REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W trasie z psem. Czy jazda TIR-em z pupilem jest legalna?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
W trasie z psem. Czy jazda TIR-em z pupilem jest legalna?
W trasie z psem. Czy jazda TIR-em z pupilem jest legalna?
Materiały prasowe Inelo

REKLAMA

REKLAMA

W trasie z psem, czyli dziś opowiemy o tym, o czym pamiętać aby jazda z psem w kabinie była bezpieczna i co też kluczowe legalna!

W trasie z psem. Sposób na samotność?

REKLAMA

Raport OCRK jasno pokazuje, że kierowca ciężarówki spędza średnio 224 dni w roku poza domem. W tym czasie pokonuje nawet 87 tys. km. I dystans ten jest przejeżdżany... samotnie. Tak, obecnie kierowcy mają do dyspozycji telefony, za pomocą których bez większych obciążeń finansowych mogą kontaktować się z rodziną. Jak jednak wprowadzić odrobinę klimatu domowego do kabiny ciężarówki? Odpowiedzią na to pytanie coraz częściej staje się jazda z psem. I choć pomysł wydaje się dobry, rodzi też pewne wątpliwości. Te dotyczą bezpieczeństwa, ale też możliwości przekraczania granic państw legalnie.

REKLAMA

Jazda z psem w kabinie jest zjawiskiem, które przybiera na sile. I jasno pokazują to inne badania. Według American Trucking Association w Stanach Zjednoczonych jest aż 3,5 miliona kierowców ciężarówek. Co więcej, aż 40 proc. z nich rusza w trasę ze swoim pupilem. Jak się przygotować na wyjazd z psem? W pierwszej kolejności warto pomyśleć o podstawowej logistyce. A to oznacza chociażby zabranie w trasę dodatkowej porcji wody czy jedzenia - na wypadek, gdyby ciężarówka uległa uszkodzeniu, a kierowca i jego pies nie mieli dostępu np. do sklepu.

W trasie z psem. O czym pamiętać?

REKLAMA

Absolutnym must have w przypadku jazdy w trasie z psem jest też rozszerzenie wyposażenia apteczki. Warto pomyśleć np. o szczypcach służących do usuwania kleszczy. Poza tym aby psu nadmiernie nie nudziło się w czasie podróży właściciel musi zapewnić mu ulubione zabawki w kabinie, miejsce do spania czy pamiętać o obecności pupila w czasie rezerwowania hotelu na nocleg. Czy jednak jazda z psem w kabinie jest możliwa wszędzie? Nie zawsze. Warto o tym pamiętać.

Widok psa często wywołuje uśmiech u policjantów. W czasie upałów w Portugalii podjechali do mnie nocą i pytali, czy nie potrzebujemy wody. Kiedyś jechałem z transportem do fabryki chemikaliów i tam nie mógł wjechać. Podobnie było z wjazdem do bazy NATO, ale Majkel po prostu został w stróżówce na czas rozładunku i na mnie czekał. Działa też jak alarm - kilka razy mnie uratował, kiedy ktoś próbował mnie okraść - opowiada Daniel Sosnowski - kierowca od lat podróżujący z psem.

Jazda z psem w kabinie. Jakie są ograniczenia?

Warto w tym momencie powiedzieć o tym, że ograniczenia w dostępie do stref rozładunku to pierwszy z problemów. Drugi dotyczy legalnego przekraczania granic. Bo żeby pies w kabinie ciężarówki mógł bez trudności kontynuować podróż, musi mieć wyrobiony paszport. Na szczęście da się go wyrobić już podczas jednorazowej wizyty u weterynarza. W dokumencie są zapisane dane zwierzęcia i właściciela, wykaz szczepień wraz z datami oraz numer obowiązkowego mikroczipa wszczepionego pod skórę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwierzęcy paszport to dokument, w którym wykazuje się dane zwierzęcia jak imię, data urodzenia i informację o właścicielu, a także numer obowiązkowego mikroczipa oraz wykaz szczepień wraz z datami ich podania. Podróżujący pupile muszą bezwzględnie przejść szczepienie na wściekliznę i to około trzy tygodnie przed wyjazdem, dlatego załatwianie formalności warto zaplanować z wyprzedzeniem - informuje Piotr Dajema, ekspert do spraw wdrożeń i szkoleń Grupy INELO.

W trasie z psem. Podstawą jest paszport zwierzęcia

Oczywiście obowiązkowy paszport zależy też od zwierzęcia, które będzie podróżować w kabinie TIR-a. Bo o ile psy, koty czy fretki muszą go mieć, o tyle wymóg przestaje obowiązywać w przypadku królików, chomików czy szczurów. Czy jazdy z psem w kabinie mogą dotyczyć dodatkowe ograniczenia? Niestety tak. Szczególnie w przypadku, w którym podróż rusza zwierzę zaliczane do rasy uznawanej za niebezpieczną. Pitbulle czy rottweilery są objęte zakazem wjazdu do Francji, na Węgry i na Maltę.

A to nie koniec, bo w Norwegii czy Irlandii zwierzę musi być wolne od tasiemca. Trzeba mu zatem podać preparat zwalczający pasożyty przed przekroczeniem granicy. Jakie zasady obowiązują poza Unią Europejską? Jazda w trasie z psem bez kwarantanny jest możliwa np. na terenie Białorusi, Rosji czy Kazachstanu. Konieczny jest wyłącznie paszport dokumentujący aktualne szczepienia.

W trasie z psem. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!

Co z kwestią bezpieczeństwa w trasie z psem? W Unii Europejskiej nie ma przepisów, które zabraniałyby kierowcom jeżdżenia ze zwierzętami w kabinie. Jedynym warunkiem jest to, żeby pupil nie przeszkadzał w czasie prowadzenia pojazdu. Dopóki zwierzęta są bezpiecznie przewożone, zaczipowane, a w paszportach mają pieczątki ze szczepieniami, również celnicy nie powinni robić problemów - komentuje Piotr Dajema.

Źródło: Materiały prasowe Inelo

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA