Powody do zatrzymania prawa jazdy
REKLAMA
REKLAMA
Pierwszym przypadkiem, w którym prawo jazdy zostanie zatrzymane jest stan po spożyciu alkoholu. Czyli alkomat wykazuje od 0,2 od 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Wtedy policja może zatrzymać prawo jazdy. Kolejnym przypadkiem jest stan nietrzeźwości czyli gdy urządzenie pomiarowe wskaże powyżej 0,5 promila w wydychanym powietrzu. Policjant może zatrzymać prawo jazdy również wtedy, kiedy na skutek zniszczenia prawo jazdy jest nieczytelne lub w przypadku, kiedy istnieje podejrzenie o podrobieniu bądź przerobieniu prawa jazdy. Kierowca powinien pamiętać, że policjant może zatrzymać prawo jazdy również wtedy, kiedy upłynął termin ważności tego dokumentu.
REKLAMA
Policjant zatrzyma prawo jazdy podczas kontroli w przypadku w którym wobec kierowcy orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy.
Ale kierowca może też stracić prawo jazdy „za punkty”. Zmotoryzowany, który przekroczył liczbę 24 punktów może pożegnać się ze swoim prawem jazdy. Sytuacja wygląda nieco inaczej u "świeżo upieczonych" kierowców, czyli takich, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok. Jeśli nie chcą oni utracić prawa jazdy, to nie mogą przekroczyć liczby 20 punków karnych.
Ponadto funkcjonariusz może zatrzymać "prawko", jeżeli ma ku temu uzasadnione powody, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.
Zobacz też: Kto i za co może zabrać prawo jazdy?
Co się dzieje z prawem jazdy po jego zatrzymaniu?
Jeśli przyczyną zabrania dokumentu nie było podejrzenie co do jego autentyczności a któraś z innych przesłanek, to policja przekazuje je (w ciągu 7 dni) do sądu, prokuratury lub też starosty – w zależności od rodzaju sprawy. W momencie, kiedy przeprowadzono badanie krwi lub moczu dla oceny trzeźwości to wówczas prawo jazdy przekazuje się wraz z wynikami tego badania. W sytuacji, w której wynik badania nie został uzyskany w okresie 30 dni od zatrzymania prawa jazdy, należy niezwłocznie zwrócić je właścicielowi.
Zobacz też: Przekroczony limit 24 punktów karnych - nowe przepisy od 2016 roku
Źródło: korkowo.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.