REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W trasie z psem. Czy jazda TIR-em z pupilem jest legalna?

W trasie z psem. Czy jazda TIR-em z pupilem jest legalna?
W trasie z psem. Czy jazda TIR-em z pupilem jest legalna?
Materiały prasowe Inelo

REKLAMA

REKLAMA

W trasie z psem, czyli dziś opowiemy o tym, o czym pamiętać aby jazda z psem w kabinie była bezpieczna i co też kluczowe legalna!

W trasie z psem. Sposób na samotność?

REKLAMA

Raport OCRK jasno pokazuje, że kierowca ciężarówki spędza średnio 224 dni w roku poza domem. W tym czasie pokonuje nawet 87 tys. km. I dystans ten jest przejeżdżany... samotnie. Tak, obecnie kierowcy mają do dyspozycji telefony, za pomocą których bez większych obciążeń finansowych mogą kontaktować się z rodziną. Jak jednak wprowadzić odrobinę klimatu domowego do kabiny ciężarówki? Odpowiedzią na to pytanie coraz częściej staje się jazda z psem. I choć pomysł wydaje się dobry, rodzi też pewne wątpliwości. Te dotyczą bezpieczeństwa, ale też możliwości przekraczania granic państw legalnie.

REKLAMA

Jazda z psem w kabinie jest zjawiskiem, które przybiera na sile. I jasno pokazują to inne badania. Według American Trucking Association w Stanach Zjednoczonych jest aż 3,5 miliona kierowców ciężarówek. Co więcej, aż 40 proc. z nich rusza w trasę ze swoim pupilem. Jak się przygotować na wyjazd z psem? W pierwszej kolejności warto pomyśleć o podstawowej logistyce. A to oznacza chociażby zabranie w trasę dodatkowej porcji wody czy jedzenia - na wypadek, gdyby ciężarówka uległa uszkodzeniu, a kierowca i jego pies nie mieli dostępu np. do sklepu.

W trasie z psem. O czym pamiętać?

REKLAMA

Absolutnym must have w przypadku jazdy w trasie z psem jest też rozszerzenie wyposażenia apteczki. Warto pomyśleć np. o szczypcach służących do usuwania kleszczy. Poza tym aby psu nadmiernie nie nudziło się w czasie podróży właściciel musi zapewnić mu ulubione zabawki w kabinie, miejsce do spania czy pamiętać o obecności pupila w czasie rezerwowania hotelu na nocleg. Czy jednak jazda z psem w kabinie jest możliwa wszędzie? Nie zawsze. Warto o tym pamiętać.

Widok psa często wywołuje uśmiech u policjantów. W czasie upałów w Portugalii podjechali do mnie nocą i pytali, czy nie potrzebujemy wody. Kiedyś jechałem z transportem do fabryki chemikaliów i tam nie mógł wjechać. Podobnie było z wjazdem do bazy NATO, ale Majkel po prostu został w stróżówce na czas rozładunku i na mnie czekał. Działa też jak alarm - kilka razy mnie uratował, kiedy ktoś próbował mnie okraść - opowiada Daniel Sosnowski - kierowca od lat podróżujący z psem.

Jazda z psem w kabinie. Jakie są ograniczenia?

Warto w tym momencie powiedzieć o tym, że ograniczenia w dostępie do stref rozładunku to pierwszy z problemów. Drugi dotyczy legalnego przekraczania granic. Bo żeby pies w kabinie ciężarówki mógł bez trudności kontynuować podróż, musi mieć wyrobiony paszport. Na szczęście da się go wyrobić już podczas jednorazowej wizyty u weterynarza. W dokumencie są zapisane dane zwierzęcia i właściciela, wykaz szczepień wraz z datami oraz numer obowiązkowego mikroczipa wszczepionego pod skórę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwierzęcy paszport to dokument, w którym wykazuje się dane zwierzęcia jak imię, data urodzenia i informację o właścicielu, a także numer obowiązkowego mikroczipa oraz wykaz szczepień wraz z datami ich podania. Podróżujący pupile muszą bezwzględnie przejść szczepienie na wściekliznę i to około trzy tygodnie przed wyjazdem, dlatego załatwianie formalności warto zaplanować z wyprzedzeniem - informuje Piotr Dajema, ekspert do spraw wdrożeń i szkoleń Grupy INELO.

W trasie z psem. Podstawą jest paszport zwierzęcia

Oczywiście obowiązkowy paszport zależy też od zwierzęcia, które będzie podróżować w kabinie TIR-a. Bo o ile psy, koty czy fretki muszą go mieć, o tyle wymóg przestaje obowiązywać w przypadku królików, chomików czy szczurów. Czy jazdy z psem w kabinie mogą dotyczyć dodatkowe ograniczenia? Niestety tak. Szczególnie w przypadku, w którym podróż rusza zwierzę zaliczane do rasy uznawanej za niebezpieczną. Pitbulle czy rottweilery są objęte zakazem wjazdu do Francji, na Węgry i na Maltę.

A to nie koniec, bo w Norwegii czy Irlandii zwierzę musi być wolne od tasiemca. Trzeba mu zatem podać preparat zwalczający pasożyty przed przekroczeniem granicy. Jakie zasady obowiązują poza Unią Europejską? Jazda w trasie z psem bez kwarantanny jest możliwa np. na terenie Białorusi, Rosji czy Kazachstanu. Konieczny jest wyłącznie paszport dokumentujący aktualne szczepienia.

W trasie z psem. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!

Co z kwestią bezpieczeństwa w trasie z psem? W Unii Europejskiej nie ma przepisów, które zabraniałyby kierowcom jeżdżenia ze zwierzętami w kabinie. Jedynym warunkiem jest to, żeby pupil nie przeszkadzał w czasie prowadzenia pojazdu. Dopóki zwierzęta są bezpiecznie przewożone, zaczipowane, a w paszportach mają pieczątki ze szczepieniami, również celnicy nie powinni robić problemów - komentuje Piotr Dajema.

Źródło: Materiały prasowe Inelo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA