto zaczyna żwawo przyspieszać dopiero, gdy wskazówka obrotomierza minie wartość oznaczającą 2500 obr./min. Dlatego sprawne nabieranie prędkości wymaga również odpowiedniego manewrowania lewarkiem pięciobiegowej przekładni.

Eksploatując up! w warunkach miejskich nie można nie docenić zwrotności pojazdu, a także świetnie zestrojonego zawieszenia, które sprawnie pochłania wszelkie nierówności nawierzchni utrzymując jednocześnie pożądaną sztywność podczas szybszej jazdy po zakrętach.

Test Volkswagen up! 1.0/75 KM

Test Volkswagen up! 1.0/75 KM

Tomasz Korniejew

Fakt, że krótki rozstaw osi daje o sobie znać podczas pokonywania nierówności poprzecznych nie zmienia wysokiej oceny układu zawieszenia tym bardziej, że także układ kierowniczy działa z zaskakującą jak na klasę pojazdu precyzją.

Mały Volkswagen dobrze sobie radzi podczas jazdy w trasie. Mimo pięciobiegowej przekładni autem bez znacznego uszczerbku na komforcie da się długo podróżować z maksymalnie dozwoloną prędkością po autostradzie, choć trzeba pamiętać, ze powyżej 120 km/h dynamika rozpędzania znacznie spada.

Umiarkowanie wypada up! pod względem zużycia paliwa. 7,5 l benzyny na 100 km podczas jazdy w gęstym ruchu miejskim to wynik przeciętny. Choć od nowoczesnego samochodu z niewielkim silnikiem można oczekiwać niższego zużycia paliwa.

Zobacz też: Test Volkswagen Passat Alltrack 2.0 TDI Bi-Turbo 240 KM DSG

Test Volkswagen up! 1.0/75 KM - podsumowanie

Volkswagen up! przekonuje do siebie estetycznym wykonaniem, wysokiej jakości układem zawieszenia, sprawnym napędem i przyjemnym w prowadzeniu układem kierowniczym.

Podczas tygodniowej eksploatacji brakowało nam przedniego podłokietnika. W warunkach miejskich cieszą zwrotność pojazdu i regularny kształt nadwozia (ułatwia parkowanie), ale zdarzało się, że podczas wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego widoczność do tyłu na skos znacznie ograniczały oparcie fotela pasażera i dość szeroki słupek C.

W ogólnym rozrachunku to jednak drobiazgi, które nie zmieniły naszej pozytywnej oceny małego Volkswagena.

Test Volkswagen up! 1.0/75 KM

Test Volkswagen up! 1.0/75 KM

Tomasz Korniejew

Volkswagen up! 1.0/75 KM - dane techniczne

Test Volkswagen up! 1.0/75 KM
Tomasz Korniejew
Test Volkswagen up! 1.0/75 KM
Tomasz Korniejew
Test Volkswagen up! 1.0/75 KM
Tomasz Korniejew
Test Volkswagen up! 1.0/75 KM
Tomasz Korniejew
Test Volkswagen up! 1.0/75 KM
Tomasz Korniejew
Test Volkswagen up! 1.0/75 KM
Tomasz Korniejew
Test Volkswagen up! 1.0/75 KM
Tomasz Korniejew
Test Volkswagen up! 1.0/75 KM
Tomasz Korniejew
Test Volkswagen up! 1.0/75 KM
Tomasz Korniejew
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA