REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Renault Megane: Bez eksperymentów

Piotr Migas

REKLAMA

REKLAMA

Od 1995 roku Renault Megane doczekał się trzeciej generacji i pokaźnego „portfolio” w postaci 8,5 milionów klientów. W naszym teście pięciodrzwiowa „benzyna” z silnikiem 1,6 w wersji Dynamique.

Po spokojnych zaokrąglonych kształtach Renault Megane pierwszej generacji Francuzi tradycyjnie postanowili zaszaleć, fundując futurystycznego następcę którego awangardowy design początkowo wręcz odstraszał od kupna. Choć zapewne Renault wolałoby mówić że Megane II „wyprzedziło swoje czasy”. Prawda chyba leży pośrodku bowiem w najnowszym wcieleniu francuski kompakt wygląda „normalnie”.

REKLAMA

Dłuższe od poprzednika o 9 cm nadwozie ma w końcu porządny bagażnik mieszczący 405 litrów, a po złożeniu oparć tylnych siedzeń nawet 1161 litrów. Megane nie rozpieszcza natomiast ilością miejsca wokół głów pasażerów podróżujących z tyłu auta. To „cena” jaką muszą zapłacić za opadającą linię dachu. Renault mogłoby również pomyśleć nad wydłużeniem siedzisk foteli i niższemu zakotwiczeniu fotela kierowcy. Siedzi się w nim po prostu za wysoko.

Zobacz również: Opinie kierowców o Renault Megane

REKLAMA

Wnętrze Renault Megane jest bardzo eleganckie a „instrumentarium” na desce rozdzielczej ograniczono do minimum. Jego obsługa niestety będzie wymagać przyzwyczajenia, szczególnie jeśli chodzi o komputer pokładowy (w języku polskim), czy funkcje i ustawienia radia.

Już po pierwszych kilometrach czuć, że konstruktorom zawieszenia  Renault Megane przede wszystkim chodziło o zapewnienie maksymalnego komfortu podczas jazdy. Jego nastawy są niezwykle miękkie. W połączeniu z „gąbczastym” elektrycznie wspomaganym układem kierowniczym i mało precyzyjną skrzynią biegów nie czynią z „meganki” najlepszego wyboru dla dynamicznie jeżdżących kierowców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: :  Maluch po japońsku

REKLAMA

Pozostali, preferujący spokojny styl jazdy docenią niemal bezszelestnie pracujący silnik Renault Megane, wysoki komfort jazdy i skuteczne tłumienie nierówności. Moc 110 KM w aucie ważącym 1215 kg w zupełności wystarcza do rozpędzenia Megane w 10,5 sekundy do stu na godzinę, zapewniając przy tym niezłą elastyczność, pod warunkiem że wskazówkę obrotomierza utrzymywać będziemy stale w okolicach 3000 obr./min. Na długich dystansach przyda się szósty bieg zmniejszający hałas i spalanie, które na trasie wyniosło 6,5 litra. Jazda w mieście „kosztuje” nawet cztery litry więcej.

Na szczęście samo Renault Megane nie kosztuje dużo. Oprócz wspomnianego wcześniej komfortu i wysokiego poziomu bezpieczeństwa, może to mieć zasadnicze znaczenie przy dylemacie „który wybrać?” Pięciodrzwiowe 110-konne Megane 1,6 Dynamique można obecnie kupić w promocyjnej cenie 57 000, niższej od cennikowej o całe siedem tysięcy.

Wybrani konkurenci

Ford Focus, cena od 57 600 zł

Citroen C4, cena od 53 700 zł

Renault Megane jest o 9 cm dłuższe od poprzedniej g eneracji auta. fot. Piotr Migas
Renault Megane waży około 1215 kg, więc 110 KM generowanych przes silnik wystarcza do rozpędzenia auta do 100 km/h w 10,6 sekundy. fot. Piotr Migas
Renault Megane konkuruje na rynku z autami takimi jak Toyota Auris i Kia Picanto. fot. Piotr Migas
Renault Megane w najnowszej odsłonie nabrała nieco więcej krągłości. fot. Piotr Migas
Wnętrze Renault Megane jest eleganckie i funkcjonalne. fot. Piotr Migas
Tablica przyrządów Renault Megane to połączenie klasycznych wskaźników i nowoczesnego wyświetlacza. fot. Piotr Migas
Przednie fotele Renault Megane są zamontowane zbyt wysoko. fot. Piotr Migas
Renault Megane może zabrać na pokład maksymalnie 5 osób. fot. Piotr Migas
Renault Megane dysponuje bagażnikiem o pojemności 405 litrów. fot. Piotr Migas
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA