REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
słupki przy drodze, biało-czerwone słupki przy drodze, słupki pikietażowe przy drodze, słupki hektometrowe przy drodze
Co oznaczają słupki przy drodze?
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Przy drogach w Polsce stoi cały las biało-czerwonych słupków. Ich pojawienie się jest obowiązkowe czy stanowi dowolność dla drogowców? A do tego, co tak właściwie oznaczają słupki pikietażowe? Zaraz odpowiemy na te pytania.
rozwiń >

Czym są słupki pikietażowe?

REKLAMA

Słupki pikietażowe to nie jedyna nazwa, którą można spotkać w rzeczywistości motoryzacyjnej. Czasami bywają one nazywane również słupkami hektometrowymi, kilometrowymi, prowadzącymi lub prowadzącymi U-1a. Są one urządzeniami ruchu drogowego, które odpowiadają za optyczne prowadzenie ruchu. Wskazują krawędzi jezdni, szerokość drogi, pozwalają kierującemu odnaleźć się na jezdni oraz wcześniej dostrzec przebieg zakrętu lub łuku. Co ważne, szczególnie mocno realizują tą funkcję za sprawą odblasków w porze nocnej oraz przy trudnych warunkach atmosferycznych.

REKLAMA

Jak już wspominałem, na słupkach pojawiają się elementy odblaskowe. Kolor czerwony symbolizuje tylne światła samochodów jadących w tym samym kierunku co my. W efekcie słupek ten wyznacza prawą krawędź jezdni. Biały odblask z kolei imituje przednie światła samochodów nadjeżdżających z kierunku przeciwnego. W efekcie słupek tą stroną ustawia się przy lewej krawędzi jezdni.

Co oznaczają cyfry na słupkach przy drodze?

Na tym jednak rola biało-czerwonych słupków przy drogach nie kończy się. Bo orientują one kierowców nie tylko na danym fragmencie drogi. Pokazują dokładny punkt całego szlaku, w którym znajduje się pojazd. Wskazują na numer pokonywanej drogi oraz jej kilometr. Z tego właśnie punktu widzenia kluczowe znaczenie zyskują numery na nich zapisane. Jak je czytać? To w gruncie rzeczy jest niezwykle proste:

  • Na samej górze na czerwonym tle umieszczony jest numer wskazujący na numer danej drogi. Gdy jest to 17, mówimy o drodze krajowej nr 17. Gdy pojawia się np. A2, mówimy o autostradzie A2. A gdy widać napis S7, mówimy o drodze ekspresowej nr 7.
  • Środkowy numer oznacza kilometr danej drogi. Nie oznacza, że kierowca tyle kilometrów zdążył pokonać. Informuje jedynie, w jakim punkcie trasy znajduje się.
  • Numer pojawiający się na samym dole wskazuje na metr drogi, przy czym gdy pojawia się np. liczba 4, w ten sposób wyrażony jest 400-metr. Cyfrę należy przemnożyć przez 100. To precyzujące uzupełnienie informacji z poprzedniego punktu.
  • Na słupkach umieszczonych przy autostradach pokazany jest również kierunek do najbliższej kolumny alarmowej, które rozmieszczone są co 2 km. Na informację tą wskazuje strzałka, która pojawia się na zewnętrznej krawędzi.
słupki przy drodze, biało-czerwone słupki przy drodze, słupki pikietażowe przy drodze, słupki hektometrowe przy drodze

słupki przy drodze, biało-czerwone słupki przy drodze, słupki pikietażowe przy drodze, słupki hektometrowe przy drodze

Co oznaczają słupki przy drodze?

GDDKiA

Jaka jest odległość między słupkami na drodze?

REKLAMA

Odległość między poszczególnymi biało-czerwonymi słupkami wynika niejako z punktu poprzedniego. Skoro najniższą wartością wskazywaną przez nie jest metr drogi podawany z dokładnością do 100 metrów, nietrudno zgadnąć, że drogowcy muszą je ustawić właśnie co 100 metrów. Mniejszy dystans między słupkami pikietażowymi jest możliwy tylko w jednym przypadku. Wtedy gdy pojawiają się na łuku drogi. Tam ich zagęszczenie jest większe. Wskazują bowiem również na krzywiznę jezdni. Inaczej nie byłoby to możliwe.

Przepisy precyzyjnie wskazują nie tylko odległość między poszczególnymi słupkami pikietażowymi. Mówią również o konstrukcji samego słupka. Dla przykładu jego podstawa powinna mieć od 120 do 140 mm szerokości. Biały pas u górze musi mieć od 140 do 150 mm, czerwony pasek z odblaskiem 200 mm, a wysokość samego słupka (mowa o elemencie wystającym z ziemi) musi wynosić co najmniej metr. Wysokość słupków może być mniejsza tylko w jednym przypadku. Gdy zostały umieszczone przez drogowców na barierach ochronnych. Krótkie słupki są nazywane słupkami U-1b.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do czego służą słupki pikietażowe?

Wiemy już, jakie są generalne założenia postawione przed słupkami pikietażowymi. Kierowca ma zorientować się na drodze, ale także wiedzieć, w jakim dokładnie punkcie się znajduje. Z drugiej strony wiedząc, po jakiej trasie się porusza i na którym kilometrze się znajduje może:

  • poinformować służby ratunkowe gdzie konkretnie doszło do zdarzenia drogowego. Dzięki temu ratownicy będą mogli łatwiej zaplanować akcję. Będą wiedzieli np. czy w pobliżu jest gdzie posadzić helikopter. To szczególnie ważna rola na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie kierowcy może być trudno zorientować się w przestrzeni.
  • poinformować GDDKiA pod numerem 19 111 o ewentualnym zagrożeniu występującym na jezdni. Może to być uszkodzona bariera, pozostałości pokolizyjne na jezdni czy np. ładunek, który spadł z ciężarówki.
  • wezwać pomoc w razie awarii. W efekcie holownik będzie dokładnie wiedział, gdzie konkretnie czeka na niego uszkodzony pojazd.

Gdzie stawia się biało-czerwone słupki przy drodze?

Słupki prowadzące drogowcy muszą obowiązkowo ustawić przy drodze krajowej i wojewódzkiej. To oznacza, że są standardem także na autostradach i drogach ekspresowych. Dowolność pojawienia się pikietażu dotyczy natomiast dróg powiatowych oraz gminnych. Na nich muszą się pojawić tylko na ostrych zakrętach. Poza tym słupki nie muszą być montowane na obszarze zabudowanym oraz przy drogach, wzdłuż których biegnie chodnik.

Co oznaczają zielone słupki na skrzyżowaniu?

Przy drogach stawia się jednak nie tylko słupki pikietażowe. Poza biało-czerwonymi pachołkami są również spotykane takie w kolorze biało-zielonym. Są to słupki krawędziowe U-2. Za ich sprawą kierowca może dokładnie określić geometrię skrzyżowania. Kierujący wie, jak przebiegają poszczególne skręty. Co ważne, biały kolor na tych słupkach jest odblaskowy. W efekcie są one widoczne również w nocy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

REKLAMA