Ciśnienie powietrza w oponach zimowych
REKLAMA
REKLAMA
Regularna kontrola ciśnienia powietrza w ogumieniu jest obligatoryjna dla każdego kierowcy użytkującego samochód na co dzień. Mimo że wielu właścicieli samochodów nie pamięta o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach powinno się je sprawdzać raz w miesiącu.
REKLAMA
Zobacz też: Ciśnienie w oponach sprawdzaj na zimno
Nieprawidłowe ciśnienie powietrza – na co wpływa?
REKLAMA
Informacje o zalecanym przez producenta pojazdu poziomie ciśnienia w oponach znajdziemy w instrukcji samochodu i/lub na naklejce umieszczonej w okolicach progów drzwi lub po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa.
Warto zdawać sobie sprawę, że utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, lecz również na koszty eksploatacji samochodu.
I tak – zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach skutkuje wyraźnie zwiększonym zapotrzebowaniem na paliwo, gorszymi właściwościami trakcyjnymi oraz znacznie szybszym zużyciem opon. Przy czym już niewielkie odstępy od normy mogą skutkować znacznym postępowaniem zużycia bieżnika.
Z kolei zbyt wysokie ciśnienie w ogumieniu skutkuje zmniejszonym komfortem tłumienia nierówności. Co więcej zbyt mocno napompowane opony wybrzuszają się w środkowej części bieżnika, co z kolei jest przyczyną nierównomiernego zużycia ogumienia oraz znacznie pogorszonej przyczepności. W przypadku, gdy napompujemy oponę zbyt mocno nie przylega ona do podłoża całą szerokością bieżnika, a jedynie jego najbardziej wybrzuszoną częścią.
Zobacz też: Opony niepneumatyczne Air Free
Jakie ciśnienie stosować w oponach zimowych?
Według zaleceń producentów samochodów kierowca jest zobowiązany do dostosowania ciśnienia w oponach w zależności od obciążenia pojazdu. Warto zdać sobie sprawę, że należy zwrócić uwagę na dostosowanie napompowania opon do temperatury powietrza.
Według ekspertów producenta opon Dębica w warunkach zimowych, w porównaniu z ciśnieniem w temperaturze 20°C, obniżająca się temperatura powoduje spadek ciśnienia w oponach:
ok. 0,2 bara w temperaturze 0°C
ok. 0,3 bara w temperaturze –10°C
ok. 0,4 bara w temperaturze –20°C
Zobacz też: Czy warto zamontować czujniki ciśnienia powietrza w kolach? Ile to kosztuje?
Źródło: Debica.com.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.