REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Ford Galaxy: Marzenie każdej rodziny

Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Ford Galaxy to wymarzone auto rodzinne - bezpieczny, ładny, pakowny i ekonomiczny. Ale czy spore gabaryty zewnętrzne nie utrudniają codziennej eksploatacji auta w ruchu miejskim? Okazuje się, że nie.

Westchnienia zazdrości wszystkich świeżo i nieco później upieczonych rodziców, którym pokazaliśmy Forda Galaxy wskazały jednoznacznie, że idealne auto rodzinne to właśnie ten spory minivan Forda. Ford Galaxy to największe auto osobowe, jakie ma w swojej ofercie Ford. Ba! To jeden z największych minivanów oferowanych na rynku. Czy biorąc pod uwagę duże gabaryty pojazdu i fakt, że przez większą część roku jeździmy głównie po mieście, kupowanie Forda Galaxy jako jedynego auta rodzinnego ma sens? Okazuje się, że ma. W naszym teście Ford Galaxy 2.0 TDCi Powershift.

REKLAMA

Nadwozie

Mimo, że Galaxy ma bardzo regularny, wręcz pudełkowaty kształt karoserii podobnie do minivanów skonstruowanych w latach 80. ubiegłego wieku, wyprzedza je urodą nie o kilkadziesiąt lat, lecz o lata świetlne. Kształt nadwozia Forda Galaxy prezentuje się bardzo ładnie i to nie tylko na tle innych minivanów. To po prostu bardzo atrakcyjny pod względem wizualnym pojazd. To wbrew pozorom ważne, bo mimo że wymiarami przypomina już małe auto dostawcze (wymiary Galaxy: długość – 482 cm, wysokość – 181 cm, szerokość – 188,4 cm) służy głównie do wożenia ludzi. 

Zobacz również: Opinie kierowców o Ford Galaxy

Bryła zaprojektowana jest w stylu, który Ford określa mianem Kinetic design i widać cechy wspólne z innymi modelami producenta. Zwłaszcza z przodu. Charakterystyczne, dynamiczne linie reflektorów i atrapy chłodnicy silnika zgrabnie zostały poprowadzone wysoko ponad słupkami A i ostro zakończone w tylnej części nadwozia przy zachowaniu odpowiednich proporcji samochodu. Pudełkowaty kształt to duży atut sporego Forda – dzięki temu nadwozie jest praktyczne, a powyginane profile nie ograniczają możliwości przewozowych pojazdu.

Wnętrze/wyposażenie

REKLAMA

Każda rodzina marzy o tym by mieć do dyspozycji w samochodzie tak obszerne wnętrze. Zaglądając do środka Galaxy ma się wrażenie, że to wnętrze komfortowego autobusu. Tym bardziej, że wypożyczona przez nas do recenzji wersja jest siedmioosobowa. Przestronność przedziału pasażerskiego jest wręcz uderzająca, ale zacznijmy od przodu. Za kierownicą Galaxy siedzi się bardzo wygodnie, nieco wyżej typowo dla minivanów. Fotel jest bardzo wygodny – idealny na długie trasy. Kierownica jest poręczna jak w mniejszym aucie osobowym, a widoczność we wszystkich kierunkach bardzo dobra. Warto wspomnieć, że materiały użyte do wykończenia wnętrza Forda Galaxy są przyjemne w dotyku, wysokiej jakości i dokładnie spasowane, co poprawia wrażenie przytulności wnętrza dużego minivana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chwilę zajmie kierowcy nauczenie się rozmieszczenia przycisków na konsoli środkowej. Jest ich tam dużo i przy pierwszym kontakcie z autem trochę przytłaczają. Podobnie chwili skupienia wymaga nauczenie się obsługi komputera pokładowego (duży kolorowy wyświetlacz umieszczono pomiędzy wskaźnikami obrotomierza i prędkościomierza) i sprawnego docierania do wszystkich jego funkcji. Kiedy już nauczymy się który przycisk służy do czego, obsługa kokpitu staje się intuicyjna.

W drugim rzędzie wygospodarowano miejsce na trzy niezależne fotele – można je wyjąć z auta. Natomiast dwa siedzenia ostatniego rzędu chowają się w podłodze bagażnika. Ich rozkładanie jest bardzo proste, ale nie polecamy na nich dłuższej podróży osobom dorosłym. Przejechanie „paru kilometrów” nie powinno być męczące.

Podczas podróży z kompletem pasażerów (7 osób) przedział bagażowy Forda Galaxy pomieści 308 l to bardzo dobry wynik. Pamiętajmy, że dwa dodatkowe fotele chowają się w podłodze bagażnika jednocześnie znacznie powiększając bagażnik Galaxy. Maksymalnie autem możemy przewieźć 2325 l bagażu. Jeżeli komuś to nie wystarczy może wspomóc się licznymi schowkami np. w długim tunelu na podsufitce.

Zobacz również: Optymistyczne prognozy dla przemysłu motoryzacyjnego

Jak przystało na porządne auto rodzinne testowany przez nas Ford Galaxy (odmiana Titanium dostępna od 143 400 zł) został wyposażony w szereg dodatków mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu podróżowania. I tak w wyposażeniu standardowym znalazły się m.in. szereg poduszek powietrznych w tym kurtynowe dla trzeciego rzędu siedzeń, systemy kontroli trakcji, stabilizacji tory jazdy, wspomagania hamowania, automatyczną dwustrefową klimatyzację dla przedniej i tylnej części pojazdu, komputer pokładowy, tempo mat z ogranicznikiem prędkości, podgrzewaną przednią szybę i dysze spryskiwaczy czy elektryczną regulację fotela kierowcy. Oprócz tego egzemplarz testowy wyposażony był w kilka opcji wymagających dopłaty m.in. system monitorowania martwego pola BLIS (1800 zł), wentylowane i podgrzewane fotele przednie (3000 zł), adaptacyjne reflektory ksenonowe (4100 zł).

Dalej: napęd i zawieszenie


Napęd/zawieszenie

Gama dostępnych w Fordzie Galaxy jednostek napędowych jest obszerna. Wybierać możemy spośród trzech silników benzynowych – 2.0/145 KM Duratec, 1.6/160 KM EcoBoost, 2.0/203 KM EcoBoost oraz spośród czterech jednostek wysokoprężnych – 2.0 TDCi/115 KM, 2.0 TDCi/140 KM, 2.0 TDCi/163 KM, 2.2 TDCi/200 KM. Do napędu testowanej przez nas odmiany Galaxy użyto silnika wysokoprężnego 2.0 TDCi z układem Common rail o mocy 163 KM i maksymalnym momencie obrotowym 340 Nm. Za przeniesienie napędu odpowiada dwusprzęgłowa, sześciobiegowa zautomatyzowana przekładnia Powershift.

Zobacz również: Nissan Leaf zdobył tytuł European Car of the Year 2011

W praktyce takie zestawienie spisuje się bardzo poprawnie. Auto jest wystarczająco dynamiczne (według danych producenta „setkę” osiąga po 10,4 s) i może się rozpędzić do 200 km/h. Prowycieczkowy charakter Galaxy nie wymusza na kierowcy ciągłego wciskania pedału gazu do oporu, więc podane przez producenta dane dotyczące przyśpieszenia należy uznać za wystarczające. Tym bardziej, że moment obrotowy jest na tyle duży, że wyprzedzanie tym autem nawet długiej ciężarówki podczas jazdy z rodziną nie jest uciążliwe.

Zobacz również: SUV-y koncernu Fiata będą powstawały na platformie Cherokee

Bardzo udanym rozwiązaniem jest zastosowanie w tym aucie zautomatyzowanej przekładni Powershift. Co prawda mechanizm jest minimalnie wolniejszy od niemieckiego DSG, ale i tak spisuje się rewelacyjnie. Prowadzenie Forda Galaxy należy do przyjemnych czynności. Gabaryty auta są spore, ale w codziennej miejskiej eksploatacji nie są nazbyt uciążliwe. Można się do nich przyzwyczaić, tym bardziej że auto jest całkiem zwrotne. Przy swoich sporych gabarytach i znaczącej masie 1656 kg, Galaxy oszczędza domowy budżet. W ruchu miejskim podczas testu spalanie oscylowało wokół 9 l/100 km. To dobry wynik. Podczas jazdy z wyższymi prędkościami Galaxy jest podatny na boczne podmuchy wiatru. Układ kierowniczy jest precyzyjny, ale slalom to nie jest najmocniejsza konkurencja dla tego Forda. Duży plus dla minivana Forda za komfortowe zawieszenia, które gładko tłumi wszelkie nierówności.

Dalej: podsumowanie i dane techniczne


Podsumowanie

Ford Galaxy dostępny jest od około 103 000 zł. Egzemplarz z testowanym silnikiem i skrzynią biegów Powershift możemy nabyć od ok. 130 000 zł. To sporo pieniędzy, ale pamiętajmy, że w zamian otrzymujemy bardzo pojemne i praktyczne, ładnie wyglądające, komfortowe auto, które świetnie sprawdzi się w roli wakacyjnego, jak i codziennego środka transportu dla całej rodziny. Nie będzie problemu z wstawieniem do bagażnika wózka, czy zabraniu pontonu. A i na służbowe spotkanie nie będzie wstydu podjechać.

Zobacz również: A MiTo się podoba

Alternatywa:

Volkswagen Sharan: najnowsza obok bliźniaczego Seata Alhambry konstrukcja w segmencie minivanów. Praktyczność i jakość wykończenia na podobnym poziomie. Cena od 99 990 zł

Renault Espace: kolejna generacja francuskiego minivana kusi wciąż atrakcyjną linią nadwozia i dużym komfortem jazdy. Cena od: 130 000 zł

Zobacz również: Nissan NV 200 Combi: auto rodzinne?

Chrysler Voyager: Amerykańska, dobrze znana propozycja. Voyager ma przepastne wnętrze, ale jakość wykończenia odbiega od poziomu konkurentów. Cena od: 155 000 zł

Opinie kierowców: 

REKLAMA

Paweł Dobosz: Ogromny „autobus” dla dużych rodzin. Bardzo dużo przestrzeni z przodu i z tyłu, wygodne fotele, mnóstwo schowków oraz spory bagażnik pozwalają wygodnie podróżować. Auto może się podobać zarówno w środku jak i na zewnątrz choć jak dla mnie design jest nieco zbyt zachowawczy. Prowadzi się niemal tak dobrze jak mniejsze Fordy (łatwo i przewidywalnie) choć nieco przeszkadzają trochę za słabe hamulce. Galaxy nie sprawdza się jako pojazd miejski (za mała zwrotność, zbyt duże rozmiary, dość wysokie spalanie) ale dla miłośników długich wyjazdów urlopowych stanowi bardzo dobry wybór.

Jakub Tujaka: Ford Galaxy to przykład na to, że rodzinny mini van nie musi być nudny. Karoseria została zaprojektowana zgodnie z duchem Kinetic Design, czyli jest dynamiczna i atrakcyjna. Ford Galaxy prowadzi się bardziej jak kompakt niż autobus, a skrzynia biegów Powershift to według mnie jedyny słuszny wybór dla tego typu pojazdu. Wykończenie wnętrza nie budzi zastrzeżeń a wygodne fotele pozwolą każdemu znaleźć odpowiednią pozycję. Duże powierzchnie przeszklone zapewniają dobrą widoczność każdemu pasażerowi. Liczne schowki są niezbędne do wygodnego podróżowania z rodziną, a Galaxy zapewnia ich całe mnóstwo.

Dane techniczne Ford Galaxy 2.0 TDCi Powershift

Długość: 4820 mm

Szerokość: 1884 mm

Wysokość: 1811 mm

Rozstaw osi: 2850 mm

Masa: 1656 kg

Pojemność bagażnika: 308 litrów

Pojemność bagażnika po złożeniu siedzeń: 2325 litrów

Skrzynia biegów: 6-biegowa, automatyczna

Napęd: przód

Typ silnika: turbodiesel common rail

Liczba cylindrów: 4

Pojemnośc silnika: 1997 ccm

Moc silnika: 163 KM/3750 obr/min

Maksymalny moment obrotowy: 360 Nm/2000 obr/min

Prędkość maksymalna: 200 km/h

Przyspieszenie 0-100 km/h: 10,4 sekundy

Zużycie paliwa: 7,4/5,2/6 (miasto/trasa/średnia)

Test zderzeniowy – wynik ogólny: 5 gwiazdek (EuroNCAP)

Linia karoserii Forda Galaxy jest bardzo atrakcyjna. fot. Moto.wieszjak.pl
Regularny kształt karoserii Forda Galaxy podnosi praktyczność pojazdu. fot. Moto.wieszjak.pl
Reflektory i aluminiowe obręcze Forda Galaxy prezentują się bardzo atrakcyjnie. fot. Moto.wieszjak.pl
Duże lampy Forda Galaxy są widoczne dla innych kierowców nawet przy złej pogodzie. fot. Moto.wieszjak.pl
Jakość wykończenia Forda Galaxy jest bez zarzutu. fot. Moto.wieszjak.pl
Mnogość przycisków na konsoli centralnej Forda Galaxy w pierwszej chwili przytłacza. fot. Moto.wieszjak.pl
Wielofunkcyjna kierownica Forda Galaxy to praktyczne i wygodne rozwiązanie. fot. Moto.wieszjak.pl
Do sprawnej obsługi komputera w Fordzie Galaxy trzeba się przyzwyczaić. fot. Moto.wieszjak.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA