REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsza jazda: Nowa Kia Optima

Jakub Tujaka
Kia Optima to obecnie jeden z najlepiej wyglądających sedanów segmentu D. Fot. Kia
Kia Optima to obecnie jeden z najlepiej wyglądających sedanów segmentu D. Fot. Kia

REKLAMA

REKLAMA

Kia Optima to najnowszy produkt koreańskiego producenta, który ma przyciągnąć klientów poszukujących sedana segmentu D o nietuzinkowym wzornictwie, bogatym wyposażeniu i przystępnej cenie. Czy Optima ma wszystko, co potrzebne aby konkurować z Passatem i Mondeo?

Po raz pierwszy Optimę zaprezentowano na międzynarodowym salonie samochodowym w Nowym Jorku w kwietniu 2010 r., a jej europejski debiut miał miejsce na salonie samochodowym w Paryżu kilka miesięcy później. Od tego czasu model ten jest sprzedawany w Korei pod nazwą „K5”, a we wszystkich innych krajach jako „Optima”.

REKLAMA

Kia Optima została zaprojektowana w popularnym obecnie stylu Coupe. Długa maska, krótki tył i łagodnie opadająca linia dachu to obecnie bardzo pożądane cechy. „Twarz” Optimy wygląda na bardzo pewną siebie. Przód przypomina nieco mniejsze modele Kii (to się nazywa DNA marki), ale jest na swój sposób poważny i dostojny.

Wewnątrz również zadbano o nowoczesny design. Deska rozdzielcza została skierowana do kierowcy, co jednoznacznie podkreśla, kto na pokładzie jest najważniejszy. Obsługa systemów multimedialnych nie wymaga przestudiowania instrukcji obsługi, a ergonomia stoi na wysokim poziomie.

Zobacz też: Opinie kierowców o KIA Optima

Przednie fotele są wygodne i łatwo w nich znaleźć optymalną pozycję. Jedynym słabym punktem wnętrza jest zbyt mała ilość miejsca nad głową w aucie wyposażonym w podwójny szklany dach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z tyłu również nikt nie będzie narzekał na brak miejsca. Rodzinne walory auta podkreśla także bagażnik, który ma pojemność 505 litrów, co jest wynikiem zadowalającym.  

Jak jeździ nowa Optima?

Wszystkie modele udostępnione do jazd próbnych zostały wyposażone w turbodiesla 1,7 o mocy 136 KM. Jednostka ta nieźle radzi sobie z napędzaniem auta o ile współpracuje z manualną skrzynią biegów. Automat niestety nie potrafi wydobyć mocy z silnika, a próby przyspieszenia kończą się na zredukowaniu biegu, wzroście obrotów i hałasie wewnątrz. Długo długo później przychodzi nabranie prędkości.

Zobacz też: Pierwsza jazda: Toyota Yaris 2011 – oszczędna i komfortowa

Nawet najbardziej kręte drogi nie robią większego wrażenia na zawieszeniu Optimy. Auto nie ma tendencji do nadmiernych przechyłów. Układ kierowniczy mógłby być bardziej bezpośredni, jednak lekko pracująca kierownica dobrze współgra ze spokojnym usposobieniem silnika.

Podsumowanie

Kia Optima to obecnie jeden z najlepiej wyglądających sedanów w segmencie D. Według mnie auto jest gotowe do rywalizacji z liderami swojego segmentu. Słabym punktem Optimy jest mały wybór silników (w Polsce będą tylko 2: diesel i benzyna).

Najtańsza wersja Optimy kosztuje 82 900 złotych (silnik benzynowy), a na najtańszą Optimę z dieslem trzeba wydać 87 900 złotych.

Kia Optima: dwukolorowa deska rozdzielcza. Fot. Kia
Kia Optima zgodnie z najnowszymi trendami została zaprojektowana w stylu coupe. Fot. Kia
Kia Optima będzie konkurować na rynku m. in. z Volkswagenem Passatem i Fordem Mondeo. fot. KIA
Kia Optima: deska rozdzielcza. Fot. Kia
Kia Optima: tablica przyrządów. Fot. Kia
Kia Optima: przednie fotele. Fot. Kia
Kia Optima: silnik. Fot. Kia
Kia Optima: kierunkowskazy w obudowie lusterek zewnętrznych. Fot. Kia
Kia Optima: dwukolorowe fotele przednie. Fot. Kia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA