REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Renault Megane: Bez eksperymentów

Piotr Migas

REKLAMA

REKLAMA

Od 1995 roku Renault Megane doczekał się trzeciej generacji i pokaźnego „portfolio” w postaci 8,5 milionów klientów. W naszym teście pięciodrzwiowa „benzyna” z silnikiem 1,6 w wersji Dynamique.

Po spokojnych zaokrąglonych kształtach Renault Megane pierwszej generacji Francuzi tradycyjnie postanowili zaszaleć, fundując futurystycznego następcę którego awangardowy design początkowo wręcz odstraszał od kupna. Choć zapewne Renault wolałoby mówić że Megane II „wyprzedziło swoje czasy”. Prawda chyba leży pośrodku bowiem w najnowszym wcieleniu francuski kompakt wygląda „normalnie”.

REKLAMA

Dłuższe od poprzednika o 9 cm nadwozie ma w końcu porządny bagażnik mieszczący 405 litrów, a po złożeniu oparć tylnych siedzeń nawet 1161 litrów. Megane nie rozpieszcza natomiast ilością miejsca wokół głów pasażerów podróżujących z tyłu auta. To „cena” jaką muszą zapłacić za opadającą linię dachu. Renault mogłoby również pomyśleć nad wydłużeniem siedzisk foteli i niższemu zakotwiczeniu fotela kierowcy. Siedzi się w nim po prostu za wysoko.

Zobacz również: Opinie kierowców o Renault Megane

REKLAMA

Wnętrze Renault Megane jest bardzo eleganckie a „instrumentarium” na desce rozdzielczej ograniczono do minimum. Jego obsługa niestety będzie wymagać przyzwyczajenia, szczególnie jeśli chodzi o komputer pokładowy (w języku polskim), czy funkcje i ustawienia radia.

Już po pierwszych kilometrach czuć, że konstruktorom zawieszenia  Renault Megane przede wszystkim chodziło o zapewnienie maksymalnego komfortu podczas jazdy. Jego nastawy są niezwykle miękkie. W połączeniu z „gąbczastym” elektrycznie wspomaganym układem kierowniczym i mało precyzyjną skrzynią biegów nie czynią z „meganki” najlepszego wyboru dla dynamicznie jeżdżących kierowców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: :  Maluch po japońsku

REKLAMA

Pozostali, preferujący spokojny styl jazdy docenią niemal bezszelestnie pracujący silnik Renault Megane, wysoki komfort jazdy i skuteczne tłumienie nierówności. Moc 110 KM w aucie ważącym 1215 kg w zupełności wystarcza do rozpędzenia Megane w 10,5 sekundy do stu na godzinę, zapewniając przy tym niezłą elastyczność, pod warunkiem że wskazówkę obrotomierza utrzymywać będziemy stale w okolicach 3000 obr./min. Na długich dystansach przyda się szósty bieg zmniejszający hałas i spalanie, które na trasie wyniosło 6,5 litra. Jazda w mieście „kosztuje” nawet cztery litry więcej.

Na szczęście samo Renault Megane nie kosztuje dużo. Oprócz wspomnianego wcześniej komfortu i wysokiego poziomu bezpieczeństwa, może to mieć zasadnicze znaczenie przy dylemacie „który wybrać?” Pięciodrzwiowe 110-konne Megane 1,6 Dynamique można obecnie kupić w promocyjnej cenie 57 000, niższej od cennikowej o całe siedem tysięcy.

Wybrani konkurenci

Ford Focus, cena od 57 600 zł

Citroen C4, cena od 53 700 zł

Renault Megane jest o 9 cm dłuższe od poprzedniej g eneracji auta. fot. Piotr Migas
Renault Megane waży około 1215 kg, więc 110 KM generowanych przes silnik wystarcza do rozpędzenia auta do 100 km/h w 10,6 sekundy. fot. Piotr Migas
Renault Megane konkuruje na rynku z autami takimi jak Toyota Auris i Kia Picanto. fot. Piotr Migas
Renault Megane w najnowszej odsłonie nabrała nieco więcej krągłości. fot. Piotr Migas
Wnętrze Renault Megane jest eleganckie i funkcjonalne. fot. Piotr Migas
Tablica przyrządów Renault Megane to połączenie klasycznych wskaźników i nowoczesnego wyświetlacza. fot. Piotr Migas
Przednie fotele Renault Megane są zamontowane zbyt wysoko. fot. Piotr Migas
Renault Megane może zabrać na pokład maksymalnie 5 osób. fot. Piotr Migas
Renault Megane dysponuje bagażnikiem o pojemności 405 litrów. fot. Piotr Migas
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA