Redukcja biegów przy skręcaniu. Jak ją wykonać?
REKLAMA
REKLAMA
Redukcja biegów przy skręcaniu. Jak ją wykonać?
Metoda na redukcję biegu przed skręcaniem jest jedna. Gdy kierowca widzi zakręt, najpierw musi zredukować prędkość do takiej, która pozwala na bezpieczne pokonanie łuku. Następnie do prędkości powinien dobrać przełożenie. Czasami będzie to bieg drugi, czasami trzeci, a czasami czwarty czy piąty. Wszystko zależy od prędkości, pojemności silnika i oczywiście zestopniowania przekładni. Ostatnim krokiem jest puszczenie sprzęgła. Procedurę należy wykonać w taki sposób, aby w łuk wejść już na biegu. To niezwykle ważne!
REKLAMA
Redukcja biegów przy skręcaniu, czyli nie wjeżdżaj w zakręt na sprzęgle
Wiosną czy latem wchodzenie w zakręt na sprzęgle nie jest tak niebezpieczne. No chyba że akurat pada deszcz i droga jest śliska. Sprzęgło w zakręcie jest szczególnie groźne zimą. Potęguje bowiem możliwość wpadnięcia pojazdu w poślizg. Decyduje o tym siła bezwładności, której wektor idzie na wprost, a nie po łuku, a której nie da się przełamać siłą napędu (bo ten po wciśnięciu sprzęgła jest odłączony od kół).
Redukcja biegów przy skręcaniu jest też... eko!
Powodów przemawiających za redukcją biegów przy skręcaniu i unikaniu wjeżdżania w zakręt z wciśniętym sprzęgłem jest oczywiście więcej. Bo zaraz obok bezpieczeństwa liczy się też ekologia. Im więcej układ napędowy pracuje na biegu, tym większe jest prawdopodobieństwo, że puścicie gaz i w ten sposób rozpocznie się hamowanie silnikiem. A w jego czasie jednostka napędowa przestaje spalać paliwo.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.