REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Kia Cee’d ISG: Hatchback na zielono

Piotr Migas

REKLAMA

REKLAMA

Najkrócej ujmując, KIA Cee’d to zgrabny hatchback z atrakcyjnie dobraną ceną. Czy Polakom spodoba się jednak ten sam KIA Cee’d w ekologicznej wersji ISG z systemem start/stop?

KIA Cee’d to bez dwóch zdań bestseller. Samochód który odmienił obliczę koreańskiego producenta i pozwolił mu wejść w nowy etap podboju rynków starego kontynentu. Teraz Kia Cee'd to realna konkurencja dla pojazdów niemieckich i japońskich, a co więcej stosunek jakość/cena coraz częściej staje się argumentem dla produktów Kia.

REKLAMA

Zobacz również: Opinie kierowców o KIA Cee`d

REKLAMA

KIA Cee’d niedawno przeszła drobny lifting. Sylwetka samochodu specjalnie się nie zmieniła, styliści dopracowali jedynie detale. W kloszach lamp tylnych pojawiły się LED-y, nowy jest również pas przedni. Jeszcze przed wprowadzeniem liftingu, Kia zaproponowała klientom ekologiczne rozwiązanie w postaci systemu o nazwie ISG. Pod tym tajemniczym skrótem kryje się znany już z wielu pojazdów system start&stop (Kia określa go mianem Idle Stop & Go). Jest to ukłon w stronę klientów którym przyszłość naszej planety nie jest obojętna. System opiera się o prostą zasadę: jeśli stoisz to po co twój silnik ma pracować i emitować spaliny? Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić.

System w KIA cee'd zadziała tylko wtedy, jeśli wybierzemy przy postoju „luz” i puścimy sprzęgło. Tym samym zastosowanie ISG ogranicza się jedynie do długich postojów na czerwonym i przy przejazdach kolejowych. Na szczęście Kia cee'd SW ma o wiele więcej zalet, którymi może przyciągnąć klientów.

Silnik KIA cee'd 1,6 ma moc 125KM, nie jest generatorem mocy, ale do spokojnej jazdy z rodziną w zupełności wystarczy. Skrzynia biegów KIA cee'd jest dość precyzyjna, ale jej przełożenia nie są zbyt fortunnie dobrane. Odnosi się wrażenie, że silnik „sparowany” z inną skrzynią stać byłoby na więcej. Tymczasem sprint do setki trwa prawie 11s, a dynamiczne wyprzedzanie wymaga częstego sięgania do lewarka i korzystania z wysokich obrotów. Zastosowanie ISG nie wpływa specjalnie na spalanie, które wciąż oscyluje w okolicach 9-10l/100km.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Ślicznotka z klasy B

Cena dobrze wyposażonej testowanej wersji wersji KIA cee'd Optimum Plus wynosi 67,4 tys. zł. Naszym zdaniem dopłata do systemu ISG … raczej się nie zwróci.

Wybrani konkurenci

Toyota Auris, cena od 61 600 zł

Hyundai i30, cena od 49 200 zł

KIA cee'd to najpopularniejszy model producenta w naszym kraju. fot. KIA
KIA cee'd ISG reprezentuje firmę KIA w segmencie aut kompaktowych. fot. KIA
KIA cee'd ISG konkuruje z autami takimi jak Hyundai i30 i Toyota Auris. fot. KIA
Zegay KII cee'd ISG są czytelne i przejrzyste. fot. KIA
Pod tajemniczym skrótem ISG kryje się znany już z wielu pojazdów system start&stop (Kia określa go mianem Idle Stop & Go) fot. KIA
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA