REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
słupki przy drodze, biało-czerwone słupki przy drodze, słupki pikietażowe przy drodze, słupki hektometrowe przy drodze
Co oznaczają słupki przy drodze?
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Przy drogach w Polsce stoi cały las biało-czerwonych słupków. Ich pojawienie się jest obowiązkowe czy stanowi dowolność dla drogowców? A do tego, co tak właściwie oznaczają słupki pikietażowe? Zaraz odpowiemy na te pytania.
rozwiń >

Czym są słupki pikietażowe?

REKLAMA

Słupki pikietażowe to nie jedyna nazwa, którą można spotkać w rzeczywistości motoryzacyjnej. Czasami bywają one nazywane również słupkami hektometrowymi, kilometrowymi, prowadzącymi lub prowadzącymi U-1a. Są one urządzeniami ruchu drogowego, które odpowiadają za optyczne prowadzenie ruchu. Wskazują krawędzi jezdni, szerokość drogi, pozwalają kierującemu odnaleźć się na jezdni oraz wcześniej dostrzec przebieg zakrętu lub łuku. Co ważne, szczególnie mocno realizują tą funkcję za sprawą odblasków w porze nocnej oraz przy trudnych warunkach atmosferycznych.

REKLAMA

Jak już wspominałem, na słupkach pojawiają się elementy odblaskowe. Kolor czerwony symbolizuje tylne światła samochodów jadących w tym samym kierunku co my. W efekcie słupek ten wyznacza prawą krawędź jezdni. Biały odblask z kolei imituje przednie światła samochodów nadjeżdżających z kierunku przeciwnego. W efekcie słupek tą stroną ustawia się przy lewej krawędzi jezdni.

Co oznaczają cyfry na słupkach przy drodze?

Na tym jednak rola biało-czerwonych słupków przy drogach nie kończy się. Bo orientują one kierowców nie tylko na danym fragmencie drogi. Pokazują dokładny punkt całego szlaku, w którym znajduje się pojazd. Wskazują na numer pokonywanej drogi oraz jej kilometr. Z tego właśnie punktu widzenia kluczowe znaczenie zyskują numery na nich zapisane. Jak je czytać? To w gruncie rzeczy jest niezwykle proste:

  • Na samej górze na czerwonym tle umieszczony jest numer wskazujący na numer danej drogi. Gdy jest to 17, mówimy o drodze krajowej nr 17. Gdy pojawia się np. A2, mówimy o autostradzie A2. A gdy widać napis S7, mówimy o drodze ekspresowej nr 7.
  • Środkowy numer oznacza kilometr danej drogi. Nie oznacza, że kierowca tyle kilometrów zdążył pokonać. Informuje jedynie, w jakim punkcie trasy znajduje się.
  • Numer pojawiający się na samym dole wskazuje na metr drogi, przy czym gdy pojawia się np. liczba 4, w ten sposób wyrażony jest 400-metr. Cyfrę należy przemnożyć przez 100. To precyzujące uzupełnienie informacji z poprzedniego punktu.
  • Na słupkach umieszczonych przy autostradach pokazany jest również kierunek do najbliższej kolumny alarmowej, które rozmieszczone są co 2 km. Na informację tą wskazuje strzałka, która pojawia się na zewnętrznej krawędzi.
słupki przy drodze, biało-czerwone słupki przy drodze, słupki pikietażowe przy drodze, słupki hektometrowe przy drodze

słupki przy drodze, biało-czerwone słupki przy drodze, słupki pikietażowe przy drodze, słupki hektometrowe przy drodze

Co oznaczają słupki przy drodze?

GDDKiA

Jaka jest odległość między słupkami na drodze?

REKLAMA

Odległość między poszczególnymi biało-czerwonymi słupkami wynika niejako z punktu poprzedniego. Skoro najniższą wartością wskazywaną przez nie jest metr drogi podawany z dokładnością do 100 metrów, nietrudno zgadnąć, że drogowcy muszą je ustawić właśnie co 100 metrów. Mniejszy dystans między słupkami pikietażowymi jest możliwy tylko w jednym przypadku. Wtedy gdy pojawiają się na łuku drogi. Tam ich zagęszczenie jest większe. Wskazują bowiem również na krzywiznę jezdni. Inaczej nie byłoby to możliwe.

Przepisy precyzyjnie wskazują nie tylko odległość między poszczególnymi słupkami pikietażowymi. Mówią również o konstrukcji samego słupka. Dla przykładu jego podstawa powinna mieć od 120 do 140 mm szerokości. Biały pas u górze musi mieć od 140 do 150 mm, czerwony pasek z odblaskiem 200 mm, a wysokość samego słupka (mowa o elemencie wystającym z ziemi) musi wynosić co najmniej metr. Wysokość słupków może być mniejsza tylko w jednym przypadku. Gdy zostały umieszczone przez drogowców na barierach ochronnych. Krótkie słupki są nazywane słupkami U-1b.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do czego służą słupki pikietażowe?

Wiemy już, jakie są generalne założenia postawione przed słupkami pikietażowymi. Kierowca ma zorientować się na drodze, ale także wiedzieć, w jakim dokładnie punkcie się znajduje. Z drugiej strony wiedząc, po jakiej trasie się porusza i na którym kilometrze się znajduje może:

  • poinformować służby ratunkowe gdzie konkretnie doszło do zdarzenia drogowego. Dzięki temu ratownicy będą mogli łatwiej zaplanować akcję. Będą wiedzieli np. czy w pobliżu jest gdzie posadzić helikopter. To szczególnie ważna rola na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie kierowcy może być trudno zorientować się w przestrzeni.
  • poinformować GDDKiA pod numerem 19 111 o ewentualnym zagrożeniu występującym na jezdni. Może to być uszkodzona bariera, pozostałości pokolizyjne na jezdni czy np. ładunek, który spadł z ciężarówki.
  • wezwać pomoc w razie awarii. W efekcie holownik będzie dokładnie wiedział, gdzie konkretnie czeka na niego uszkodzony pojazd.

Gdzie stawia się biało-czerwone słupki przy drodze?

Słupki prowadzące drogowcy muszą obowiązkowo ustawić przy drodze krajowej i wojewódzkiej. To oznacza, że są standardem także na autostradach i drogach ekspresowych. Dowolność pojawienia się pikietażu dotyczy natomiast dróg powiatowych oraz gminnych. Na nich muszą się pojawić tylko na ostrych zakrętach. Poza tym słupki nie muszą być montowane na obszarze zabudowanym oraz przy drogach, wzdłuż których biegnie chodnik.

Co oznaczają zielone słupki na skrzyżowaniu?

Przy drogach stawia się jednak nie tylko słupki pikietażowe. Poza biało-czerwonymi pachołkami są również spotykane takie w kolorze biało-zielonym. Są to słupki krawędziowe U-2. Za ich sprawą kierowca może dokładnie określić geometrię skrzyżowania. Kierujący wie, jak przebiegają poszczególne skręty. Co ważne, biały kolor na tych słupkach jest odblaskowy. W efekcie są one widoczne również w nocy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA